macik123
01.02.12,11:42
ahojte prosim neviete aké su penale za omeskanie zaplatenia cestnej dane?vyratava sa to na kazdy den..?a aka sadzbaa pod..
AdelaS
28.02.12,08:01
Ahoj,
odporúčam pozrieť Zákon o správe daní:). Konkrétne § 156.
Dozvieš sa tam, aké úroky z omeškania ti nabehnú - citujem:

§ 156
Úrok z omeškania
(1) Úrok z omeškania správca dane vyrubí podľa odseku 2, ak daňový subjekt nezaplatí alebo neodvedie v ustanovenej lehote alebo v ustanovenej výške alebo v lehote alebo vo výške určenej v rozhodnutí správcu dane
a) daň alebo rozdiel dane,
b) preddavok na daň,
c) splátku dane,
d) vybraný preddavok na daň,
e) daň vybranú zrážkou,
f) zrazenú sumu na zabezpečenie dane.
(2) Správca dane vyrubí úrok z omeškania z dlžnej sumy podľa odseku 1. Pri výpočte úroku sa použije štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený, alebo splátka dane zaplatená. Pri vyrubení úroku z omeškania podľa odseku 9 sa použije základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň doručenia úplnej žiadosti členského štátu o vymáhanie pohľadávky. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 15 %, pri výpočte úroku z omeškania sa použije ročná úroková sadzba 15 %. Správca dane vyrubí úrok z omeškania za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni jej splatnosti až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia daňového preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 55; pri podaní dodatočného daňového priznania správca dane vyrubí úrok z omeškania z dlžnej sumy do dňa podania dodatočného daňového priznania. Úrok z omeškania z nezaplatenej dlžnej sumy môže správca dane vyrubiť aj priebežne. Úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou.

(3) Ak daňový nedoplatok zanikol započítaním v plnej výške, daňový úrad alebo colný úrad vypočíta úrok z omeškania len za obdobie odo dňa nasledujúceho po dni splatnosti dane do dňa predchádzajúceho dňu doručenia žiadosti o započítanie daňového nedoplatku daňovému úradu alebo colnému úradu; rovnako sa vypočíta úrok z omeškania z tej časti daňového nedoplatku, ktorá zanikla započítaním.

(4) Ak preddavok na daň nebol zaplatený v ustanovenej lehote alebo v ustanovenej výške alebo v lehote alebo vo výške určenej v rozhodnutí správcu dane, správca dane vyrubí úrok z omeškania podľa odseku 2 do dňa platby vrátane, najdlhšie do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania.

(5) Ak preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti nebol odvedený vo výške alebo v lehote podľa osobitného predpisu, správca dane vyrubí úrok z omeškania podľa odseku 2 do dňa platby vrátane alebo do dňa vykonania ročného zúčtovania, ak do tohto dňa preddavok nebol uhradený, najneskôr do lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, na ktoré sa mali platiť preddavky na daň.

(6) Úrok z omeškania sa nevyrubí
a) ak bola daň zaplatená zo zábezpeky na daň,
b) ak v jednotlivom prípade podľa odseku 1 nepresiahne 10 eur, ak je správcom dane daňový úrad alebo colný úrad,
c) ak jeho výška v prípade podľa odseku 1 písm. a) alebo súčet úrokov z omeškania za všetky splátky na daň podľa osobitného predpisu za príslušné zdaňovacie obdobie nepresiahne v úhrne 3 eurá, ak je správcom dane obec,
d) daňovému subjektu, ktorý je v reštrukturalizačnom konaní,
e) z úroku z omeškania a pokuty.

(7) Ak daň alebo rozdiel dane vyrubený rozhodnutím správcu dane bol novým právoplatným rozhodnutím znížený, zníži sa z úradnej moci aj úrok z omeškania podľa odseku 1 písm. a).

(8) Úrok z omeškania nemožno vyrubiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom daňový subjekt bol povinný
a) zaplatiť daň, rozdiel dane, preddavok na daň, splátku dane alebo sumu na zabezpečenie dane,
b) odviesť vybraný preddavok na daň, vybranú daň alebo zrazenú daň.

(9) Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, vyrubí úrok z omeškania z dlžnej sumy pohľadávky členského štátu, ak dlžník alebo osoba zodpovedná za vyrovnanie pohľadávky dlžníka podľa osobitného predpisu, najneskôr v deň predchádzajúci dňu doručenia úplnej žiadosti o vymáhanie pohľadávky, nezaplatila pohľadávku členského štátu uvedenú v osobitnom predpise; úrok z omeškania vyrubí za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom doručenia úplnej žiadosti o vymáhanie pohľadávky až do dňa platby vrátane. Úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou. Táto lehota začína plynúť dňom splatnosti pohľadávky podľa právnych predpisov platných v členskom štáte.

