slavo
10.09.04,12:33
Môžem nákup kávovaru do firmy, považovať ako náklad ktorý súvisi s dosahovaním a zebezpečením príjmu. Alebo je to neuznaný náklad?
A čo tak spotreba kavy pre návštevy?
Ďakujem za odpoveď.
Martinková
10.09.04,10:41
Ja si myslim, ze je to nedanovy naklad.
Spotreba kavy pre navstevy patri do nakladov na reprezentaciu.

Betka
Fidlo
10.09.04,11:19
Ja som mala tiež nákup kávovaru a tak ako píše Martinková, dala som ho do nedaňových výdavkov, nedá sa z toho uplatniť ani DPH, tiež som si to vtedy zisťovala, hlavne ak to má slúžiť len na reprezentačné účely - teda pre návštevy. Snáď by sa s tým dalo niečo robiť ak by si mal viac zamestnancov a malo by to slúžiť im.
Heni
10.09.04,13:51
Hm, spotreba kávy by obstála ako daňový náklad len pri veeeľmi špecifických činnostiach, pri nejakých psychologicko-poradenských službách a podobne, kde je jasné, že s klientom musíš dlho posedieť, navodiť príjemnú atmosféru, aby ste rozobrali jeho problém a dostali sa na korienok veci...:) inak asi nie.
ANNA
13.09.04,06:17
Káva samozrejme nedaňový, ale kávovar záleží na obhájení. Je som ho dala do daňových. Veď napríklad je výhodnejšia kúpa kávovaru ako zamestnanie sekterárky, ktorá by kávu varila. Kávovar šetrí čas pri návštevách. Aspoň takto som to obhajovala ja pri kontrole z DÚ.
Paula
13.09.04,07:11
Kávovar mi prešiel aj bez obhajoby (má si šéf či zamestnanec nosiť teplý nápoj v termoske z domu, ak vo firme nie je sporák?), rovnako mikrovlnka môže splniť svoj účel svoj účel, ak si prinesiem jedlo, ktoré treba prihriať (napr.na desiatu).
slavo
14.09.04,09:22
A čo keď stojí 28 tis. Sk aj s DPH, a každa kancelaria má svoju varnú kanvicu, môžem aj potom účtovať o daňovom náklade? Asi nie.
janaGT
14.09.04,11:16
My máme aj kanvicu aj kávovar, ale dávala som to ako nedaňové náklady.
Paula
14.09.04,15:58
Slavo, nebuď srandista. Máme vo firme 12 zamestnancov, jednu kanvicu,jednu chladničku a jednu mikrovlnku v spoločnej "kuchynke".
GABRIELA
15.09.04,05:35
Ja so dala kanvicu, kávovar, mikrovlnku, chladničku, poháre, taniere, tiež do daňových nákladov. Samozrejme že služia hlavne zamestnancom.
Milka
15.09.04,16:54
Ja si tiež myslím, že už po troch, štyroch hodinách tvrdej účtovníckej alebo hociakej práce osviežujúci nápoj /káva, čaj/ dobre padne a povzbudí chuť do ďalšej práce. A čo keď je chrípková epidémia? A 10-dňová "maródka" sa neoplatí alebo jednoducho neabsolvuje? Čiže káva - repre, kávovar, chladnička, mikrovlnka, atď - daňový náklad s uplatnením DPH!
luebchenko
06.02.05,16:50
Ja so dala kanvicu, kávovar, mikrovlnku, chladničku, poháre, taniere, tiež do daňových nákladov. Samozrejme že služia hlavne zamestnancom.
"oživujem" túto tému - umývačka riadu vo firme s 1 kanceláriou a 2 zamestnancami, prijímajúca zákazníkov v priestoroch firmy, kde s nimi za účelom svojich príjmov jednajú, uzatvárajú zmluvy...., samozrejme nakúpili aj chladničku, vybavenie (dosť drahé) sociálneho zariadenia a pod., takisto vybavenie kuchynky... Dali by ste to ako daňové alebo nedaňové? Hlavne by ma zaujímali skúsenosti z daňovej kontroly pri posudzovaní daňovosti či nedaňovosti takýchto vecí. Lebo vidím, že čo poraďák, to iný názor, takže čo na to hovorí daňová kontrola (u tých ktorí ju už na takéto veci mali)?
Dada
01.12.05,04:58
Čítam to tu celé a nie je mi jasné, či dať kávovar do daňových nákladov, či do nedaňových. Tak ako, zmenilo sa niečo počas roka?
jess
01.12.05,05:55
Čítam to tu celé a nie je mi jasné, či dať kávovar do daňových nákladov, či do nedaňových. Tak ako, zmenilo sa niečo počas roka?

