Lara11
01.02.06,09:31
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Platí sa v roku 2006 daň ak mi priateľ daruje polovicu jeho pozemku? V zákone o dani z príjmu sa píše, príjem z darovania nie je predmetom dane. Len sa mi to akosi nezdá, znamená to že nemusím platiť z toho ja žiadnu daň a ani priateľovi nič nevyplýva? Treba dať urobiť znalecký posudok? Viem že v roku 2004 nebol znalecký posudok k darovacej zmluve treba, len neviem či sa to nejako odvtedy nezmenilo. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.
renča1
01.02.06,08:36
z darovania sa daň neplatí, no ale či treba dať znalec.posudok, to nech posúdi niekto iný.
alušik
01.02.06,08:42
Daň z darovania už naozaj neexistuje. Myslím, že okolo toho znaleckého posudku Ti viac povedia na katastri, ked budete robit prevod pozemku. Podla mna by ho ale nemuseli pozadovat, ved ako doklad k prevodu by im mala postacovat notarom overena darovacia zmuva. Ked sa platila dan z darovania, tam bol ten znalecky urcite potrebny kvoli hodnote.
Lara11
01.02.06,08:59
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.
vieroslava
01.02.06,09:59
Znalecký posudok nepotrebuješ, nakoľko daň z darovania je zrušená.
vieroslava
01.02.06,10:02
Ešte dodávam:
K darovaniu potrebuješ len návrh na vklad 2x, bez overených podpisov a darovaciu zmluvu toľkokrát, koľko je účastníkov + 2 kusy. To znamená: priateľ-darca, Ty-obdarovaná, plus 2 = 4 darovacie zmluvy. A kolok za 2000.- Sk. V prípade, že požaduješ vykonať vklad v zrýchlenom konaní do 15 dní, poplatok je 8000.- v kolkoch a musíš to mať v návrhu uvedené.
vieroslava
01.02.06,10:03
V darovacích zmluvách musia byť podpisy overené notárom a zmluvy musia byť zošité šnúrkou. Urobí to notár pri overení podpisov.
Zita5
01.02.06,10:06
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Platí sa v roku 2006 daň ak mi priateľ daruje polovicu jeho pozemku? V zákone o dani z príjmu sa píše, príjem z darovania nie je predmetom dane. Len sa mi to akosi nezdá, znamená to že nemusím platiť z toho ja žiadnu daň a ani priateľovi nič nevyplýva? Treba dať urobiť znalecký posudok? Viem že v roku 2004 nebol znalecký posudok k darovacej zmluve treba, len neviem či sa to nejako odvtedy nezmenilo. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.


Ja som teraz absolvovala odobratie daru , a znalecký posudok nebolo treba .
lele28
14.11.07,13:33
Môžete niekto aj mne poradiť?

Babka chce na mňa prepísať rodinný dom /po súhlase všetkých zučastnených/, čiže darovaciu zmluvu, s tým že ona tam ostane bývať až do svojej smrti. Ako má potom vyzerať darovacia zmluva zo všetkými náležitosťami a aký je ďalší postup pri zápise do katastra.
Veľmi pekne Ďakujem za všetky odpovede.
vieroslava
14.11.07,19:23
Urobíte "Darovaciu zmluvu a zmluvu o zriadení vecného bremena práva doživotného užívania". Obidva právne úkony budú v jednej zmluve. Zmlúv bude toľko, koľko bude účastníkov zmluvy +2 pre potreby katastra. Na zmluvách musia byť všetky podpisy overené. K zmluvám vypracujete "Návrh na vklad" 2x (podpisy nemusia byť iverené, 1 exemplár kataster potvrdí, že to prevzali) a zmluvy plus návrh na vklad podáte do katastra.
K návrhu sa prikladá správny poplatok vo výške 2000.- Sk v kolkoch. Ak by ste požadovali vykonať vklad v skrátenej lehote do 15 dní, je poplatok 8000.- Sk. V návrhu to musíte vyslovene uviesť.