niklo
01.02.06,09:39
Prosím, ako sa uzatvára pokladničná kniha? Prenos na konci strany znamená prenos do toho obdobia alebo len prenos z tej konkrétnej strany? Je to aj tak so zostatkom?
Ďakujem
Zita5
01.02.06,08:43
Prosím, ako sa uzatvára pokladničná kniha? Prenos na konci strany znamená prenos do toho obdobia alebo len prenos z tej konkrétnej strany? Je to aj tak so zostatkom?
Ďakujem

Ja pokladňu účtujem cez SW , ale ak robíš ručne prenos znamená , že napríklad zostatok zo strany č.1 prevádzaš na stranu č.2 / ako počiatočný/ .
Tak isto je to naj na konci roka zostatok pokladne k 31.12.2005 prenášaš ako počiatočný zostatok k 1.1.-2006.
niklo
01.02.06,08:50
no som z toho debil, pretoze ekonomka mi povedala, ze tu pokl. knihu musim uzatvorit rucne, aby sme mohli zistit konecny stav
Zita5
01.02.06,08:57
no som z toho debil, pretoze ekonomka mi povedala, ze tu pokl. knihu musim uzatvorit rucne, aby sme mohli zistit konecny stav

Neviem čo ekonómka myslí . Na konci roka uzavrieš pokladnu . Rozdiel medzi príjmami a výdavkami je zostatok , ktorý Ti musí sedieť . Prevedieš Inventarizačný zápis pokladnice s rozpisom mincovky .
renča1
01.02.06,09:01
názorný príklad:
Príjem--------- Výdaj---------- Zostatok
100 000,00---- 50 000,00------ 50 000,00
8 000,00-------- 0,00---------- 58 000,00 zostatok k 31.12.2005

k 1.1.2006
začiatočný stav v pokladni z prenesenia z r.2005 je 58 000,00
niklo
01.02.06,09:13
nasa pokladna je uplna pohroma. bohuzial nikdy nesedela a kedze ekonomka nikdy nema cas (chodi tu ako cigan do skoly - 2x mesacne), aby mi to riadne vysvetlila, tak to robim, ako viem, alebo ako zistim, alebo ako si najnovsie precitam na porade....lenze pokladnicna kniha nam nesedi so stavom v PC, pretoze je rozdielna o ID. doteraz nechapem, ze ked robim vyuctovanie mesacnej zalohy na drobne nakupy cez ID, ci mam rozdiel napisat tiez do ID alebo do pokladnicnej knihy. doteraz som to davala do ID, takze mi to chyba v pokladnicnej knihe.
renča1
01.02.06,09:22
ak dáš niekomu fyzicky peniaze z pokladne (aj zálohu) účtuje sa to cez pokladňu, nie cez ID. Neviem v akom účtovníctve účtuješ či v JÚ alebo v PÚ. Daj vedieť a cez názorný príklad ti vysvetlíme. Cez ID sa účtuje vnútor.preúčtovanie, ako napr. ( zápočty, postúpenia, preúčt.medzi hosp.strediskami....) momentálne ma len toľko napadlo.
Zita5
01.02.06,09:25
nasa pokladna je uplna pohroma. bohuzial nikdy nesedela a kedze ekonomka nikdy nema cas (chodi tu ako cigan do skoly - 2x mesacne), aby mi to riadne vysvetlila, tak to robim, ako viem, alebo ako zistim, alebo ako si najnovsie precitam na porade....lenze pokladnicna kniha nam nesedi so stavom v PC, pretoze je rozdielna o ID. doteraz nechapem, ze ked robim vyuctovanie mesacnej zalohy na drobne nakupy cez ID, ci mam rozdiel napisat tiez do ID alebo do pokladnicnej knihy. doteraz som to davala do ID, takze mi to chyba v pokladnicnej knihe.

V pokladničnej knihe zaznamenávaš len skutočný pohyb peňazí . Skutočný príjem a skutočný výdaj . Interné doklady sa používajú len na interné zaúčtovanie , preúčtovanie , storná atď. Takže neviem to posúdiť , keď to nevidím .

