anelly
01.02.06,09:04
Prosím mám na všetkých poraďákov nasledujúcu otázku, pretože som sa s tým ešte nestretla. Dovážane tovar z EU - účet 131. S tým súvisia obstarávacie náklady, ktoré sú dodane slovenskou firmou - účet 131, 343 / 321. Pri dodávateľských faktúrach za tovar z EU vypočítame DPH na vstupe aj na výstupe, ALE pri výpočte základu dane pripočítavame aj už spomenuté obstarávacie náklady. Tovar aj DPH za tovar sa prepočítava kurzom dodania. Uvediem príklad:
doprava 1000,- + 190,- = 1190........131, 343 / 321
tovar 1000 EUR, kurz pri dodaní 39,- = 39000,-
DPH za tovar : 39000+1000=40000 * 19% = 7600,-...131,343/321,343
Je to správne? DPH za tovar aj prepočet kurzom???
Ďakujem za odpoveď
bendži
01.02.06,08:07
Obstarávacie náklady máš fakturované slovenskou firmou a teda už sú zaťažené DPH-čkou, alebo nie?
Ak už boli obstarávacie náklady zaťažené DPH-čkou, prečo ich opäť zdaňuješ pri samozdanení tovaru?
anelly
01.02.06,09:41
Ja som to doteraz robila tak ako ty Monika, ale teraz máme nového ekonoma aten to chce odo mna, aby som to robila takto.No ako to je s prepočtom kurzu? Podľa mojich informácii sa Dph prepočítava kurzom vystavenia faktúry a základ dane podľa dátumu prijatia tovaru.
ALBO
01.02.06,13:25
Ja som to doteraz robila tak ako ty Monika, ale teraz máme nového ekonoma aten to chce odo mna, aby som to robila takto.No ako to je s prepočtom kurzu? Podľa mojich informácii sa Dph prepočítava kurzom vystavenia faktúry a základ dane podľa dátumu prijatia tovaru.

Ten váš nový ekonóm vám radí zle. Ano , do základu dane podľa § 22 vchádzajú náklady priamo spojené s dodávaným tovarom, ale len tie ktoré sú nákladovými položkami odplaty., resp ceny, u platiteľa , ktorý predáva tovar .On môže na FA osobitne uviesť službu (prepravu) a osobitne cenu tovaru. Musí však na Fa uviesť základ dane, ktorý zahŕňa všetky tieto položky. Toto ale nie je váš prípad.
Vy máte dve dodania:
jedno preprava od slovenského prepravcu (neviem ako vám fakturoval on)
druhé nadobudnutie tovaru
Každú riešite osobitne.
Čo sa týka nadobudnutia, stanovíte kurz prepočtu DPH podľa § 20. (buď dátum vystavenia ak ste mali Fa včas, alebo 15. deň)
Základ dane musíte prepočítať tým istým kurzom (lebo by vás to ani nepustilo v DP.,lebo základ dane a daň v DP musia na seba sedieť)