kalibo
31.01.12,08:11
Zaciatkom toho roka som nastupila ako uctovnicka v jednej firme. Uctovnictvu sa uz venujem 12 rokov, ale zatial som sa s takymto problemom nestretla a uz si par tyzdnov lamem hlavu, studujem vsetky dostupne informacie na internete, prestudovala Vasu prirucku, ale k nicomu som nedospela. Takze k mojmu problemu:


Pri uzatvarani roka 2011 v sro-cke kde pracujem som zistila zostatok na ucte 042- Obstaranie DHM v hodnote 3.895,30 €. Tento bol aj pociatocnym stavom tohto uctu v roku 2011... a ako som patrala, tak sa to tak vlecie ten pociatocny stav na ucte 042 uz spred roka 2001https://mail.google.com/mail/e/33F (t.j. 117.350,- Sk) Skratka ani presne neviem, v ktorom roku kupili nieco v hodnote 117.350 Sk co zauctovali na ucet 042 a nejako to z neho neoductovali... Samozrejme, nikto uz ani nevie o co islo. Predomnou viedli uctovnictvo firme 2 uctovnicky, ale ziadna nevie (a samozrejme ze ja to po 10-tich rokoch chapem) o co islo. Ta predchadzajuca mi na to len povedala, ze "to tam uz bolo na ucte 042 zauctovane, ked som nastupila pred 9-timi rokmi, tak som to tam nechala ..."
Ked sa pozeram na to z praktickeho hladiska, tak kedze sa jednalo o hmotny dlhodoby majetok a pri tej hodnote je zrejme, ze neislo o ziadnu budovu, tak to uz malo byt, ak by postupovali spravne, davno zaradeny aj odpisany majetok...


Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi poradili, ako to dostat spravne z uctovnictva von.
Ja som rozmyslala oductovat tu ciastku 3.895,30 € z uctu 042 a to takto 548.99 / 042 a 548.99 dat ako pripocitatelnu polozku. Len neviem, ci budem postupovat spravne.



Taktiez mi nesedí zostatok neuhradenych dodavatelskych faktur na konci roka (kniha faktur) s uctom 321 - v knihe faktur mam zostatok neuhradenych faktur o 205 eur vyssi ako na ucte 321 a ten isty pripad sa objavuje aj pri odberatelskych fakturach (knihe odberatelskych faktur) a uctom 311 - rozdiel je o 196 eur viac v knihe faktur ako na ucte 311. Tieto rozdiely sa taktiez tahaju uz od roku 2001 (mozno aj skor).


Prosim Vas, ak mozte a viete, tak mi poradte. Mam rada totiz v uctovnictve veci v poriadku a tak by som chcela uz od tohto roku (2012) zacat tu firmu uctovat s realnymi pociatocnymi stavmi. Bez niecoho, co sa tam doteraz len posuvalo ako kamen pred sebou...
KEJKA
31.01.12,07:16
treba preštudovať celú históriu dokumentácie a problém riešiť v súčinnosti s vedením firmy.
predbežne za rok 2011 by som účtovala opravnú položku - so súhlasom vedenia a definitívne riešenie by som prijala až po získaní potrebných písomností od vedenia firmy.
toto nie je vec -problém pre účtovníčku.