bendži
31.01.12,20:20
Ahojte poradaci,

riesim tu pripad, kedy mi klient poslal papiere na spracovanie za cely rok 2011. V septembri 2011 ma doslu fakturu z Nemecka za softver, cize to mozem povazovat za sluzbu s miestom dodania v tuzemsku. Nemecky dodavatel na fakture uvadza svoje IC DPH + text o prenose povinnosti zdanenia pre DPH na slovenskeho odberatela. Navyse moj klient mu svoje DIC pravdepodobne uviedol ako svoje IC DPH, pretoze v tvare SK... figuruje na fakture. Zial po overeni na danovom urade viem, ze ziadna registracia pre dph na dane DIC neprebehla.

Po spravnosti - pred dodanim sluzby, t.j. v 09/2011 sa mal klient zaregistrovat podla §7a a nasledne do 25. oktobra samozdanit hodnotu prijatej sluzby, podat danove priznanie a uhradit dan..

Co s tym ale mozem robit teraz? Ak poziadam o registraciu, predpokladam, ze ta neprebehne s nejakym spatnym datumom.. Mozem realizovat aspon to samozdanenie a podanie danoveho priznania, aj ked po termine napriek tomu, ze nie je registrovany pre DPH? Alebo existuje este nejake ine vhodne riesenie?

Dakujem za rady.
KEJKA
31.01.12,19:40
ty predsa účtuješ, neregistruješ sa.
Vysveti klientovi, nech sa zaregistruje, až sa zaregistruje tak odvedie daň.
Spätne sa robiť nedá.
bendži
31.01.12,20:01
Kejka dakujem za nazor

Ano, uctujem, neregistrujem - ale budem musiet nejakym sposobom navigovat klienta, co ma spravit.
A z uctovneho hladiska musim vediet co s dph-ckou - zauctovat ju do septembra? Ale uhradim ju az po registracii? Za ake obdobie vlastne podam danove priznanie, ak to mam spravit az po registracii?
evina
31.01.12,20:47
Kejka dakujem za nazor

Ano, uctujem, neregistrujem - ale budem musiet nejakym sposobom navigovat klienta, co ma spravit.
A z uctovneho hladiska musim vediet c. mesiac. /tam bude video s dph-ckou - zauctovat ju do septembra? Ale uhradim ju az po registracii? Za ake obdobie vlastne podam danove priznanie, ak to mam spravit az po registracii?

Zaregistruje sa teraz a podá DP s dátumom 9. mesiac. /z toho je vidno neskorá registrácia i neskoré podanie DP, ale čo už ak sa stalo/. Malá oprava - tento prípad podľa §7a sa nesamozdaňuje, nie je nárok na odpočet dane, daň sa iba odvádza /pozri i par. 69/.