Jedná sa o JÚ .

Ak dám niekomu na nákup zálohu tak vypíšem VPD . Ak sa nákup zrealizuje a zamestnanec príde vyúčtovať zálohu , tak príjmem PPD zálohu späť ale to len účtovne . Nákup spočítam a súčasne vypíšem VPD na sumu ktorá bola platená v obchode . Prípadný rozdiel vyplatím v hotovosti , alebo zamestnanec vráti do pokladne .VPD mi podpíše zamestnanec , ktorý zálohu dostal .
niklo
01.02.06,10:06
mame dve pobocky, kde sa dava nejakych 10 000,- mesacne na nejake drobne nakupy atd. Ja im dam podpisat VPD. Oni mi na konci mesiaca donesu vsetky doklady, co nakupovali a ja ich zuctujem cez ID. A potom tam je vzdy nejaky rozdiel, vacsinou im peniaze zvysia, tak to cez ID zauctujem ako prijem do pokladne (ale nezapisem to do pokladnicnej knihy a ani ziadny PPD) a odratam to z ich pohladavok. Nejako mi to ekonomka nikdy nevysvetlila, ako to presne robit, tak to robim takymto divnym sposobom. Ale zistila som, ze je to blbost, pretoze potom sa neda zistit stav pokladne podla pokladnicnej knihy....a robim PU
Alena Medvedzie
01.02.06,10:17
Nemáš dobrý systém účtovania nemôžeš zvyšné peniaze zaučtovať cez ID, musíš vydať PPD a potom výdavkový v tej cene na pokrytie pohľadávky. Všetky pohyby peňazí musí byť zaučtovaný v PD
niklo
01.02.06,10:49
a ako to mam teraz urobit, ked vrátenie penazi do pokladne mam uz v ID? mam ich prerobit a dorobit PPD a dopisat do pokladnicnej knihy?
Zita5
01.02.06,10:52
a ako to mam teraz urobit, ked vrátenie penazi do pokladne mam uz v ID? mam ich prerobit a dorobit PPD a dopisat do pokladnicnej knihy?


Na všetky Tebou vystavené ID by si mala mať PPD . Výdaje máš zapísané normálne VPD ? O koľko Ti nesedí pokladňa , je to rozdiel ktorý sa rovná ID ?
Alena Medvedzie
01.02.06,10:54
Tak by som ti odporučila, lebo neviem si to predstaviť keď ti príde kontrola.
renča1
01.02.06,11:00
mame dve pobocky,

jedná sa o dve odlišné spoločnosti?

kde sa dava nejakych 10 000,- mesacne na nejake drobne nakupy atd. Ja im dam podpisat VPD.

ak vyplatíš z pokladne 10 tis. , ako zálohu účtov.predpis bude nasledovný:(predpokladajme , že 10 tis.vyplatíš zamestnancovi)

335/211

Oni mi na konci mesiaca donesu vsetky doklady, co nakupovali a ja ich zuctujem cez ID.

tr.5/335

A potom tam je vzdy nejaky rozdiel, vacsinou im peniaze zvysia, tak to cez ID zauctujem ako prijem do pokladne (ale nezapisem to do pokladnicnej knihy a ani ziadny PPD) a odratam to z ich pohladavok.

Podľa toho čo píšeš by to malo byť správne takto pri zamestnancoch
211/335 príjmeš rozdiel do pokladne


Nejako mi to ekonomka nikdy nevysvetlila, ako to presne robit, tak to robim takymto divnym sposobom. Ale zistila som, ze je to blbost, pretoze potom sa neda zistit stav pokladne podla pokladnicnej knihy....a robim PU


