Erika686
31.01.12,10:30
V r. 2000 sme kupili pozemok od Zidovskej nabozenskej obce, na ktorom bola aj budova- byvala synagoga. Aj na LV je uvedena stavba ako synagoga. Za 10 rokov sme za tuto budovu neplatili dan, pretoze cirkevna stavba. Min. r. nam ale prislo z obecneho uradu vymer dane a tam uz od nas pozaduju zaplatenie dane ako za "ostatne stavby".
Na nase oponovanie, ze preco sme neplatili 10 rokov a zrazu musime zaplatit, tak sa pracovnicka uradu ohradila, ze uz to nesluzi ako synagoga, nemodli sa tam,atd....pritom tomu tak nebolo aj predtym, lebo po vojne tato budova uz nesluzila ako modlitebna.

Tak ako to je musime tuto dan zaplatit alebo nie. Podotykam, ze v LV je budova vedena ako synagoga.
Pytam sa aj preto, lebo dan za pozemok sme zaplatitli, ale bez tejto dane a dnes nam prisla vyzva na uhradenie dane, lebo to bude vymahat exekutor....
Dakujem za rady.

Este som hladala na nete, kde je definovana "cirkevna stavba" no nejak som nic nevyguglila.
Dakujem este raz.
misomiso
31.01.12,09:36
Podla mna cirkevna stavba je nehnutelnost v majetku cirkvi. Ak vy nie ste cirkev, tak dan platit musite.
luja5
31.01.12,15:11
Možno pomôže znenie zákona:
Podľa ust. § 17 ods. 1 písm. c) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady od dane sú oslobodené pozemky a stavby, alebo ich časti slúžiace na vzdelávanie, alebo na vedeckovýskumné účely, na vykonávanie náboženských obradov, vo vlastníctve verejných vysokých škôl, alebo vo vlastníctve štátu, v užívaní štátnych vysokých škôl, vo vlastníctve štátu v správe Slovenskej akadémie vied, alebo vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom, ako aj ...
Z uvedeného mi vyplýva, že v danom prípade pre posúdenie oslobodenia od dane z nehnuteľnosti nie je rozhodujúci zápis stavby na LV ako synagóga, ale skutočnosť, či sa stavba využíva na náboženské obrady, alebo kto ju vlastní.
Erika686
31.01.12,17:24
Možno pomôže znenie zákona:
Podľa ust. § 17 ods. 1 písm. c) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady od dane sú oslobodené pozemky a stavby, alebo ich časti slúžiace na vzdelávanie, alebo na vedeckovýskumné účely, na vykonávanie náboženských obradov, vo vlastníctve verejných vysokých škôl, alebo vo vlastníctve štátu, v užívaní štátnych vysokých škôl, vo vlastníctve štátu v správe Slovenskej akadémie vied, alebo vo vlastníctve cirkví a náboženských spoločností registrovaných štátom, ako aj ...
Z uvedeného mi vyplýva, že v danom prípade pre posúdenie oslobodenia od dane z nehnuteľnosti nie je rozhodujúci zápis stavby na LV ako synagóga, ale skutočnosť, či sa stavba využíva na náboženské obrady, alebo kto ju vlastní.

hmmmm...., je to logicke. Tak to budeme musiet zaplatit. len mi nejde do hlavy, ze 10 rokov im dan za tu stavbu nechybala, az teraz :-)
misomiso
01.02.12,13:29
Ano, takze je to tak, ako som predpokladal. Ani keby ste sa do tej synagogy chodili kazde rano modlit, tak vam to nepomoze, jedine ze by ste sa dali registrovat ako cirkev.