Demi0
31.01.12,11:59
Prosím o radu.

Ako szčo som vystavovala faktúry a platby prijímala za hotovosť..podľa nového zákona je potrebné mať teraz registračnú pokladnu alebo úhrady prijímať bankovým prevodom. Podnikateľský účet nemám... Je potrebné si ho urobiť, alebo môžem platby prijímať aj na osobný účet? ...Ide asi tak o 4-6 faktúr ročne a nikdy neprekročím sumu 4 000 Eur za celý rok.
veronikasad
31.01.12,11:02
Prosím o radu.

Ako szčo som vystavovala faktúry a platby prijímala za hotovosť..podľa nového zákona je potrebné mať teraz registračnú pokladnu alebo úhrady prijímať bankovým prevodom. Podnikateľský účet nemám... Je potrebné si ho urobiť, alebo môžem platby prijímať aj na osobný účet? ...Ide asi tak o 4-6 faktúr ročne a nikdy neprekročím sumu 4 000 Eur za celý rok.
Účet využívaný na podnikanie nemusí byť typ podnikatelského účtu. Ale nie je dobré využívať ho aj na súkromné účely (treba odčleniť firemné peniaze od súkromných).
Nezabudni nahlásiť tento účet na daňový úrad.
Demi0
31.01.12,11:06
takže nemôžem z tohto účtu platiť inkasá, telefóny, poistky a tak? Takže mi treba urobiť aj tak ešte jeden účet že?
veronikasad
31.01.12,11:07
takže nemôžem z tohto účtu platiť inkasá, telefóny, poistky a tak? Takže mi treba urobiť aj tak ešte jeden účet že?
Nemala by si ... (vyslovene v zákone to zakázané nie je, len máš neporiadok v účtovníctve). Ak nevedieš účtovníctvo, ale uplatňuješ si paušálne výdavky, je to jednoduchšie.

Aj v tom prípade musíš účet nahlásiť na DU.
Demi0
31.01.12,11:10
Mám paušál...takže nevediem účtovníctvo...a keby som to spravila tak, že urobím jednu veľkú faktúru na koci roku a úhrada mi príde na osobný účet?..Vlastne neporiadok v tom nebude. Samozrejme účet nahlásim
veronikasad
31.01.12,11:12
Mám paušál...takže nevediem účtovníctvo...a keby som to spravila tak, že urobím jednu veľkú faktúru na koci roku a úhrada mi príde na osobný účet?..Vlastne neporiadok v tom nebude. Samozrejme účet nahlásim
Kludne to nechaj tak ako doteraz, na výpisoch si zvýrazni platby súvisiace s podnikaním. Len nezabudni účet nahlásiť na DU.

Ak by si viedla účtovníctvo, musela by si všetky súkromné platby účtovať ako VNZD.