Wes
31.01.12,10:46
Pekne pozdravujem poradakov :)

Dnes som zistil velmi zaujimavu vec, aj ked neviem preco sa jej cudujem, ked na Slovensku je vsetko mozne.

Pokial zivnostnik mal prijem za rok 2009 vyssi musel sa prihlasit povinne do socialnej poistovni,
kde bol povinny platit odvody okolo 207 EUR (podla danoveho prizanania, kedze podnikal len 3 mesiace). Chybou uctovnika bola v roku 2012 objavene zle podane danove priznanie za rok 2009 a teda je zivnostnik povinny podat dodatocne danove priznanie. Zivnostnika to samozrejme potesilo, kedze tym padom v roku 2009 nemal taky prijem, aby sa musel registrovat v SP

Podla pracovnicky v socialnej poistovni je to bezpredmetne pretoze do uvahy sa berie len cas, pocas ktoreho je platene poistenie, cize mne to vychadza do 30.06.2011.

Otazka znie je to naozaj tak? Kde je to uvedene v zakone č. 461/2003?

To znamena, ze ked nemal byt povinne poisteny napriek tomu musi zaplatit dlzne poistne?
Dalej ma zarazilo, pokial by to bolo naopak a zisti sa, ze podnikatel mal byt v tom case povinne poisteny, tak musi doplatit spatne.

A na zaver pekna veta od pracovnicky, ked som sa pytal. Ved to nedava logiku. Logiku to nema, ale v zakone je to uvedene. :)
veronikasad
31.01.12,09:51
Ak podáš DDP za rok 2009 v roku 2012, už to nebude mať žiadny dopad na platenie odvodov. (Odvody boli platené od 1.7.2010-30.6.2011). Zmena nastáva od prvého dňa kal.mesiaca nasledujúceho po podaní DDP.

Nechceš meniť spôsob zdaňovania (paušálne výdavky, vs.účtovníctvo) ?

§ 142
Platenie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html#hore)

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

(4) Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.
Wes
31.01.12,10:04
Uplatnoval som si pausalne vydavky, nie je tam ziadna zmena, ale iba chybicka vo fakturach, kde jedna bola duplicitna.
Dakujem pekne za vysvetlenie, kde to hladat a neostava mi nic ine nez sa zmierit s tym, ze zijeme na Slovensku.

Ale verim, ze pride k zlepseniu. RAZ :D