mirka zelenakova
01.02.12,10:53
Chcem Vás poprosiť o radu. Od 1.1.2012 som prijala zamestnanca na kratší pracovný čas . Pracovná doba bude 4 hod denne /5 dní v týždni, mzda 180,-EUR. AKé budú odvody do SP, ZP ?? a čistá mzda ?? V Pohode mi stále znázorňuje, že nebol dosiahnutý minimálny základ poistenia v odvodoch.
Priemerný zárobok pre výpočet som vyrátala 180:21dní:4hod = 2,14, nakolko v januári bol 1 sviatok.
Mne vychádza hrubá mzda 180,38 EUR
odvody ZP 25,24 EUR
odvody SP 62,37 EUR
čistá mzda 156,23 EUR



Ďakujem.
Andyke
01.02.12,18:07
Minimálne VZ do ZP a SP boli zrušené.

K tej mzde :
§ 122
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Takže hrubá mzda 180 Eur a z toho pôjdu aj odvody.
ewita888
01.02.12,18:58
V Pohode vyhadzuje, že nebol dodržaný min. VZ, nevšímaj si to.. len dohliadni, aby si tam mala VZ minim. 180 eur /ak má mesačnú mzdu/..
mirka zelenakova
02.02.12,08:26
Vďaka za reakciu. A ešte v pracovnej zmluve má 20 hodinový týždenný úväzok ( 2,5 dňa x 8hodín), tak si ho do personalistiky môžem zadať 4 hodiny denne x 5 dni = 20 hod týždenne?? Alebo inak??
ivka70
02.02.12,08:32
Vďaka za reakciu. A ešte v pracovnej zmluve má 20 hodinový týždenný úväzok ( 2,5 dňa x 8hodín), tak si ho do personalistiky môžem zadať 4 hodiny denne x 5 dni = 20 hod týždenne?? Alebo inak??

Ak ma v prac. zmluve 2,5 dna po 8 hodin, tak mus mat aj definovane, ktroe dni v tyzdni to su.
Od toho sa odvija nahrada mzdy za sviatok a aj cerpanie dovolenky.
Nemozes si len tak zmenit 2,5x8 na 5x4, v prvom pripade ide o nerovnomerne rozlozeny prac. cas, v druhom o rovnomerne.
mirka zelenakova
02.02.12,08:46
VĎaka.A v prvom prípade pri nerovnomernom prac.čase bude pracovať : pond., utorok 8hodin, v stredu 4 hodiny, tak ako vyrátam nárok na dovolenku, a náhradu za sviatky?
Sica
02.02.12,09:29
My potrebujeme zamestnankyni zmenit pracovnu dobu. No nie na polovicny uvazok. Potrebujeme, aby pracovala 4,5 hodin denne, cize do tyzdna 22,5 hodin (bude v praci od 7:00 do 12:00, 30 min. prestavka na obed). Je takato moznost? Viem, ze ZP pozna pracovny pomer na kratsi cas, ale co s dovolenkou a dnami, ktore moze vycerpat k lekarovi so sebou a s clenom rodiny? Ako sa to krati? Dakujem za pomoc.
Andyke
02.02.12,09:57
Sica prečo chceš krátiť dovolenku ? Však pracuje každý deň, takže nárok na 20 alebo 25 dní jej zostane.
ivka70
02.02.12,10:07
VĎaka.A v prvom prípade pri nerovnomernom prac.čase bude pracovať : pond., utorok 8hodin, v stredu 4 hodiny, tak ako vyrátam nárok na dovolenku, a náhradu za sviatky?

Narok na dovolenku 4 tyzdne, priemerny pocet prac. dni v tyzdni 2,5, teda narok v dnoch 4x2,5 = 10 dni, pricom v stredu cerpa len 1/2 dna dovolenky.
Sviatok pripadajuci na pondelok mu zaplatis 8 hodinami, sviatok pripadajuci na stredu 4 hodinami a sviatok pripadajuci na piatok nema plateny (lebo vtedy nemal pracovat).

inak pri takejto organizacii prace ma aj narok na zabezpecenie stravy v Po a Ut.
Sica
02.02.12,10:14
No bude to zniet divne, ale naozaj pri polovicnom uvazku nie je narok na 10 dni (ma narok na 20, keby robila klasicky 40 hod./tyzdenne). A teda aj s narokom k lekarovi a s clenom rodiny je to take iste (56 + 56)? Dakujem.
Sica
02.02.12,10:24
Sica prečo chceš krátiť dovolenku ? Však pracuje každý deň, takže nárok na 20 alebo 25 dní jej zostane.

