johny88
31.01.12,16:57
Dobrý deň,
už som trocha zúfalý, pýtal som sa už aj tu na internete, aj na daňovom - tam mi pracovníčka povedala, že nevie poradiť, že nech zavolám na tel.číslo, že tam sú odborníci. Tam sa ale dovolať nedá, stále len hrá hudba a nikto neprepája, keby bola aspoň ta linka bezplatná.

A podľa mňa sa nepýtam až také zložité veci.
Moji rodičia - Manželia prenajímajú byt, majú ho v bezpodielovom vlastníctve. Doteraz každý rok podával daňové priznanie otec, s tým, že sa v poznámkach uviedlo, že manželka si uplatňuje z príjmov ten 5x násobok životného minima, čiže cca 925eura. Lenže doteraz uplatňovali paušálne výdavky.
A keďže od roku 2011 sa môže oslobodiť od dane iba 500 eur, je pre nich výhodnejšie využiť skutočné preukázateľné výdavky. A preto vzniká viac otázok.

1, Môže sa prejsť na skutočné výdavky, ak doteraz využívali paušálne výdavky.

2, Čo všetko sa môže do skutočných výdavkoch zahrnúť - energie (voda, plyn, elektrika) ale aj poplatky do fondu opráv? Proste celé nájomné?

3, Nebude byt zaradený do obchodného majetku ak sa do výdavkov ráta len nájomné a energie BEZ nejakých odpisov a podobne?

4, Ak by rodičia využili skutočné výdavky, môžu to urobiť tak ako v minulých rokoch, že by priznanie podal iba jedne manžel? Pričom zase by sa napísalo iba do poznámok, že si manželka uplatňuje na oslobodenie od príjmov 500 eur?

Potom by sa to mohlo vypočítať napríklad takto? :
Dám príklad, že príjmy za rok boli 2000 eur a výdavky 1500 eur a byt je v bezpodielovom vlastníctve manželov (obaja pracujúci).
Daňové priznanie podá iba manžel. V poznámkach sa uvedie, že si manželka uplatní odpočítateľnú položku 500 eur.
Pri výpočte si manžel v priznaní odčíta takisto 500 eur. Čiže zvyšné príjmy činia 1000 eur.
Pomer medzi oslobodenými príjmami od dane a celkovými príjmami je teda 50% - lebo 1000/2000eur.
To znamená, že ak výdavky boli 1500 eur, môže sa z nich uplatniť iba 50% = 750 eur = výdavky.
Potom príjmy - výdavky = 1000 - 750 = 250 eur
Čiže 250 eur je čiastkový základ dane a daň bude 19% z tejto sumy = 47,50 eura. Viem, že to je len orientačná daň v rámci celého daňového priznania.

Ide o to, že je jednoduchšie ak priznanie podá iba otec, a za mamu zamestnávateľ tak ako doteraz.

Bol by som veľmi vďačný, ak by mi na moje otázky niekto odpovedal.
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE.