ajuska86
31.01.12,10:40
Chcela by som sa spytať na účtovanie cesťakov v JU. mám firmu, ktora si urobila cesťáky. Ako ich treba zaúčtovať? Stačí ich dať do peňažného denníka alebo ako zadávajú do účtovníctva?

Ďakujem
veronikasad
31.01.12,09:41
Ako VOZD, v členení prevádzková réžia, bez ohladu na to, či ide o cesťák zamestnanca alebo SZČO.
ajuska86
31.01.12,09:49
ale ja mam problem so softverom MRP. ked zadavam do peň. denníka cestovne tak ma softver nepusti ked nezadam ci to ide z ban. uctu, pokladne, je to nedan., odpis, alebo zav.
jacekova
31.01.12,09:51
ale ja mam problem so softverom MRP. ked zadavam do peň. denníka cestovne tak ma softver nepusti ked nezadam ci to ide z ban. uctu, pokladne, je to nedan., odpis, alebo zav.

nie nedan, ale nepenažné ....
zápis budeš mať 25.AE - nepen.
marjankaj
31.01.12,09:58
nie nedan, ale nepenažné ....
zápis budeš mať 25.AE - nepen.
Aké nepeňažné?:confused:
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?:eek:
jacekova
31.01.12,10:01
Aké nepeňažné?:confused:
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?:eek:

ak by išlo o SZČO, ktorá využíva paušál 0,183€, priloží k cesťáku bloky PHM či už platené cash alebo cez účet a výslednú sumu za celý mesiac na základe CP dá ako nepeň.
astensova
31.01.12,10:09
Ak je SZČO interným dokladom réžia, ak sú zamestnanci pokladňou alebo účtom.
marjankaj
31.01.12,10:12
ak by išlo o SZČO, ktorá využíva paušál 0,183€, priloží k cesťáku bloky PHM či už platené cash alebo cez účet a výslednú sumu za celý mesiac na základe CP dá ako nepeň.

Ak by išlo o SZČO a auto v obchodnom majetku, tak paušál by som nedával do cesťáku, ale ako nepeňažnú operáciu mesačne alebo na konci roka.
A ak by išlo o súkromné vozidlo, tak by som si ako SZČO vybral peniaze za cesťák z pokladne.
jacekova
31.01.12,10:14
Ak by išlo o SZČO a auto v obchodnom majetku, tak paušál by som nedával do cesťáku, ale ako nepeňažnú operáciu mesačne alebo na konci roka.
A ak by išlo o súkromné vozidlo, tak by som si ako SZČO vybral peniaze za cesťák z pokladne.

ja som proste použila svoj príklad, o akom účtujem ja, keďže v zadaní nebolo presne napísané, kto ten cesťák pre koho robí.
ja som písala o SZČO ktorý nemá auto v obch.majetku....

na neúplnú otázku nemôže byť presná odpoveď....
marjankaj
31.01.12,10:18
A vo tom to je.;)
astensova
31.01.12,10:19
Ak je SZČO je na ňom ako si uplatní cesták či peňažne alebo nepeňažne.
veronikasad
31.01.12,10:24
Aké nepeňažné?:confused:
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?:eek:
pre mnohých je "cesťákom" aj vyúčtovanie náhrady za používanie súkr.mot.vozidla. A to je možné účtovať ako nepeňažný VOZD (v mojom SW cez interný doklad).
marjankaj
31.01.12,10:25
Ak je SZČO je na ňom ako si uplatní cesták či peňažne alebo nepeňažne.

Ale my nevieme, či je SZČO.

zákon o účtovníctve.

§9
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur.
astensova
31.01.12,10:27
SZČO- samostatne zárobkovo činná osoba čiže podnikateľ, majiteľ firmy.
marjankaj
31.01.12,10:32
SZČO- samostatne zárobková činnosť, čiže podnikateľ, majiteľ firmy.
Nepýtal som sa čo je SZČO, ale či je zadávateľ SZČO.