Jasne, uz tomu rozumiem! ;o) Dakujem ti velmi pekne!
ivka70
02.02.12,10:30
No bude to zniet divne, ale naozaj pri polovicnom uvazku nie je narok na 10 dni (ma narok na 20, keby robila klasicky 40 hod./tyzdenne). A teda aj s narokom k lekarovi a s clenom rodiny je to take iste (56 + 56)? Dakujem..

Narok na dovolenku udava zakonnik prace v tyzdnoch (4 alebo 5 tyzdnov).
Takze ak je polovicny uvazok organizovany tek, ze clovek pracuje 5 dni v tyzdni po 4 hodiny, ma narok na 4 tyzdne dovolenky, co je 4x5 dni, teda 20 dni. jeho dovolenka bude zaplatena priemernou mzdou na 4 hodiny.
Rovnako narok na "paragraf" je udavany v dnoch (7 dni), takze pri takomto uvazku je to 7x4 hodiny, teda 28 hodin.
druzstvo81
04.07.12,07:57
Prosím Vás, ako je to s minimálnou mzdou na kratší pracovný úväzok?

Chceme prijať zamestnanca na 6 hod denne, ak bude v tomto prípade min mzda?
veronikasad
04.07.12,07:59
Prosím Vás, ako je to s minimálnou mzdou na kratší pracovný úväzok?

Chceme prijať zamestnanca na 6 hod denne, ak bude v tomto prípade min mzda?
Bude odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou ?
Tweety
04.07.12,07:59
Prosím Vás, ako je to s minimálnou mzdou na kratší pracovný úväzok?

Chceme prijať zamestnanca na 6 hod denne, ak bude v tomto prípade min mzda?
MM prepočítaš na tých 6 hod.
monika.s
09.10.12,09:03
Potrebovala by som poradiť. Chcem uzatvoriť PZ na kratší pracovný čas, ak ju uzavriem so zamestnancom na 19 hodín týždenne (čiže menej ako 20 hodín), bude alebo nebude mať nárok po skončení PP na odstupné? Dakujem vopred za odpoved
ewita888
09.10.12,09:21
Potrebovala by som poradiť. Chcem uzatvoriť PZ na kratší pracovný čas, ak ju uzavriem so zamestnancom na 19 hodín týždenne (čiže menej ako 20 hodín), bude alebo nebude mať nárok po skončení PP na odstupné? Dakujem vopred za odpoved
A prečo by nemal mať?
monika.s
09.10.12,09:35
však práve, v ZP som sa nikde nedočítala, že by nemal mať nárok. Ale na internete som čítala na jednej stránke toto: Zamestnanci, ktorých pracovný čas je kratší ako 20 h. týždenne, nemajú nárok na odstupné ani odchodné, neplatí ochrana zamestnanca pred prepustením v ochrannej dobe, výpovedná doba je 15 dní, a výpoved môže byť z obidvoch strán daná z akéhokoľvek dôvodu alebo bez jeho uvedenia. Preto som sa tu chcela poradiť, či to tak je alebo nie
ewita888
09.10.12,09:41
Daj link..

To platilo kedysi dávno..
nikulik
09.10.12,10:00
Potrebovala by som poradiť. Chcem uzatvoriť PZ na kratší pracovný čas, ak ju uzavriem so zamestnancom na 19 hodín týždenne (čiže menej ako 20 hodín), bude alebo nebude mať nárok po skončení PP na odstupné? Dakujem vopred za odpoved

Riadme sa aktualnym zakonníkom práce a nie nejakym...čítala som, počula som...atd.
§ 49
Pracovný pomer na kratší pracovný čas