Ak by sa jednalo o dve odlišné spoločnosti účtovanie bude úplne inak. Ťažko sa dá posúdiť, ked vlastne neviem kdo vyberá peniaze, komu ich dávaš či zamest., alebo inej spoločnosti. Napíš presný postup , ako účtuješ. A to , že ti nesedí pokladňa to ti verím, pretože neúčtuješ prijatý rozdiel do pokladne, ale hned to účtuješ, ako uhradený závazok, čo ma aj dosť mýli.:confused:
niklo
01.02.06,11:32
ide o jednu spoločnosti. Peniaze dam zamestnancovi, napr. 10 000,- na VPD a zapisem aj do pokladnicnej knihy. Učtujem 335/211 ...na konci mesiaca mi donesie rôzne doklady. To učtujem napr. 501/335 ...a ked nejake peniaze zvysia, tak to uctujem 211/335, ale nevystavim PPD, len to napisem do ID.Zenska co robila ucto predo mnou, to tak robila tiez, preto je v tom taky bordel...ja v tom mam tiez riadny zmatok, pretoze som sama zistila, ze takymto sposobom mi to nikdy ani sediet nebude..a to mi sef chce dat hmotnu zodpovednost. Mam v tom chaos, preto by som Vás poprosila, ci mi niekto napise nejaky system, ako to mam riadne viest tu pokladnu, aby sa dalo aj zistit, aky tam je stav..
niklo
01.02.06,11:36
a este sa chcem spytat. Ked mi donesu doklad z bankomatu, ze vyberali peniaze ako zalohu na nieco, a potom mi donesu doklad a aj zvysne peniaze. Musim to tiez robit cez ID, ked si pokladnu robim priebezne a donesu mi vyuctovanie toho dokladu aj o dva tyzdne? Alebo ako vlastne?
renča1
01.02.06,11:42
ide o jednu spoločnosti. Peniaze dam zamestnancovi, napr. 10 000,- na VPD a zapisem aj do pokladnicnej knihy. Učtujem 335/211 ...na konci mesiaca mi donesie rôzne doklady.

Toto je v poriadku.

To učtujem napr. 501/335 ...a ked nejake peniaze zvysia, tak to uctujem 211/335, ale nevystavim PPD, len to napisem do ID.

Čo sa týka tohoto, no ty účtuješ na 211 len účtovne, ale nepreháňaš to cez modul pokladne a v tomto je zádrhel. Vypíš si všetky takto zaúčt.prípady, prefoť si všetky ID a prilož ich k dokladu, ktorý jenou sumou naúčtuješ cez modul pokladne, s odvolávkou , že sa účtoval cez ID a nie cez pokladňu tak ako sa aj malo účtovať. Tým by sa ti mala pokladňa vyrovnať s účtov.stavom a aj fyzickým.

Zenska co robila ucto predo mnou, to tak robila tiez, preto je v tom taky bordel...ja v tom mam tiez riadny zmatok, pretoze som sama zistila, ze takymto sposobom mi to nikdy ani sediet nebude..a to mi sef chce dat hmotnu zodpovednost.

Pri preberaní peňazí ti stav pokladne sedel? teraz myslím fyzicky.

Mam v tom chaos, preto by som Vás poprosila, ci mi niekto napise nejaky system, ako to mam riadne viest tu pokladnu, aby sa dalo aj zistit, aky tam je stav..

Ked to naúčtuješ mala by ti sedieť v pokladni zostatok, v účtov.zostatok s pokladňou a aj fyzický stav.:) Prajem príjemné opravovanie.
niklo
01.02.06,11:48
no skúsim to nejako dobojovat...pokladnu som nepreberala, pretoze ani nebol dovod. my sme totiz mali spojenu, napr. ked si niekto nieco kupil, tak sa to prijalo do tejto pokladne a ked niekto potreboval, tak sa vydali peniaze z tejto pokladne..az neskor sme to oddelili, aby sa aspon jedna cast dala kontrolovat..mozno, keby ekonomka chodila castejsie a ma aj kontrolovala tak ako ma, tak by to bolo o niecom inom. ale ona pride na vyplaty a DPH a ja uz si robim ako viem. a ked nieco neviem, tak to ona potom urobi. ale ako to mam vsetko riadne robit mi bolo povedane len tak z polovice..
niklo
01.02.06,12:10
a velmi pekne dakujeeeeeeeem za radu.
renča1
01.02.06,12:11
a este sa chcem spytat. Ked mi donesu doklad z bankomatu, ze vyberali peniaze ako zalohu na nieco, a potom mi donesu doklad a aj zvysne peniaze. Musim to tiez robit cez ID, ked si pokladnu robim priebezne a donesu mi vyuctovanie toho dokladu aj o dva tyzdne? Alebo ako vlastne?

