dadia1
01.02.06,08:56
ahojte.

poradite??

z čoho vypočitat tvorbu socialneho fondu - t.j. 0,6% z hrubých miezd.

čo to znamena hrubé mzdy? patrí tam všetko aj dovolenky, platené volno a podobne.????? okrem vyplatených dohôd????
alebo to musím očistit aj od dovoleniek?


dakujem
Dana
dadia1
01.02.06,08:33
prosím, nikto mi nevie poradit???????????????
dadia1
01.02.06,10:33
prečo mi nikto nechce poradit????

to nikto z vas neúčtuje tvorbu sociálneho fondu????

ved mi povedzte z čoho počitate 0,6% ??????
VERONIKA6
01.02.06,10:35
Sú to mzdy za odpracované hodiny + prémie. Dovolenky a paragrafy nie.
To sa vynásobí x 0,6%.
evelínka
01.02.06,11:34
Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
Denda
01.02.06,11:42
Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
Všetko o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu: http://www.porada.sk/t1885-p3-socilny-fond.html
VERONIKA6
01.02.06,12:46
Zabudla som na príplatky, aj z nich sa tvorí sociálny fond. Ale všetko je dostatočne vysvetlené už v predchádzajúcich témach.
liba2
01.02.06,15:48
Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."
§118 ods. 2 zák. práce:
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
weva
05.02.06,11:42
Evelínka. Dovolenky sa tam určite nepočítajú.
Gonka
05.02.06,18:35
Dadia
postupuj presne podľa toho, čo napísala LIBA 2
z hrubých miezd si odpočítaj vyplatené náhrady/ dov,paragrafy .../
ďalej odmeny za pracovnú pohotovosť a odmeny za dohody,
zvyšok vynásob 0,6% -ak máte v takejto výške stanovenú tvorbu,
robíš to mesačne, to je iba preddavková tvorba, ale na konci roka musíš urobiť vyúčtovanie/ myslím , že do konca februára/
Gonka
Lienočka
07.02.06,15:00
Može sa SF tvoriť aj z odmeny konateľa, ak mu je vyplácaná mesačne na základe mandátnej zmluvy. Dakujem. Mne to program ráta aj z tej odmeny konateľa. S tým ostatným súhlasím ako bolo napísané vyššie.
Denda
07.02.06,15:16
Može sa SF tvoriť aj z odmeny konateľa, ak mu je vyplácaná mesačne na základe mandátnej zmluvy. Dakujem. Mne to program ráta aj z tej odmeny konateľa. S tým ostatným súhlasím ako bolo napísané vyššie.

Z odmeny konateľa na základe mandátnej zmluvy sa SF netvorí, pretože sa to nepovažuje za plnenie vyplácané podľa Zákonníka práce na pracovnoprávne účely.
Mikolajova
07.02.06,16:24
Len sa uisťujem soc. fond sa tvorí aj z príplatkov z nadčasov, za prácu nadčas, aj za prácu v noci však?
Fany
09.02.06,07:56
Dadia
postupuj presne podľa toho, čo napísala LIBA 2
z hrubých miezd si odpočítaj vyplatené náhrady/ dov,paragrafy .../
ďalej odmeny za pracovnú pohotovosť a odmeny za dohody,
zvyšok vynásob 0,6% -ak máte v takejto výške stanovenú tvorbu,
robíš to mesačne, to je iba preddavková tvorba, ale na konci roka musíš urobiť vyúčtovanie/ myslím , že do konca februára/
Gonka
Ako v PU zaúčtujem vyúčtovanie SF. Tvorili sme napr. v r 2005 o 2000 Sk viac. Zaúčtujem to do r.2005 alebo už v r.2006 a ako 472/527 alebo -527/-472 ?
A ak sme aj v roku 2004 vytvorili viac (brala som to z HM bez odpočtu D,Sv...), ako to mám teraz zaúčtovať?
Vďaka.
Tweety
09.02.06,08:07
Ako v PU zaúčtujem vyúčtovanie SF. Tvorili sme napr. v r 2005 o 2000 Sk viac. Zaúčtujem to do r.2005 alebo už v r.2006 a ako 472/527 alebo -527/-472 ?
A ak sme aj v roku 2004 vytvorili viac (brala som to z HM bez odpočtu D,Sv...), ako to mám teraz zaúčtovať?
Vďaka.