A JU môže viesť aj napríklad šachový klub. A nepeňažné náhrady asi neuspokoja predkladateľa cesťáku.
veronikasad
31.01.12,10:34
Janko, nemýľ dievčence. Ajuška nám musí najskôr doplniť, kto tie cesťáky vystavil ...
marjankaj
31.01.12,10:41
Veronika.
Nemýlim. A ak je náhodou aj platcom DPH, tak asi nebude najrozumnejšie pliesť výdavky za PHL s cesťákom. A ak si uplatňuje 80% náhrady za PHL, takisto nie.
Či keď sa v tom nevyzná on, tak to sťaží aj prípadnej kontrole?
Ja som iba napísal, ako by som to robil ja.
veronikasad
31.01.12,10:59
Veronika.
Nemýlim. A ak je náhodou aj platcom DPH, tak asi nebude najrozumnejšie pliesť výdavky za PHL s cesťákom. A ak si uplatňuje 80% náhrady za PHL, takisto nie.
Či keď sa v tom nevyzná on, tak to sťaží aj prípadnej kontrole?
Ja som iba napísal, ako by som to robil ja.
Janko, cesťákom som vo svojej odpovedy myslela cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách. Kým zadávatelka nedoplní, načo sa pýta, každý z nás má ten svoj kúsok pravdy.

Inak, súhlasím s tebou.
evho
19.02.12,13:27
Vyplatenie cestovných náhrad nemôže byť nepeňažné účtovanie.
evho
19.02.12,13:34
Aj SZČO musí mať fin.prostriedky. Fiktívne náhrady? To teda nie.
evho
19.02.12,13:49
Zákon o dani z príjmu pripúšťa len pár nepeňažných zápisov (odpisy, kompenzácie faktúr, kurzové rozdiely...). Teda SZČO alebo zamestnanec
môže mať vyplatené cestovné náhrady len z pokladne alebo cez účet. V JÚ bohužiaľ niet inej možnosti. Buď na to má, alebo sa rozlúči s nákladmi, resp. bude evidovať záväzky voči zamestnancom a do nákladov ich dostane až v období, keď ich vyplatí. Nemyľte si to s podvojným účtovníctvom.
Zita5
19.02.12,14:31
Zákon o dani z príjmu pripúšťa len pár nepeňažných zápisov (odpisy, kompenzácie faktúr, kurzové rozdiely...). Teda SZČO alebo zamestnanec
môže mať vyplatené cestovné náhrady len z pokladne alebo cez účet. V JÚ bohužiaľ niet inej možnosti. Buď na to má, alebo sa rozlúči s nákladmi, resp. bude evidovať záväzky voči zamestnancom a do nákladov ich dostane až v období, keď ich vyplatí. Nemyľte si to s podvojným účtovníctvom.

Ja nepoznám predpis., ktorý by mne ako SZČO prikazoval si cestovné náhrady vyplatiť z pokladne .Ja si ich môžem účtovať aj ako nepeňažnú operáciu v rámci uzávierkových účtovných operácii v JU, nie je zakázané.A čo nie je zakázané zákonom alebo postupmi JU, tak je dovolené .
Samozrejme, zamestnanca tak účtovať nemôžem, toho vyplatím z pokladne alebo na základe jeho žiadosti cez bankový účet na základe predloženého Cestovného príkazu(vyúčtovania) , ak mu služobnú cestu nariadim, alebo povolím .
nikulik
20.02.12,18:57
Prosim Vás riešim teraz stravne z pracovnych ciest. SZčO, auto v obch.majetku, je kazdy den na ceste viac ako 18 hodin. Uplatnim mu na tie dni stravne. V r.2010 som učtovala stravne na prac.ceste z pokladne, a teraz v r.2011 rozmyslam ci to nema ist do zaväzkov aj, a uhrada z pokladne. Poradite mi prosim?
veronikasad
20.02.12,19:01
Prosim Vás riešim teraz stravne z pracovnych ciest. SZčO, auto v obch.majetku, je kazdy den na ceste viac ako 18 hodin. Uplatnim mu na tie dni stravne. V r.2010 som učtovala stravne na prac.ceste z pokladne, a teraz v r.2011 rozmyslam ci to nema ist do zaväzkov aj, a uhrada z pokladne. Poradite mi prosim?
mimotemy kedy spí ?