výber z bankomatu napr. 10 tis. , účtovanie bude na základe výpisu
261/221 10 000,00 BÚ
príjem peňazí z bankomatu účtovanie na základe dokladu z bankomatu
211/261 10 000,00 PPD
následne výdaj záloha zamest.
335/211 10 000,00 VPD
nákup mat.do spotreby
501/211 5 000,00 VPD
vrátenie peňazí do pokladne
211/335 5 000,00 PPD

mala by si sa so zamestnancami dohodnúť, že treba hned vracať peniaze a aj dať doklady hned na zaúčtovanie.
M0NIKA
01.02.06,12:34
Ešte by som to zhrnula inými slovami:

Do pokladničnej knihy zapisuješ (a následne účtuješ o každom zápise pokl. knihy - PPD a VPD) fyzické pohyby peňazí, napr.:
- zamestnancovi dáš 10.000,- a vystavíš VPD na 10.000,-, účtuješ 335/211,
- zamestnanc nakúpi za 8.000. Sú dve možnosti.
1) (jednoduchšie) zaúčtuješ PPD = vrátenie zálohy v plnej výške 10.000,- 211/335 a zároveň vystavíš a zaúčtuješ VPD na 8.000,- 5xx/211
2) (spávnejšie) vystavíš PPD na 2.000,- Sk a účtovať budeš 8.000,- 5xx/335 a zároveň 2.000,- 211/335.

Výber z bankomatu:
1) PPD - príjem do pokladne 211/261
2) BV - výber z BÚ 261/211

Cez interné doklady o pokladni neúčtuješ (aspoň mi nič nenapadá).
Cez ID sa účtujú napr. platby bank. kartou, ale to je o bank. výpise a zúčtovaní tejto platby, takže to nie je o pokladni...