Tvorba SF: preddavky 527/472, doúčtovanie povinného prídelu 527/472-ak boli predavky nižšie, ak boli vyššie 472/527.:eek:
alušik
09.02.06,09:02
Tvorba SF: preddavky 527/472, doúčtovanie povinného prídelu 527/472-ak boli predavky nižšie, ak boli vyššie 472/527.:eek:

Tweety, mám otázočku. Viem, že v zákone je písanné o preddavkovom tvorení SF a potom by som to mala dorovnať. Pripadá mi to ale dosť "pritiahnuté za vlasy". Robím veľkú chybu, keď si vlastne mesačne tvorím SF v presnej výške - čiže ho mám každý mesiac iný v závislosti od zúčtovaných miezd a na konci roka už žiadne "dorovnanie" nerobím?
Tweety
09.02.06,09:25
Tweety, mám otázočku. Viem, že v zákone je písanné o preddavkovom tvorení SF a potom by som to mala dorovnať. Pripadá mi to ale dosť "pritiahnuté za vlasy". Robím veľkú chybu, keď si vlastne mesačne tvorím SF v presnej výške - čiže ho mám každý mesiac iný v závislosti od zúčtovaných miezd a na konci roka už žiadne "dorovnanie" nerobím? Odpoveď Ti píšem druhykrát, odstavilo ma z porady aj s odpoveďou. Robím to takto. Mesačne zoberiem VL urobím predpis, potom na konci roka urobím akúsi inventúru a SF dorovnám 527/472, alebo, ak som vytvorila viac, zúčtujem 472/527.:eek:
alušik
10.02.06,11:03
Možno blbá otázka, ale čo je to VL? :confused:
Ale od toho sa mi asi odvíja pochopenie celej odpovede.;)
Ja to robím takto - zoberiem si rekapituláciu miezd za január a pozriem, koľko má byť tvorba SF - myslím hrubá mzda mínus náhrady atď. Vypočítam si tvorbu SF vlastne úplne presne a zaúčtujem to ešte k 31.1. cez 527/472. Na konci roka teda nevidím dôvod, že by som tam mala mať nejaký rozdiel. Alebo že by áno?:eek:
Tweety
10.02.06,11:31
Možno blbá otázka, ale čo je to VL? :confused:
Ale od toho sa mi asi odvíja pochopenie celej odpovede.;)
Ja to robím takto - zoberiem si rekapituláciu miezd za január a pozriem, koľko má byť tvorba SF - myslím hrubá mzda mínus náhrady atď. Vypočítam si tvorbu SF vlastne úplne presne a zaúčtujem to ešte k 31.1. cez 527/472. Na konci roka teda nevidím dôvod, že by som tam mala mať nejaký rozdiel. Alebo že by áno?:eek:
VL-výplatná listina. Určite budeš mať, ak robíš prídel zaokruhlene, nejaké drobáky Ti tam ostanú.
alušik
10.02.06,12:25
Ahááá, no jasné.:) Osobne zaokruhľujem vždy nadol, takže prinajhoršom by mi tam vyšlo maximálne nejakých 5-6 Sk, že by som mala mať viac v nákladoch. Ale nad tým sa nejdem zamýšľať... Alebo že by áno?:confused: :eek:
Tweety
10.02.06,12:32
Ahááá, no jasné.:) Osobne zaokruhľujem vždy nadol, takže prinajhoršom by mi tam vyšlo maximálne nejakých 5-6 Sk, že by som mala mať viac v nákladoch. Ale nad tým sa nejdem zamýšľať... Alebo že by áno?:confused: :eek:
Ja som taká profesionálne zdeformovaná, že to musím mať presne.:eek:
alušik
10.02.06,12:36
Ja som taká profesionálne zdeformovaná, že to musím mať presne.:eek: :) :) :)
Obyčajne aj ja chcem, aby všetko sedelo na halier. Ale keď viem, že to takto robím 10 rokov, staré roky isto opravovať v tomto prípade nebudem. A v podstate rozmýšľam, že v bývalej firme mali daňovú kontrolu a absolútne žiadna výhrada k tomu nebola.
Tweety
10.02.06,13:02
:) :) :)
Obyčajne aj ja chcem, aby všetko sedelo na halier. Ale keď viem, že to takto robím 10 rokov, staré roky isto opravovať v tomto prípade nebudem. A v podstate rozmýšľam, že v bývalej firme mali daňovú kontrolu a absolútne žiadna výhrada k tomu nebola.
To je tak, ak si z nákladov neprešvihla dodáciu SF, tak je to v tvoj neprospech, ale nedajbože, že by si to prečerpala, to by už bolo iné.
Marieta
10.02.06,13:03
ahojte.

poradite??

z čoho vypočitat tvorbu socialneho fondu - t.j. 0,6% z hrubých miezd.