Dada, ja si myslím, že záleží od prevádzky. Ja som si dala rýchlovarnú kanvicu do daňových, nakoľko sme prevádzka so štyrmi zamestnancami, varí sa aj káva, aj čaj. Kávovar ....záleží podľa mňa na cene.... a samozrejme na obhájiteľnosti pred daňovou kontrolou, či je ten kávovar primeraný cenou danej firme. Asi ti neobstojí kávovar ja neviem napr. za 50.000,- ak ste vo firme napr. dvaja ...... to by som neriskovala...........ak by vás bolo viac kolegov pre ktorých by sa káva varila, tak je tá cena adekvátna, pretože jasné, že bude hustota prevádzky a nebudeš kupovať lacný, ktorý nič nevydrží. Všetko záleží na prevádzke, kde sa má používať.
Dada
01.12.05,05:57
No nás je tu 15 ľudí, cenu kávovaru zatiaľ neviem.
jess
01.12.05,06:05
Ja by som to dala. Je to dosť ľudí na kúpu kávovaru. Obhájiteľnosť : však nebudeš variť kávu v kanvici na 10 x !!!! :D:D:D:):):)
ucetni_fantozzi
15.02.06,11:58
no teraz by som tuto temu rad otvoril ja... vidim, ze nazory su rozne, na jednej strane kavovar ako zariadenie, sluziace k uspokojovaniu potrieb zamestnancov a zakaznikov ako danovy vydavok, na druhej ako repre nedanovy...

ja som si dovolil v decembri kavovar do officu kupit, nuz a priznam sa, ze som na vazkach, ci ho danovo uplatnit, alebo nie... nuz ale ked pride kontrola a uvarim im kavicku, tak hadam by som aj mohol... :D