U SZČO môžeš cesťák účtovať aj cez interný doklad. (bez záväzkov)
nikulik
20.02.12,19:07
On je asi sikovny a nepotrebuje spat :D
Poprosim ale podrobnejsie. R.2010 uz necham tak, ale r.2011 ako? Ked cez interny doklad tak ako sa mi to dostane do penaznych operacii?
veronikasad
20.02.12,19:10
On je asi sikovny a nepotrebuje spat :D
Poprosim ale podrobnejsie. R.2010 uz necham tak, ale r.2011 ako? Ked cez interny doklad tak ako sa mi to dostane do penaznych operacii?
Nepotrebuješ to dostať do peňažných operácii, stačí ak sa ti v peň.denníku dostane do VOZD.

Robíš účto ručne alebo cez účtovný SW ?
nikulik
20.02.12,19:32
Robim v alfe.Takze staci len interne doklady? Nic viac? Ale ID bude vydaj?Prepacte, pytam sa mozno blbo, ale nejako nemam skusenosti s internymi dokladmi, len pri platbe kartou ich pouzivam.
evho
21.02.12,17:50
Áno, nad 18 hod. mu patrí 8,80 EUR. (pozor na stravné kupóny). Aké záväzky, veď úhradu za stravné si účtovala predpokladám nielen do pokladne ale aj do réžie.
nikulik
21.02.12,19:42
Áno, nad 18 hod. mu patrí 8,80 EUR. (pozor na stravné kupóny). Aké záväzky, veď úhradu za stravné si účtovala predpokladám nielen do pokladne ale aj do réžie.

Ano, zaučtovala som to z pokladne, VOZD réžia, ale ci to mam zaevidovat aj do zaväzkov ci staci len uhrada cez pokladnu.
A zaujala ma aj moznost cez ID, len nechapem ako sa mi to prejavi v alfe. Ale kedze mam vela v pokladni tak asi bude lepsie to dat cez pokladnu zauctovat.
janapill
23.02.12,06:54
Prosím Vás ako to je, ak szčo neplatca DPH si robí každý deň evidenciu jázd (0,183€+spotreba PH podľa TP), sídlo podnikania má na adrese bydliska, ale on chodí do celého + susedných okresov. Ako je to so stravným?? Lebo prišiel za mnou s tým, že si vraj môže dávať pauš.náhradu tých 3,8€ bez dokladovania bločkov z reštaurácie príp.straveniek. Čo mne sa veľmi nevidí, ja som mu povedala, že si musí odkladť bločky z reštaur. príp.zakúpiť stravenky dopredu.
Zita5
23.02.12,07:01
Prosím Vás ako to je, ak szčo neplatca DPH si robí každý deň evidenciu jázd (0,183€+spotreba PH podľa TP), sídlo podnikania má na adrese bydliska, ale on chodí do celého + susedných okresov. Ako je to so stravným?? Lebo prišiel za mnou s tým, že si vraj môže dávať pauš.náhradu tých 3,8€ bez dokladovania bločkov z reštaurácie príp.straveniek. Čo mne sa veľmi nevidí, ja som mu povedala, že si musí odkladť bločky z reštaur. príp.zakúpiť stravenky dopredu.

Má nárok na stravné za splnenia podmienok(ZoDzP) ako SZČO .Teda musí mať preukázateľný doklad o kúpe stravných poukážok , alebo potvrdenie o zakúpení obeda v reštaurácii.

Ak je SZČO na pracovnej ceste , tak sa riadite Zákonom o cestovných náhradách § 5.



Stanovisko DRSR http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=sz%C4%8Do%20a%20stravn%C3%A9%20l%C3%ADstky%20&source=web&cd=3&ved=0CEMQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.doxx.sk%2Fpics%2Fstanovisko_d r_sr.pdf&ei=z_FFT_zzM4qSswam9JiZCw&usg=AFQjCNHqnCerBp8COcHq2vUd-21WRo4rzA&cad=rja
S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č. 595/2003 Z. z. o dani
z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani z príjmov“/ novelizované s tým, že
daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný
daňový výdavok stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo
výške ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č. 283/2002
Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s cit. zákonným ustanovením
je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp.
aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie dopredu uvádzame,
že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti
na platné ustanovenia Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy
účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ dane. Daňovník
SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok až v období, keď budú splnené
podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani z príjmov.
janapill
23.02.12,07:13
Ďakujem veľmi pekne.
Takže aj keď je na pracovnej ceste, tak musí zdokladovať tento výdavok na stravné, správne to chápem??
Zita5
23.02.12,07:17
Ďakujem veľmi pekne.
Takže aj keď je na pracovnej ceste, tak musí zdokladovať tento výdavok na stravné, správne to chápem??