čo to znamena hrubé mzdy? patrí tam všetko aj dovolenky, platené volno a podobne.????? okrem vyplatených dohôd????
alebo to musím očistit aj od dovoleniek?


dakujem
Dana
hruba mzda-to značí, že aj náhrada príjmu za prekážky v práci a čerpanie dobolenky. Dohody neidú do hrubých miezd, z ktoých vzpočítavaš sociálny fond.
liba2
10.02.06,16:47
hruba mzda-to značí, že aj náhrada príjmu za prekážky v práci a čerpanie dobolenky. Dohody neidú do hrubých miezd, z ktoých vzpočítavaš sociálny fond.
Toto je vyčerpávajúca odpoveď - príspevok č. 8 v tejto téme:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=176088&postcount=8
Najka
22.02.06,07:22
Ahojte potrebujem vedieť z ktorých miezd sa tvorí SF. Účtovníčka predo mnou ho tvorila z celkových hrubých miezd (vrátane dovolenky), t. j. december 04 až november 05 vyplatené v januári až decembri 05.
Tweety
22.02.06,07:27
Ahojte potrebujem vedieť z ktorých miezd sa tvorí SF. Účtovníčka predo mnou ho tvorila z celkových hrubých miezd (vrátane dovolenky), t. j. december 04 až november 05 vyplatené v januári až decembri 05.
Vyčerpávajúcu odpoveď máš v príspevku č.25.
Najka
22.02.06,07:40
Viem z čoho sa tvorí, len neviem, čo mám s tým teraz urobiť. Či mám pokračovať v tej tvorbe ako ona podľa výplaty, alebo ten jeden mesiac vynechať a tvoriť SF z miezd 1-12
Tweety
22.02.06,07:44
Viem z čoho sa tvorí, len neviem, čo mám s tým teraz urobiť. Či mám pokračovať v tej tvorbe ako ona podľa výplaty, alebo ten jeden mesiac vynechať a tvoriť SF z miezd 1-12 Rok 2005 ešte poopravuj, presne podľa zákona o SF. :cool:
sara-ke
27.04.06,11:13
Dobry den, mohli by ste mi vysvetlit polopatisticky problemat. co sa tyka SF? viem,ze ho tvorim z HM min. 0,6%, to zn. ze program mi zo vsetkych HM vypocita 0,6 % kazdy mesiac-co je tak pribl. do 200,- Sk tie potom pri generovani miezd sa ma pyta ci SF chcem previest do pokladne, al. na bankov. ucet - tomu nerozumiem to su normalne fyzicke peniaze,kt. mam dat do pokladne, ale odkial, alebo to sa ma len presuvat na uctoch mohli by ste mi to vysvetlit??? dakujem :(
Danabard
27.04.06,11:16
Prostriedky soc. fondu nemusia byť uložené na osobitnom účte. Stačí, ak si k bežnému účtu vytvoríš analytiku a rozúčtuješ.
Tweety
27.04.06,11:20
Dobry den, mohli by ste mi vysvetlit polopatisticky problemat. co sa tyka SF? viem,ze ho tvorim z HM min. 0,6%, to zn. ze program mi zo vsetkych HM vypocita 0,6 % kazdy mesiac-co je tak pribl. do 200,- Sk tie potom pri generovani miezd sa ma pyta ci SF chcem previest do pokladne, al. na bankov. ucet - tomu nerozumiem to su normalne fyzicke peniaze,kt. mam dat do pokladne, ale odkial, alebo to sa ma len presuvat na uctoch mohli by ste mi to vysvetlit??? dakujem :(Prídel do SF, ktorý Ti vyjde z miezd naúčtuješ IUD 527AE/472.:cool:
sara-ke
27.04.06,11:24
takze vsetko to sa robilenv ramci uctov, hej? zauctujem 527/472 a potom co s tym BU ako ich tam mozem dat ked tam niesu ci su v ramci vyplaty?
Tweety
27.04.06,11:27
takze vsetko to sa robilenv ramci uctov, hej? zauctujem 527/472 a potom co s tym BU ako ich tam mozem dat ked tam niesu ci su v ramci vyplaty?
Čerpanie SF účtuješ 472/331. Ak nemáš BÚ na SF zvlášť, tak nepresúvaš.:cool:
dada 1
05.06.06,08:39
Bola založená nová s.r.o. kedy môžem tvoriť sociálny fond z miezd?Ďakujem
liba2
05.06.06,08:55
Bola založená nová s.r.o. kedy môžem tvoriť sociálny fond z miezd?ĎakujemHneď po zúčtovaní miezd zamestnancom (prvému zamestnancovi). Podotýkam že to je povinnosť , nie možnosť.
IVEB
08.06.06,08:40
Ešte Vás aj ja trošku pootravujem s topu tvorbou sociálneho fondu .

