Eduscho78
30.01.12,21:20
Dobrý deň,
je škola povinná vystaviť pri každej platbe rodičovi príjmový doklad? Alebo pre školy platí iný meter ako pre súkromné firmy?
Moja skúsenosť je taká, že nevydáva, iba prikážu deťom doniesť peniaze a keď deti pýtajú (na pokyn rodiča) príjmový doklad, tak sa na nich učiteľka ešte vykričí. Ak som bol osobne pýtať potvrdenie (konkrétne išlo o 60€ za lyžiarsky výcvik), tak len s veľkou nevôľou mi na papier napísali potvrdenie - bez pečiatky, iba s podpisom telocvikárky.
Môže škola odmietať vydať tieto potvrdenia? Môžem odmietnuť zaplatiť bez vystavenia dokladu?
Ide o platby za: ZRŠ, amortizáciu majetku, kopírovanie, hygien. potreby, poistné v prípade krádeže, poštovné, doprava pri mimoškolských aktivitách, školské výlety atď atď - ide o sumy od 0,40 do 130 EUR. Veď to možno poznáte.
Ak to je podstatné, hovorím o štátnej, nie súkromnej škole.

Ďakujem
Eduscho78
31.03.12,14:00
Takže nikto o tomto nič nevie, alebo sa nechce vyjadriť? :(
ivuliatko
31.03.12,14:34
U nás majú deti v žiackej knižke stranu venovanú poplatkom. Tam je uvedený dátum oznámenia, názov podujatia, výška poplatku, termín (dokedy treba zaplatiť), podpis rodiča a podpis triedneho učiteľa (= potvrdenie prevzatia). Za 23 rokov praxe som sa ja osobne nestretla s rodičom, ktorý by mal s tým problém. Ak by niekto potreboval doklad s pečiatkou, ako triedna by som šla za riaditeľkou a nevidím dôvod, prečo by sme potvrdenie nevystavili. Vyúčtovanie väčších akcií (lyžovačka, plavecký výcvik, exkurzia, výlet...) má k dispozícii rada rodičov, v ktorej je zástupca (rodič) z každej triedy, takže cez nich sa určite môžeš dostať k takým dokladom.
Na druhej strane - keby som musela vystaviť každému žiakovi v priebehu školského roka príjmový doklad na každú platbu, asi sa pôjdem obesiť...
(trochu preháňam, pri dnešných pomeroch v školstve by som mala visieť už dávno :---)
GabiZ
02.04.12,05:27
Tak ako píše Ivuliatko, tak sa to robí na takmer všetkých školách. Štúdia o tzv. neoficiálnych platbách v školách síce poukazuje na to, že školy by mali dôsledne zaznamenávať všetky príspevky od rodičov, aby predišli ich neoprávnenému použitiu a mali by vydávať potvrdenia o prijatí platieb a mali by umožniť a preferovať bezhotovostné platby. Lenže v praxi je to veľmi komplikované, často ide o poplatky okolo 1 €, alebo pár centov a na každý príjem vystavovať doklad by bolo skutočne o život. Všetko súvisí s financovaním školstva, ktoré je hlavne čo sa týka pridelenia normatívov nepostačujúce a preto školy na zabezpečenie aktivít pre svojich žiakov využívajú možnosť výberu takýchto príspevkov od rodičov. Samozrejme že škola by na druhej strane mala rodičov informovať o použití takýchto prostriedkov, aby mali spätnú väzbu. Čo sa týka väčších poplatkov (napr. na lyžiarsky výcvik, výlety aj viacdenné), tam už na požiadanie rodiča by mala škola potvrdiť príjem. Stretla som sa aj s tým, že rodič vystavil doklad, ktorým potvrdzuje, že odovzdal škole toľko a toľko za takú a takú akciu, dieťa to s peniazmi prinieslo do školy a tá mu tento doklad potvrdila. Naozaj to závisí od školy a jej prístupu. Osobne si myslím, že ak už od rodičov škola žiada nejaký príspevok, ktorým prispieva na akcie, ktoré nie je schopná financovať z vlastných zdrojov, mala by byť ústretová voči rodičom, ktorý takéto potvrdenie vyžadujú. Nie sú to vždy všetci rodičia, nájde sa však pár takých, ktorý takýto doklad vyžadujú a nemali by s tým robiť problém. Vždy ak sa jedná o peniaze je to citlivá otázka, ku ktorej treba pristupovať trošku ohľaduplne z oboch strán. Takže na záver to ukončím tým, že pri žiadosti rodiča o vystavenie potvrdenia by škola mala vyhovieť. No a v ostatných prípadoch aspoň v zápisníku (žiackej knižke) informovať rodičov o výbere konkrétneho poplatku a následne aspoň na rodičovskom združení informovať o použití týchto prostriedkov.
