zeppka
31.01.12,11:14
Ahojte,
potrebujem čo najskôr vysvetliť jednotlivé pojmy (najlepšie aj s odkazom na zákony) a vzťahy medzi týmito pojmami. Nejak logicky to usporiadať a vysvetliť aby som sa v danej problematike zorientovala.
Týka sa to školstva a konkrétne materských škôl, pojmy sú nasledovné:
právna forma, samostatný právny subjekt, rozpočtová organizácia, príspevková organizácia, právna subjektivita, rozpočtová organizácia bez právnej subjektivity, originálne kompetencie, prenesené kompetencie, a to vzhľadom na materské školy štátne, súkromné, cirkevné, MŠ samostatné alebo v spojenectve so ZŠ... riadny guláš :) Alebo aspoň zákony, kde by som si to naštudovala.
Ďakujem všetkým odvážlivcom, ktorý sa do toho pustia :)
dise
14.02.12,13:41
Aspoň v skratke :):
právna forma: http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_forma
rozpočtová organizácia: § 21, ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z.
príspevková organizácia: § 21, ods. 2 zákona č. 523/2004 Z.z.
právna subjektivita: http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_subjektivita
rozpočtová organizácia bez právnej subjektivity: táto právna forma nie je v súlade so zákonom č. 523/2004 Z.z., kontrola môže takúto formu vytknúť, ak je uvedená v zriaďovacej listine. Pôjde pravdepodobne o preddavkovú organizáciu - § 18 zákona č. 583/2004 Z.z.
originálne kompetencie: kompetencie obce, spravidla financované z vlastných príjmov obce
prenesené kompetencie: zákon č. 416/2001 Z.z., tieto kompetencie sú prenesené zo štátu na samosprávu a sú spravidla financované dotáciami zo štátneho rozpočtu
zeppka
14.02.12,18:41
o trochu lepšie, ale potrebovala by som to aj aplikovať na materské školy - aké podľa týchto kritérií môžu byť. ako by sa teda nazvala právna forma materskej školy, ktorej zriaďovateľom je obec a nemá právnu subjektivitu?
moska
15.02.12,07:28
MŠ bez právnej subjektivity, je škola ako keby stredisko vrámci obce.
MŠ s právnou subjektivitou má svoje IČO aj DIČ a je napojená na rozpočet zriaďovateľa. Je to samostatný právny subjekt, ktorý hospodári s pridelenými prostriedkami od zriaďovateľa