Nie , tam mu priznávate stravné podľa zákona o cestovných náhradách §5, ktoré vykážete v cestovnom príkaze .

Ale pozor v jeden deň nemôže mať priznané stravné ako SZČO vo forme lístku resp.stravnej poukážky a potvrdenia z reštaurácie , a súčasne vyplatené stravné prostredníctvom cestovného príkazu .

Ak je na služobnej ceste tak nepreukazuje doklad, nárok mu vyplýva z § 5 ZoCN .

Treba, aby ste si preštudovali Zákon o cestovných náhradách a samozrejme aj Zákon o dani z príjmu, aby ste to pochopili .
Zita5
23.02.12,07:27
Zákon o dani z príjmu

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú


e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)



p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14.



A tu je zákon o cestovných náhradách , tak si ho preštudujte celý a potom §5
http://www.porada.sk/t178055-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-01-2011-a.html

P.S.Len študujte......:)
evho
23.02.12,17:14
JÚ nepozná náklady a výnosy ako PÚ, ale výdavky a príjmy. Ak hovoríme o výdavku za stravné, resp. cestovných náhradách, tak tomu rozumiem výdaj z pokladne alebo cez účet. Zhrnuté stravné za celý rok jedným zápisom mi pripadá nelogické a snáď niektorý DÚ to rešpektuje?
veronikasad
23.02.12,17:19
JÚ nepozná náklady a výnosy ako PÚ, ale výdavky a príjmy. Ak hovoríme o výdavku za stravné, resp. cestovných náhradách, tak tomu rozumiem výdaj z pokladne alebo cez účet. Zhrnuté stravné za celý rok jedným zápisom mi pripadá nelogické a snáď niektorý DÚ to rešpektuje?
Radil tu niekto účtovať cestovné náhrady vrátane stravného cez interný doklad jednou sumou ročne ? Neviem o tom, účtujem takto mesačne a nevidím v tom u živnostníka žiadny problém. "Cestovnú turistiku" za účelom znižovania základu dane na konci roka nepodporujem ...
evho
23.02.12,17:34
Evidencia jázd MV má za účel vypočítať spotrebu PHM. Na výpočet stravného slúži cestovný príkaz, na ktorom mu patrí podľa zákona o cest.náhradch stravné podľa daných pasiem. Vtedy ozaj nemusí dokladovať žiadne výdavky týkajúce sa stravného.
Zita5
23.02.12,17:48
Evidencia jázd MV má za účel vypočítať spotrebu PHM. Na výpočet stravného slúži cestovný príkaz, na ktorom mu patrí podľa zákona o cest.náhradch stravné podľa daných pasiem. Vtedy ozaj nemusí dokladovať žiadne výdavky týkajúce sa stravného.

Ja naozaj netuším o čo vo Vašich príspevkoch č.19,33,35 ide?Už som Vám raz dala odpoveď aj tu http://www.porada.sk/t185815-p2-ako-sa-uctuju-cestaky-v-jednoduchom-uctovnictve.html#post1985546


Nie, daňový úrad s tým problém počas vykonávania DK nemal .Podstatné pre daňového kontrolóra je,obhájenie pracovných ciest za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov zo strany živnostníka .
Zoberme si príklad, že SZČO nemá pokladničnú hotovosť vo výške, aby si zúčtoval cestovný príkaz za použitie súkromného motorového vozidla , ktoré nemá v obchodnom majetku .
Nie je proti logike, aby si napr. SZČO vložil do pokladne vklad podnikateľa, aby si mohol vyúčtovať tieto náhrady , len preto, aby sa neúčtovali ako nepeňažné operácie ?