Snáď som to napísala zrozumiteľne...:)
niklo
01.02.06,12:46
dakujeeem...velmi mi to pomohlo. aspon tomu uz budem aj rozumiet, ako to vsetko robit.
M0NIKA
01.02.06,12:48
Ak som Ti pomohla, veľmi sa tešííííííííííííím! :D :D :D
niklo
01.02.06,12:49
a ked som to uz tak hlupo urobila cez interne doklady, dalo by sa do pokladnicnej knihy cez acka dopisat tieto vyuctovania? a vytlacit si nove interne doklady? alebo radsej nie?
M0NIKA
01.02.06,12:50
Jaj a ak Ti vrátia všetky zálohy v danom roku (do 31.12.) ušetríš si inventúru 335-ky ;)
niklo
01.02.06,12:53
335 mi sedi (aspon nieco). pretoze ked mi aj z tych pobociek nejake peniaze vratia, tak to dostanu ako zalohu na dalsi mesiac.
M0NIKA
01.02.06,12:55
a ked som to uz tak hlupo urobila cez interne doklady, dalo by sa do pokladnicnej knihy cez acka dopisat tieto vyuctovania? a vytlacit si nove interne doklady? alebo radsej nie?
Pokl. knihu píšeš ručne? Je toho veľa? Možno by bolo jednoduchšie napísať ju znovu.... a ID zrušiť.... ale neviem aké prácne to u Teba bude...
Cez ID je to zle - aspoň ja tomu nerozumiem. A sama si písala, že Ti to nesedí... Ja by som asi opravovala, alebo - ak je toho veľa - prešla na nový spôsob až v roku 2006 (ale aj tak by som sa daňovákov dosť bála :-))
Aj dopísať to ako áčka je lepšie ako nič, ale keďže raz za štvrťrok máš povinnosť robiť inventarizáciu pokladne... keď sa Ťa niekto opýta "Ako je možné, že ste na to neprišli? Veď Vám nemohla sedieť inventúra?"... čo by si odpovedala?
M0NIKA
01.02.06,12:56
335 mi sedi (aspon nieco). pretoze ked mi aj z tych pobociek nejake peniaze vratia, tak to dostanu ako zalohu na dalsi mesiac.
Tak super!!!!
niklo
01.02.06,13:08
hm, nieco take ako inventarizacia u nas nehrozi. akoze mame uctovnu smernicu vypracovanu ale neda sa nieco kontrolovat, ked ani neviem, ci to robim dobre a iba to nejako spocitat. uctovnictvo tu robim uz skoro rok a v pondelok ideme robit prvy krat hlbkovu kontrolu pokladne. ale s tym prepisanim tej knihy to nie je zly napad. ma sice 37 stran, ale dalo by sa to. a tie interne doklady by bolo najmenej opravit.......a to nemusim pisat pokladnicnu knihu rucne? a ako inak sa to da? v MRP som teraz nieco nasla, nejaku knihu pokladne ale neviem, ako to vypisovat...vies, to je tak, ked Ta hodia do vody a plavaj...a zistuj si sama, co a ako
niklo
01.02.06,13:11
a co sa tyka tych danovakov...to by nas rovno zatvorili.... ja sa sice podpisujem na doklady, ale má ma kontrolovat hlavna ekonomka, ktora má na starosti vlastne vsetky take hlavne veci. ale kedze ona nikdy nema cas, tak to aj tak vyzera :)
M0NIKA
01.02.06,13:20
No, máš to ťažké....
Ja nepoznám MRP, ale ak to tam je, určite Ťa navedie na správne vypísanie. Ale kým sa naučíš, môže to zabrať nejaký čas....
Osobne by som to robila v exceli - aspoň nebudeš musieť súčtovať. Kolonky opíš z klasickej pokladničnej knihy, navzorcuj sčítanie a potom iba nahadzuj čísla...
To je podľa mňa to naj čo môžeš urobiť...
Veľa zdaru!!!
niklo
01.02.06,13:29
a to teda nemusim viest pokladnicnu knihu v takej tej klasickej papierovej forme, napr. od Ekonspa?...dobre som to pochopila? staci mi to viest v MRP alebo v Exceli a potom si to len vytlacit?
M0NIKA
01.02.06,14:31
a to teda nemusim viest pokladnicnu knihu v takej tej klasickej papierovej forme, napr. od Ekonspa?...dobre som to pochopila? staci mi to viest v MRP alebo v Exceli a potom si to len vytlacit?
Prepáč, nemohla som sa Ti venovať...
Áno, stačí to aj v inej podobe - veď už sme vo svete počítačov, kto by vypisoval papiere keď nemusí?! A hlavne sa to potom ľahšie opravuje...
Len si daj pozor, aby to malo všetky tie potrebné kolonky... Vypíš, vytlač, možno nejaký podpis by nebol od veci a vždy na konci kvartálu spíš inventarizačný zápis - že Ti stav hotovosti sedí so stavom účtovným a je to tak ako má byť...
lenkak
01.02.06,18:02
hm, nieco take ako inventarizacia u nas nehrozi. akoze mame uctovnu smernicu vypracovanu ale neda sa nieco kontrolovat, ked ani neviem, ci to robim dobre a iba to nejako spocitat. uctovnictvo tu robim uz skoro rok a v pondelok ideme robit prvy krat hlbkovu kontrolu pokladne. ale s tym prepisanim tej knihy to nie je zly napad. ma sice 37 stran, ale dalo by sa to. a tie interne doklady by bolo najmenej opravit.......a to nemusim pisat pokladnicnu knihu rucne? a ako inak sa to da? v MRP som teraz nieco nasla, nejaku knihu pokladne ale neviem, ako to vypisovat...vies, to je tak, ked Ta hodia do vody a plavaj...a zistuj si sama, co a ako
Robíš všetko v MRP, alebo len chceš si urobiť pokladničnú knihu?
niklo
01.02.06,18:54
vsetko robim v MRP..som myslela, ze sa to musi, lebo u nas sa to vedie uz niekolko rokov. tak to je super, ked sa to nemusi.
lenkak
01.02.06,19:16
Ja tiež robím v MRP, ale pokladničnú knihu nepoužívam. Vždy si vytlačím všetko čo mám v denníku.
M0NIKA
01.02.06,20:29
Ja tiež robím v MRP, ale pokladničnú knihu nepoužívam. Vždy si vytlačím všetko čo mám v denníku.
Ja robím v Alfe. Všetko nahadzujem do denníka a soft mi pokl. knihu z týchto údajov "vyrobí" sám. Ja ju iba vytlačím. Tak isto aj inventarizácie.
Je to múdry program :)
sklenkova
01.02.06,21:19
No ja s mladou robím 1 krát kaderníctvo v alfe,JU,a na konci mesiaca dáme do peň.denníka vklad mesačnú uzavierku. Hoci všetko platí v hotovosti z pokladne vykazujeme to z peň. deníka.takisto vklady do banky. Do knihy pokladne píše len príjmy. Môže byť?
M0NIKA
01.02.06,21:25
No ja s mladou robím 1 krát kaderníctvo v alfe,JU,a na konci mesiaca dáme do peň.denníka vklad mesačnú uzavierku. Hoci všetko platí v hotovosti z pokladne vykazujeme to z peň. deníka.takisto vklady do banky. Do knihy pokladne píše len príjmy. Môže byť?
Do pokl. knihy píšeš príjmy aj výdavky - všetky pohyby peňazí.
V Alfe to funguje tak, že všetko nahadzuješ do peň. denníka a potom cez TLAČ - POKLADNICA - POKL. KNIHA vytlačíš. pokl. knihu. Je taká ako ju potrebuješ mať.
Čiže nahodíš záväzky, pohľadávky a zvyšok účtuješ všetko do peň. denníka. Potom ide iba o to, čo vytlačíš... čo potrebuješ...
sklenkova
01.02.06,21:40
ˇˇDakujem ti takže zrejme v číselniku si musím zadať pokladnicu tržieb a teraz to všetko spätne vymazať.
renča1
02.02.06,05:22
No ja s mladou robím 1 krát kaderníctvo v alfe,JU,a na konci mesiaca dáme do peň.denníka vklad mesačnú uzavierku. Hoci všetko platí v hotovosti z pokladne vykazujeme to z peň. deníka.takisto vklady do banky. Do knihy pokladne píše len príjmy. Môže byť?