Eduscho78
17.04.12,22:41
Ďakujem všetkým
rozumiem tomu, že by to bolo príliš veľa papierov, ale ak by sa to zaviedlo do povinnosti, školy by sa snažili o zníženie papierovania a samy by prišli na to, ako sa z toho nezblázniť. Napr. by vybrali naraz po 20 EUR, na ktoré by vydali doklad, a potom by len do žiackej knižky zapísali kedy na čo sa z toho míňa. A keby kasa došla, potom by sa pozbieralo ďalších 20 atď.
Mne išlo hlavne ale o to, že mi škola doslova odmietla vydať doklad, že nech sa "niekam" strčím, pre poplatok 3 EUR, tuším za hygienu či čo. Má alebo nemá zákonnú povinnosť vydávať doklady o prijatých platbách (nie sú to služby?). Veď škola má predsa príjmový doklad/faktúru a pod. od toho, kam tie peniaze išli: MHD, nákupy, vstupenky, ... to si len dáva do nákladov, a výdaje žiadne???
Obdobne to bolo aj za poštovné - tu síce išlo len o 80c, ale prístup bol taký, že sa výchovná poradkyňa vyvŕšila na mojej dcére, že prečo ona usí byť extra, keď všetci donesú peniaze, a ona známky (pritom doniesť tie známky mi odporučil riaditeľ tej školy!)
ivaivaivaiva
20.06.14,22:01
Eduscho 78, viem o com hovoris. Ja som zaplatila 80 Eur za 4dnovu skolu v prírode. Ucitelka nas (rodicov) informovala na RZ, ze zostalo 1Euro z kazdej platby a to presunula do triedneho fondu. Ja som bola jediny rodic, co chcel vediet na co sa vybrane peniaze pouzili. Chcela som vediet ako nalozili s prijmom! Nielenze mi nechcela dat prijmovy doklad. ale bez zavahania mi povedala, ze ona nema ani ziadny doklad o tom, ako boli tie peniaze pouzite! Ze tam sa platilo nielen ubytovanie a strava, ale aj vselijake pomocky a odmeny pre ziakov! Zda sa mi, ze tá suma je riadne premrstena a preto som sa rozhodla, ze si to vyziadam písomne. Od tohto momentu sa mojej dcere vo 4 rocniku prestalo darit a od buduceho roku sme nuteni ju dat do inej skoly. Stanovisko od skoly zatial nemam, ale nevylucujem, ze budeme musiet oslovit pravnika, aby nam s tym pomohol. On bude vediet, ake povinnosti ma skola s vyberanim poplatkov a ich naslednym dokladovanim. Vsetci ostatni rodicia, co nic nechceli zdovodnovat maju pokoj a ich deti sa stale dobre ucia. Myslim, ze je to chore. Cele financovanie prostrednictvom rodicov je maximalne netransparentne a nekontrolovatelne. Platime napriklad za hygienicke pomocky (o ktorych nakupe existuje faktura) ale deti NIKDY nemali na WC toaletny papier. Ten pouzivaju len ucitelky a vedenie. Lezie mi to cele na nervy...:(
JurajNovak
28.11.19,10:41
Prosim vas, to nie je o tom ci je pre vas tazke vystavovat prijmove doklady. Je to o tom ABY STE PROSTE DODRZIAVALI ZAKONY. Ak prijmove doklady mate podla zakona vystavovat tak ich vystavujte a neporusujte zakony tejto krajiny.
marjankaj
28.11.19,11:43
No skoro si sa zobudila šípková ruženka:---
JurajNovak
28.11.19,11:53
No toto sme potrebovali vediet.
marjankaj
28.11.19,12:01
No veď, nie si ty u rýchlej zdravotníckej pomoci? Vymeň si sanitku za čiernu.