Eva.Hajnikova
01.02.06,09:25
Dobrý deň,
prosím poradiť - mám dohodára-starobného dôchodcu. V tomto mesiaci mu vychádza odmena 2000.- Sk. Mohla by som u neho uplatniť zrážkovú daň. Už teraz viem, že vo februári jeho odmena bude 6.500.-, v tomto prípade by už išlo o daň ako preddavok. Poraďte mi, ako mám správne postupovať.
Ďakujem, prajem príjemný deň
Eva
Maňaska
01.02.06,09:34
Tento mesiac to bude zrážková daň, budúci mesiac preddavková dań. Ak si na konci roka uplatní rozdiel medzi základnou odpočítateľnou položkou a vyplateným starobným dôchodkom - a bude pre to neho výhodné - pri výpočte si uplatní aj zrážkovú daň /v daňovom priznaní/.
Dada
01.02.06,09:38
A nedá sa aj na čiastky do 5.000,- Sk uplatňovať preddavková daň?
Maňaska
01.02.06,09:49
Dá, dokonca musí, ale za predpokladu, že si zamestnanec uplatňuje základný odpočet a daňový bonus
Eva.Hajnikova
01.02.06,09:52
Maňaska, vďaka. Aj ja som tak uvažovala, len nie som si istá, či v priebehu roka nebudem mať guľáš, ak raz dám preddavkovú daň, raz zrážkovú. Urobím veľkú chybu, ak budem dávať preddavkovú?/aspoň teraz spočiatku?/
Maňaska
01.02.06,09:57
Zrážkovú, alebo preddavkovú daň by mal rozlišovať softvér. Skús či to u teba nerobí.
Evanka
01.02.06,10:05
Tento mesiac to bude zrážková daň, budúci mesiac preddavková dań. Ak si na konci roka uplatní rozdiel medzi základnou odpočítateľnou položkou a vyplateným starobným dôchodkom - a bude pre to neho výhodné - pri výpočte si uplatní aj zrážkovú daň.
Podľa mňa je zrážková daň vysporiadaná.
Jana Motyčková
01.02.06,12:51
Podľa mňa je zrážková daň vysporiadaná.
Zrážková daň je vysporiadaná, pokiaľ si ju daňovník neuplatní v daňovom priznaní (§43 ods.7).
Jana Motyčková
01.02.06,12:54
Maňaska, vďaka. Aj ja som tak uvažovala, len nie som si istá, či v priebehu roka nebudem mať guľáš, ak raz dám preddavkovú daň, raz zrážkovú. Urobím veľkú chybu, ak budem dávať preddavkovú?/aspoň teraz spočiatku?/
Chybu urobíš, budeš mať nedoplatok na zrážkovej dani a preplatok na preddavkovej dani, čo si daňový úrad navzájom nezapočítava. Ak nemáš softvér, príp. nemáš softvér, ktorý by to rozlišoval, poznač si na mzdový list, či ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň.
Jozef Mihál
01.02.06,14:19
A nedá sa aj na čiastky do 5.000,- Sk uplatňovať preddavková daň?
V zamestnaní, v ktorom si daňovník neuplatňuje nezdaniteľné čiastky a neuplatňuje si ani daňový bonus, sa pri príjme do 5000 musí uplatniť zrážková daň.