Nejedná sa náhodou o regis.pokladňu? (ERP)
M0NIKA
02.02.06,13:29
ˇˇDakujem ti takže zrejme v číselniku si musím zadať pokladnicu tržieb a teraz to všetko spätne vymazať.
Áno, v číselníku zadáš aspoň jednu pokladnicu.
Ale nerozumiem, čo chceš vymazávať. Vznikne Ti tam niekde duplicita? Ak to je dobre tak ako to máš tak nič nemaž, iba začni robiť "po novom" v novom roku...
denisadam
03.02.06,21:46
Ja robím v Alfe. Všetko nahadzujem do denníka a soft mi pokl. knihu z týchto údajov "vyrobí" sám. Ja ju iba vytlačím. Tak isto aj inventarizácie.
Je to múdry program :)
aj mne robí pokladničnú knihu SW (MK SOFT - je fakt super), chem sa spytať,či je povinnosť viesť v JU pokladničnu knihu, minulý rok som robila učt. ručne - všetko mám evidované v peňažnom denníku, ďakujem
Janka6685
09.03.07,12:23
Do pokl. knihy píšeš príjmy aj výdavky - všetky pohyby peňazí.
V Alfe to funguje tak, že všetko nahadzuješ do peň. denníka a potom cez TLAČ - POKLADNICA - POKL. KNIHA vytlačíš. pokl. knihu. Je taká ako ju potrebuješ mať.
Čiže nahodíš záväzky, pohľadávky a zvyšok účtuješ všetko do peň. denníka. Potom ide iba o to, čo vytlačíš... čo potrebuješ...

Ale do knihy pokladnice sa píšu len príjmy, nie? ...podľa denných úzávierok