To je len jeden z prípadov,ktorý celkom kľudne môže nastať a ten ma v tomto momente napadol.
Tu nikto nepíše o účtovaní Cestovného príkazu za celý rok .
evho
23.02.12,17:52
Áno, "ZITA5" píše o uzávierkovej operácii a tá sa vždy účtuje k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Veronikasad, ak ste už mali kontrolu z daňového úradu na takto zúčtované cestovné náhrady (t.j. nepeňažne) a DÚ to rešpektoval, tak klobúk dole, opäť som sa v niečom zdokonalila.
Zita5
23.02.12,18:09
Áno, "ZITA5" píše o uzávierkovej operácii a tá sa vždy účtuje k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Veronikasad, ak ste už mali kontrolu z daňového úradu na takto zúčtované cestovné náhrady (t.j. nepeňažne) a DÚ to rešpektoval, tak klobúk dole, opäť som sa v niečom zdokonalila.

Poznámka
Podnikateľ môže účtovať aj inými spôsobmi, ale vždy musí dodržať ZÚ a postupy účtovania v JÚ. Postup účtovania, ktorý si zvolí na účtovanie cestovných náhrad by mal dodržať počas celého roku a nemal by ho meniť.
Podnikateľ môže účtovať aj tak, že skutočnú výšku cestovných náhrad zaúčtuje ako daňový výdavok až v rámci uzávierkových účtovných operácii, pričom bude postupovať podľa § 4 ods. 2 písm. b) bod 3 Postupov účtovania v JÚ. Uzávierkové účtovné operácie sa účtujú až pri uzatváraní účtovných kníh, pri riadnej účtovnej závierke je to k 31. 12., a preto sa môže stať, že podnikateľ zabudne zaúčtovať cestovné náhrady ako daňový výdavok (preddavok má zaúčtovaný ako nedaňový výdavok).

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=6780&LngID=0

Prikladám poznámku, aby som v tom nebola sama ,teda už sa ku mne pridalo aj Epi.sk :)
nikulik
23.02.12,19:13
Ďakujem Zitka za Váš nazor, aj za link, je super. :)
evho
24.02.12,05:11
Ďakujem za vysvetlenie. V mojej účt. praxi som sa stretávala prevážne so SZČO, ktorí vykonávali TIR prepravy. Keďže vždy museli mať pred prepravou zálohu v zahr. mene (nákup PHM, dialnice, cestná daň, atď.) aj samotné vyúčtovanie bolo vyplatené v hotovosti. Nikdy som neskúmala u ostatných (t.j. stravné na Slovensku) iný spôsob vyúčtovania CN ako v hotovosti. Srdečná vďaka.
gondik
29.02.12,13:15
Super debata, aj ja som sa niečomu novému priučila, ale ešte raz. Ak použijem na vyúčtovanie CP pre szčo nepeňažnú operáciu prostredníctvom ID 31.12. aj zahraničné služobné cesty, ktoré mi vznikli v CZK prepočítam kurzom k 31.12?????
Ďakujem
gondik
29.02.12,13:37
Ešte jedna poznámočka, teraz som skúšala v programe zaučtovanie zahraničneho CP cez ID, ale vážení ono to neide, pretože cesták mám vyúčtovaný v cZK a ID sa v cudzej mene nedá zaúčtovať!!!! Kto má stým skúsenosť????:confused:
evho
01.03.12,10:55
V zásade platí, že cestovné náhrady v inej mene sa prepočítavajú kurzom predchádzajúci dňu zúčtovania okrem uzávierkovej operácie, to by som prepočítala kurzom 31.12. .... Netvrdím, že mám pravdu, ale ja by som to účtovala takto.
evho
01.03.12,10:57
CZK si prepočítajte kurzom na EUR, až tak zúčtujte
mondes
26.03.12,20:53
Zdravím Vás, SZČO, bol na zahraničnej pracovnej ceste v Dánsku. Tankoval v Dánsku aj v Poľsku, ale za tankovanie platil platobnou kartou z účtu. Urobila som mu vyúčtovanie zahraničnej PC, má aj evidenciu jázd. Teraz účtujem bankové výpisy a neviem, ako zaúčtovať úhradu za PHM. Podľa mňa do PNZD, nakoľko má vlastné motorové vozidlo, ktoré využíva na podnikateľské účely a sumu za tankovanie si dal do N v rámci vyúčtovania PC. Je to OK? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
26.03.12,21:09
Pos[vam.
natalycom
26.03.12,21:28
ja by som to dala v banke ako VNZD a v blocky by mali byt prilozene pri vyuctovani jeho cestovnej nahrady.
mondes
26.03.12,21:39
Áno, tak som to aj spravila, vďaka.