co myslite?
hodilo by sa tu anketove okienko... :D
luebchenko
15.02.06,12:45
Ja len dodám poznámku nášho auditora, ktorý namietal kúpu minerálok v kovoobrábacej prevádzke. Môj argument - zamestnávateľ je povinný podľa ZP v takejto prevádzke zabezpečiť pitný režim! Auditor - a to tam nemajú pitnú vodu? A bola som.... :D
Takže: aké argumenty pre zaradenie kávovaru, resp. akéhokoľvek vybavenia firemných priestorov, (vytvárajúceho pohodu na pracovisku ale nie nevyhnutne potrebného pre dosahovanie zisku - môže to byť aj kvetinová výzdoba, kuchynka, záclony, koberce, obrazy, sochy..... ) do daňových nákladov máme?
Jendo
17.02.06,06:40
Ja len dodám poznámku nášho auditora, ktorý namietal kúpu minerálok v kovoobrábacej prevádzke. Môj argument - zamestnávateľ je povinný podľa ZP v takejto prevádzke zabezpečiť pitný režim! Auditor - a to tam nemajú pitnú vodu? A bola som.... :D
Takže: aké argumenty pre zaradenie kávovaru, resp. akéhokoľvek vybavenia firemných priestorov, (vytvárajúceho pohodu na pracovisku ale nie nevyhnutne potrebného pre dosahovanie zisku - môže to byť aj kvetinová výzdoba, kuchynka, záclony, koberce, obrazy, sochy..... ) do daňových nákladov máme?
Ja som za, ale - pri dvoch ľuďoch a kávovare za 20 tis. je to blbosť obhajovať (nedaňový N) treba si to obhájiť. A ten pitný režim robíme aj my, máme to ako daňový náklad a ako daňový náklad dávame aj vodu v takých stojanoch. Argument - zamestnanci nebudú stále behať z pracovniska na záchod keď sú smädný. mimochodom podľa mňa umývačku riadu obháji fakt smelý ekonóm
Lenuška
17.03.06,05:23
nemáte niekto skúsenosť? -Jedná sa mi o splátky nájomného na Kávomat Nestlé.
V reštaurácii užíval Kávomat Nestlé - na splátky s možnosťou odkúpenia. Bohužiaľ nemá zmluvu, takže som ju nevidela. ALe každý mesiac chodí faktúra od Nestlé
na - splátka nájomného za mesiac........
Podnikateľ končil k 30.4.2005 a nájomné na splátky neukončil. Kávovar si NEstlé jednoducho zobralo späť. Môžem mu nechať tie prvé 4 mesiace v nákladoch?
VRAJ - zmluva bola o prenájme s možnosťou odkúpenia po 36 mesiacoch - výška nájomného sa odvíjala od odberu kávy od firmy Nestlé.
Ja by som to tam nedala, ale on to tam silou mocou chce, pretože kávovar užíval, platil nájomné.
Ďakujem, neviem či som to zrozumiteľne napísala....ale sama tomu nerozumiem keď nevidím zmluvu.
Braňo
17.03.06,05:29
My máme v práci kuchynku, ktorá slúži zamestnancom, je tam chladnička, kávovar, konvica, kuchyn. linka a rozhodne si to obhájim v daňových nákladoch. :)
GABRIELA
18.03.06,17:11
Ja som si takéto výdavky odkonzultovala s auditormi už pred dvoma rokmi.
Pokiaľ to budete obhajovať sociálnym zázemím zamestanacov (samozrejme primerane) určite to obstojí, pokiaľ to idete obhajovať kávičkou pre návštevy tak neobstojíte v daňových výdavkoch.
A len tak zo zaujímavosti, k čomu to prirovnal sám audit: Aj kúpou toaletného papiera nezarábate a keďže je to tiež sociálne zázemie pracoviska dávate to do nákladov , nie?
Čo sa týka nákupu minerálok, ak tam máte pitnú vodu z vodovodu, tak v daňových nákladoch neobstojíte- ani v horúčavách na 40 celz.
My to riešime v letných mesiacoch cez sociálny fond.
Jana2004
18.05.06,05:05
Ja som pitný režim obhájila tým, že časť zamestnancov sú obchodní zastupcovia a minerálku si berú so sebou, preukázateľné knihou jádz....prešlo to.
dadika
18.05.06,05:11
My máme v práci kuchynku, ktorá slúži zamestnancom, je tam chladnička, kávovar, konvica, kuchyn. linka a rozhodne si to obhájim v daňových nákladoch. :)

...a ja len dodám, že tam máme aj mikrovlnku - stravu pre zamestnancov nám vozia. No kto by to jedol studené?
Aj s vybavením /taniere + príbory/ sme nemali tiež problém veď ako by potom jedli?
Martin_Trencin
21.01.10,08:55
Moze byt FUTBALOVY STOL danovy naklad? Cize je mozne vratenie dph za nakup futbaloveho stola do firmy? Pouzivame ho na relaxaciu a odreagovanie od psychicky narocnej konstrukterskej prace. Dakujem za odpoved.
Evanka
21.01.10,09:21
Čítam, že názory sa líšia. Tak sa líšia aj názory toho, komu obhajujete uznateľnosť výdavkov na spomínané zariadenie. Žiaľ, taxatívne vymenované to nikde v zákone nenájdeme. Do výdavkov dávam teda to, o čom som presvedčená, že obhájim.