Pracovník je odmeňovaný mesačnou mzdou teda sviatok sa mu zaratáva do mzdy / nevykazuje sa samostatne vo výplatnej páske ako náhrady mzdy- aspoň si myslím / Čiže tvorbu SF vypočítam tak , že od hrubej mzdy/ aj s plateným sviatkom / odpočítam dovolenku a násobím napr. 0,6 perc. Ale niekde som tu na porade čítala , že potom nárok na čerpanie na stravu napr. formou stravných lístkov je len za odpracované dni / myslím tým skutočné/ teda napr. mesiac má 23 pracovných dní, 2 dni čerpaná dovolenka a 1 deň platený sviatok , čiež nárok na čerpanie SF je len za skutočne odpracované dni t.j. v tomto prípade 20 dní. Alebo je to inak ?

ps: Ak sa to už niekde rozoberalo ospravedlňujem sa , ale nenarazila som na odpoveď na túto otázku
liba2
08.06.06,11:42
§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."

§118 ods. 2 zák. práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html):
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
§152 ods. 2 zák. práce:
„...... Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri (4) hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.“ (doplňujem: ďalší stravný lístok).
http://www.porada.sk/showthread.php?p=82875#post82875 (http://www.porada.sk/showthread.php?p=82875#post82875)
slimak
06.12.06,09:36
Prostriedky soc. fondu nemusia byť uložené na osobitnom účte. Stačí, ak si k bežnému účtu vytvoríš analytiku a rozúčtuješ.


Chcel by som sa opytat, na toto tvrdenie, netvrdim, ze je zle, videl som ho na porade viackrat. Len mam v tom to pripade rozpor.

z.č.152/1994 o soc. fonde
§ 6
(1) Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa.
(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného
prídelu podľa § 4 ods. 1.

postupy účtovania JU


§ 17

Pomocné knihy o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov



(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu[2] (http://www.porada.sk/#_ftn2)) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

postupy účtovania PU
§61
(5) Ďalšie zdroje fondu podľa osobitného predpisu [1] (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=256106#_ftn1)) sa účtujú v prospech účtu 472 – Záväzky sociálneho fondu a na ťarchu 221 - Bankové účty.
(6) Príspevok zamestnávateľa podľa osobitného predpisu[2] (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=256106#_ftn2) ) sa účtuje v prospech účtu 472 – Záväzky so sociálneho fondu a na ťarchu účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.
§ 46
(2) Na účtoch účtovej skupiny 22 sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v bankách. Analytické účty sa vedú podľa účtovnou jednotkou otvorených účtov v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 22 sa účtuje na základe oznámenia banky o pohyboch na jednotlivých účtoch v bankách. Vklady a výbery peňazí v hotovosti, prevody medzi účtami v bankách sa účtujú prostredníctvom účtu 261 – Peniaze na ceste.

Toto som nasiel k danemu problemu ja. Mate ine zdroje? Alebo aky mate nazor nato vy?



liba2
06.12.06,11:59
Jajina
13.03.07,07:08
Vo veľa príspevkoch zdôrazňujú že SF za netvorí z náhrad mzdy
Chápem to ak je zamestnanec vyplácaný podľa množstva odpracovaných hodín.
My máme zmluvné mesačné mzdy a v niektorých prípadoch len minimálnu mzdu.
Pokial nemá PN alebo iné voľno, je jedno či je jeden alebo viac pracovných sviatkov alebo či má - nemá dovolenku na výplatu v hrubej mzde má zmluvnú mesačnú mzdu.
Takže aj v takomto prípade mám z tej pevnej mesačnej mzdy odpočítať pomernú čas hrubej mzdy za sviatok a dovolenku ??
Basso
14.03.07,16:22
Odvod na soc.fondsa vypocita hrube mzdy celkom bez OON minus nahrady/PD/Krat prislusne percento odvodu-ratas mesacne a po skonceni kalendarneho roka si do 15.2 vyrovnas odvod z hrubych miezd za cely kalendarnz rok minus nahrady.Cav.
Jajina
20.03.07,09:18
Trochu som sa potrápila aj sama s hľadaním odpovede na moju predchádzajúcu otázku a tak prikládam toto (ak sa mýlim prosím opravte ma ) :
Sviatok pri mesačnej mzde :
Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný "paušálnou"mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.

Cit.:Zákon č. 311/2001 Z. z. – Zákonník práce v § 122 ods. 3 hovorí, že zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň považuje za odpracovaný deň, za ktorý takémuto zamestnancovi patrí mzda.

Dovolenka :
V zmysle ustanovení Zákonníka práce nárok na náhradu mzdy za dovolenku nie je mzdou.

t.j. : Z mesačnej mzdy pre tvorbu SF odpočítam len dovolenky a sviatky nie. Iné náhrady v HM nemávam