Pomohlo?
ivustek
03.04.12,12:32
K 31.12.2011 sme odhlásili vozidlo na DÚ z dane z motorových vozidiel, nakoľko sa cez zimu nevyužíva na podnikanie /stojí v garáži/. Od 27.3.2012 sa na podnikanie už používa. Po preštudovaní zákona si myslím, že je potrebné ho znova prihlásiť do 30 dní od vniku dňovej povinnosti - teda do 26.4.2012. Kolegyňa z našej centrály mi však tvrdí, že som ho mala prihlásiť do 31.3.2012 , že je už neskoro a pokute sa nevyhnem. Prosím Vás o názor.
AdelaS
05.04.12,21:38
Sorry, ale vôbec ste ho nemali odhlasovať. To, že stojí v garáži, sa nechápe ako "nevyužívanie na podnikanie" v zmysle dane z motorových vozidiel. Inak by som sa prikláňala k dátumu 26.4., ale fakt platí to, že ste ho odhlasovať vôbec nemali.
Xanti
06.04.12,07:24
Sorry, ale vôbec ste ho nemali odhlasovať. To, že stojí v garáži, sa nechápe ako "nevyužívanie na podnikanie" v zmysle dane z motorových vozidiel. Inak by som sa prikláňala k dátumu 26.4., ale fakt platí to, že ste ho odhlasovať vôbec nemali.
Môžeš mi vysvetliť prečo nemali auto odhlasovať? Ved auto ak stojí v garáži nevytvára žiadne hodnoty. Ja auto odhlasujem aj pri poruchách, ak je pokazené a čaká na servis, nebudem pol roka platiť daň... navyše mi to povedal správca dane, ak nepoužívam auto mám ho odhlásiť.

A súhlasím s tým, že je tam 30 dní na prihlásenie čiže najneskôr 26.4. musí byť na DU opätovné prihlásenie vozidla k dátumu 27.3. akurát daň zaplatíte už za celý mesiac marec.
AdelaS
10.04.12,11:35
Áno, Xanti, ver mi, je to tak. Vysvetlím. Celé fungovanie dane z motorových vozidiel má na starosti miestne príslušný samosprávny kraj, ktorý jediný má právo určiť podmienky, za ktorých si povinná resp. nie si povinná platiť DzMV. Bohužiaľ, v praxi správcovia dane na to často zabúdajú a spôsobujú iba chaos. Ja som jednej firme prerábala DP k DzMV za niekoľko rokov, čím som im ušetrila niekoľko tisíc eur na dani - a pritom im správkyňa dane tvrdila, že to majú dobre - a nemali!! Potom to aj ona sama uznala, že to nevedela...

Takže: Samosprávny kraj musí určiť podmienky, kedy môžeš vozidlo odhlásiť. Neviem, kam patríš, ale som si istá, že "miesto na Východe" nemá možnosť odhlasovať, ak čaká na servis ustanovenú v príslušnom všeobecne záväznom nariadení. To znamená, že ak by si chcela odhlasovať, ako píšeš, pri poruchách, státí v garáži a pod., musela by si to mať odsúhlasené od VÚC. Xanti, zopár rokov späť som sa nad tým rozčuľovala tak, ako ty teraz. Riešila som prípad jednej firmy, ktorá kvôli nejakým bezpečnostným predpisom musela kúpiť hasičské vozidlo. Toto vozidlo bolo kúpené "pre prípad potreby". Za celé roky toto vozidlo nemalo žiadny zásah, výjazd po verejných komunikáciách (malo zasahovať iba v objekte), fakticky bolo iba v garáži a sem-tam sa chlapci po objekte v ňom zo srandy previezli. Ale samosprávny kraj nedovolil vyňať ho z DzMV - preto sa zaň daň musela stále platiť, aj keď sa to vozidlo v podstate na podnikanie nikdy nepoužilo.
Zhrniem. Nemôžeš si svojvoľne odhlásiť vozidlo z DzMV, ak je pokazené. Z hľadiska našich zákonov je stále "v podnikaní".
Ja viem - je to blbosť. Ale je to tak.
ivustek
10.04.12,12:08
Už niekoľko rokov takto odhlasujeme a následne prihlasujeme vozidlá. V evidencii máme cca 80 vozidiel a pravidelne každý rok v zime ich viac ako polovicu odhlásime na 2-3-4 mesiace. Správca dane s tám nemá absolutne žiadny problém.
AdelaS
10.04.12,12:42
Samozrejme, je to na tebe. Platí však to, čo som uviedla vyššie. Môžeš pokračovať v takomto odhlasovaní, ale nie je to v súlade s našimi právnymi predpismi a preto je to do istej miery riziko: Ak sa s tým bude niekto zaoberať, zaplatíte pokutu. Autá totiž z pohľadu našich predpisov sú stále v podnikaní. Pozri si § 86 Zákona o miestnych daniach - tam máš oslobodenie od DzMV - dokážeš sa tam niekde zaradiť? Asi sotva. Máš ešte možnosť, že ťa VÚC oslobodil vo VZN. ... Našla si sa tam? Nie, lebo toto mám naštudované a viem, že samosprávne kraje takto neoslobodzujú. Správca dane nemá právo odobriť ti takéto konanie, lebo daňový úrad je zodpovedný iba za výber tejto dane, nie za jej správu.