Chobot
31.01.12,15:29
Nový člen coko23 chcela založiť novú tému, miesto toho napísala nový blog. Preto za ňu zakladám tému s jej otázkou:

(tu je originál jeho blogu - otázky: http://www.porada.sk/entry.php?b=658 )

Dobry den. mam otazku. Mam zmluvnu mzdu a pracovnu dobu od 7:00 do 15:00 po-pia, v ktorej je nejaka cast, ze zamestnavatel nas moze poslat na sluzobnu cestu aj v sobotu alebo nedelu. Pravidelne sa nase cesty zacinaju v nedelu bez naroku na nahradne volno. Tuto nedelu nas posiela na vystavu do Mnichova. Ma pravo posielat nas na sluzobne cesty cez vikend pokial mam malolete dieta (4 roky. Na vystave budeme v pondelok a utorok. V utorok zaciname sa zacina vystava okolo 9:00 a koncit budeme okolo 17:00, mozno neskor. Zamestnavatel nas nuti hned odist domov, aby nam nemusel platit hotel. Cesta z Mnichova do Popradu rtava okolo 9 hodin, pri tychto cestach s nejakymi prestavkami mozno 14. Vyslovili sme nesuhlas, aby sme cestovali v noci, na to nam bolo povedane, ze v aute sme traja soferi. Ale vsetci traja vstavame rovnako a rovnako budeme pracovat na vystave. Protestovala som, ze je to nebezpecne, a ze nase zivoty maju hadam vyssiu cenu ako je 1 noc v hoteli. Na to nam bolo povedane, ze to bude tak ako rozhodol on. Ako by sme mu mohli oponovat, lebo Zakonnik prace taketo veci vobec neries.AKprideme domov rano o siedmej, ocakava od nas, ze v ten den prideme do prace. Ma pravo to od nas pozadovat?
Chobot
31.01.12,15:01
Dobry den. mam otazku. Mam zmluvnu mzdu a pracovnu dobu od 7:00 do 15:00 po-pia, v ktorej je nejaka cast, ze zamestnavatel nas moze poslat na sluzobnu cestu aj v sobotu alebo nedelu. Pravidelne sa nase cesty zacinaju v nedelu bez naroku na nahradne volno. Tuto nedelu nas posiela na vystavu do Mnichova. Ma pravo posielat nas na sluzobne cesty cez vikend pokial mam malolete dieta (4 roky.

1. ak si raz podpísala pracovnú zmluvu, kde je dohodnuté, že súhlasíš s vyslaním na pracovné cesty, tak ťa môže zamestnávateľ posielať na pracovné cesty. Cesty môžu začínať aj v nedeľu. Za čas cestovania nie je nárok na náhradné voľno.
2. to, že máš malé dieťa, nie je dôvodom na to, aby ťa nemohol vyslať na SC, ZP to nevylučuje. Jedine, že by si bola osamelá zamestnankyňa, tak by si mohla odmietnuť pracovné cesty podľa § 164 ZP. V prípade, že by na so. alebo nedeľu pripadala práca počas pracovnej cesty (nie len cestovanie), tak v takom prípade by si mala nárok na mzdu alebo náhradné voľno.


Na vystave budeme v pondelok a utorok. V utorok zaciname sa zacina vystava okolo 9:00 a koncit budeme okolo 17:00, mozno neskor. Zamestnavatel nas nuti hned odist domov, aby nam nemusel platit hotel. Cesta z Mnichova do Popradu rtava okolo 9 hodin, pri tychto cestach s nejakymi prestavkami mozno 14. Vyslovili sme nesuhlas, aby sme cestovali v noci, na to nam bolo povedane, ze v aute sme traja soferi. Ale vsetci traja vstavame rovnako a rovnako budeme pracovat na vystave. Protestovala som, ze je to nebezpecne, a ze nase zivoty maju hadam vyssiu cenu ako je 1 noc v hoteli. Na to nam bolo povedane, ze to bude tak ako rozhodol on. Ako by sme mu mohli oponovat, lebo Zakonnik prace taketo veci vobec neries.

Tu je to diskutabilné. Na jednej strane má zamestnávateľ právo stanoviť začiatok, koniec prac. cesty ako aj použitý dopravný prostriedok. Na druhej strane je podľa § 3 ods. 1 zákona o cestovných náhradách povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca:

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

A určite nie je v záujme zamestnanca po celodennom výkone ešte viesť motorové vozidlo celú noc. Argument, že ste traja nie je na mieste. Máte právo žiadať ubytovanie a cestovať na druhý deň ráno (aj keď to nie je nikde jednoznačne napísané). Treba mu jednoznačne naznačiť, že s takýmito podmienkami cesty nesúhlasíte a ak neustúpi, tak žiadať ako dopravný prostriedok lôžkový vlak. Ak bude stále trvať na svojom, tak mu pohrozte, že dáte podnet na inšpektorát práce. Ak chcete, môžete dať anonymne dotaz na inšpektorát, aby vám dal svoje stanovisko. Toto mu potom ukážte a ak neustúpi, tak môžete dať konkrétny podnet. Myslím, že ich stanovisko bude, že budú odporúčať prenocovanie.


AKprideme domov rano o siedmej, ocakava od nas, ze v ten den prideme do prace. Ma pravo to od nas pozadovat?

Tu je odpoveď jednoznačná a dá sa oprieť o ZP, konkrétne o § 93 ods. 3:

3) Zamestnancovi, ktorý sa vrátil z pracovnej cesty po 24. hodine sa poskytne čas na nevyhnutný odpočinok od skončenia pracovnej cesty do nástupu do práce v rozsahu osem hodín, a ak tento čas spadá do pracovného času zamestnanca, aj náhrada mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.

Takže ak sa vrátite o 7:00 ráno, máte nárok na 8 hodín odpočinku. Teda do práce máte nárok prísť po 15:00 s tým, že za ten deň máte nárok na náhradu mzdy.
malyklaun
05.03.12,19:52
chcem sa spýtať, ak som vyslaný na pracovnú cestu služobným mot. vozidlom, tiež platí, že "Za čas cestovania nie je nárok na náhradné voľno." ?
ako je to potom s bezpečnosťou pri práci, keď šoférovať môžem maximálne 4 hod. potom musím mať min. 30 min prestávku a potom môžem šoférovať ďalšie max. 4 hodiny? Tiež sa to neráta ako práca, či práca nadčas, alebo práca v noci ako sa musím dostaviť v stanovený deň a hodinu a v dôsledku toho musím cestovať v noci?