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
monika.s
09.10.12,11:04
http://www.pp.sk/6604/Zamestnanec-vpracovnom-pomere-na-kratsi-pracovny-cas_A-PAM31080.aspx

takže toto je už hodne staré a neplatí to. Dakujem pekne
katkap17
26.03.13,14:43
Ahojte, nemám vôbec skúsenosti so mzdami, chcem sa spýtať, Chceme zamestnať pracovníka na pracovnú zmluvu na kratší uväzok, na 3hod/za týždeň a mzdu bude mať 20-30eur mesačne , je to len ohľadom nejakého dozoru aby to bolo na papieri. Akú sumu musím dať na prac. zmluvu , keď musí byť dodržaná min. mzda. a z akej sumy budem potom počítať odvody do soc. a zdravotnej
Ďakujem za každú radu
katkap17
26.03.13,16:18
Ahojte, nemám vôbec skúsenosti so mzdami, chcem sa spýtať, Chceme zamestnať pracovníka na pracovnú zmluvu na kratší uväzok, na 3hod/za týždeň a mzdu bude mať 20-30eur mesačne , je to len ohľadom nejakého dozoru aby to bolo na papieri. Akú sumu musím dať na prac. zmluvu , keď musí byť dodržaná min. mzda. a z akej sumy budem potom počítať odvody do soc. a zdravotnej
Ďakujem za každú radu
Vie mi niekto poradiť?
katkap17
02.04.13,12:53
Vie mi niekto poradiť?
Nevie mi nikto poradiť!
veronikasad
02.04.13,13:02
Ahojte, nemám vôbec skúsenosti so mzdami, chcem sa spýtať, Chceme zamestnať pracovníka na pracovnú zmluvu na kratší uväzok, na 3hod/za týždeň a mzdu bude mať 20-30eur mesačne , je to len ohľadom nejakého dozoru aby to bolo na papieri. Akú sumu musím dať na prac. zmluvu , keď musí byť dodržaná min. mzda. a z akej sumy budem potom počítať odvody do soc. a zdravotnej
Ďakujem za každú radu
Musí byť dodržaná minimálna hodinová mzda - podľa stupňa náročnosti. Zodpovedný zástupca by nemal byť zaradený v I. tarifnom stupni.
katkap17
02.04.13,13:11
Dala som tam minimálnu mzdu na hodinu, a z čoho budem potom počítať odvody? Je to len symbolická cena, ktorá v skutočnosti nebude ani vyplatená ide len o ten papier ale odvody musím odvádzať za neho , tak by som chcela vedieť koľko mi to potom spraví ako pre zamestnávateľa tak aj pre zamestnanca
Dakujem
VÍNO NITRA
02.04.13,15:44
Veronikasad Ti už napísala, že nemôže byť minimálny mzdový nárok. Oprav si to, koleduješ si o zbytočný problém, ak budeš mať kontrolu z IP.
LydaLyda
09.04.13,17:45
Aký máte názor na takýto návrh do pracovnej zmluvy na kratší pracovný čas? Môže si za-teľ určiť špôsob úhrady sviatku u mesačne odmeňovaného zamestnanca? S dovolenkou, návštevou lekára si viem poradiť, ale čo ten "sviatok",

1. ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň -ten štvrtok ?
2. sviatok pripadne mimo štvrtok ?

Výňatok z návrhu pracovnej zmluvy:

Ustanovený týždenný pracovný čas je 7,5 hodín,
(t.j. 7,5/5 prac. dní = 1,5 h na jeden pracovný deň) po prepočte je to úväzok vo výške 0,2 (t.j. 7,5/37,5)

Zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli, že sa zamestnancovi určuje za pracovný deň

každý štvrtok od 7,30 – 15,30 h.

Prestávka v práci je od 11,45 h – 12,15 h. V prípade čerpania dovolenky, návštevy lekára, nemoc a iné prekážky v práci sa zamestnancovi bude počítať 1,5 h/deň. Ak sviatok pripadne na pracovný deň mimo štvrtku, tak v tom týždni zamestnanec odpracuje vo štvrtok rozdiel do 7,5 h.


Je to neobvyklé, ale prax niekedy pripraví také situácie, s ktorými si nevieme poradiť. Ďakujem za odpoveď.