zhv
01.02.12,14:47
Dobrý deň,
prosím ako to bude pri vyrovaní platu tohto učiteľa. Od 01.12.2011 mu bol daný osobný príplatok 104€,čím vyrovanie sa skrátilo na 0,-€ .Od 01.01.2012 bude mať plat podľa tabulky ( možnosť A alebo B)
ďakujem




1.11.2009
1.1.2011
1.12.2011
možnosť A)1.1.2012
možnosť B)1.1.2012


Tarifný plat
441,5
446
446
454,5
454,5


Zvýšenie pl.
99,5
105
105
109,5
109,5


triednictvo
27,5
28
28
28,5
28,5


osobné
0
0
104
0
0


vyrovnanie
68
57,5
0
44
0



636,5
636,5
683
636,5
592,5
zhv
02.02.12,11:29
nevie mi niekto odpovedať, prosím
brontosaurus
02.02.12,17:34
Ja viem tak, že ak sa už raz niekomu dorovnanie dostalo na nulu, čo sa v tomto vašom príklade stalo už 1.12.2011, tak už mu nárok na dorovnanie platu zaniká a neovplyvní ho ani to, ak mu plat o niekoľko mesiacov opäť klesne.
Správne je to podľa možnosti B.
Tu vám ale odporúčam pozrieť si "Usmernenie k zákonu 553/2003 s príkladmi - Aplikácia § 32b ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v praxi (tzv. „vyrovnanie platu“)", kde je aj taký podobný príklad ako uvádzate vy a tiež podľa neho je správna možnosť B.
Sabadka
03.02.12,05:38
Podľa môjho názoru je to tiež možnosť B. Ak raz už zamestnancovi vyrovnanie kleslo na nulu už niet na základe čoho mu to spätne priznať, pretože §32 b ods. 1 je prechodné ustanovenie k 1.11.2009.
babkamaja
05.02.12,08:57
Správne je možnosť B. Prečo ste takto upravili plat k 1. 12. 2011 ? Mali ste ho nechať v povodnom stave a dať mu 50 € jednorazovu odmenu. Znižili ste mu doživotne plat o 40 €, dúfam, že máte aspoň výčitky svedomia.
brontosaurus
05.02.12,11:03
Správne je možnosť B. Prečo ste takto upravili plat k 1. 12. 2011 ? Mali ste ho nechať v povodnom stave a dať mu 50 € jednorazovu odmenu. Znižili ste mu doživotne plat o 40 €, dúfam, že máte aspoň výčitky svedomia.

Súhlasím, ale až na jednu maličkosť. Určite ste mu neznížili plat doživotne o 40 EUR, ale mohol si to dorovnanie ešte istý čas "užívať". Veď ak zoberiem len navýšenie platových taríf, tak automaticky o to sa znižuje dorovnanie a pri tom čo sa deje v spoločnosti, tlak na zvyšovanie platov a pod., tak o nejaký ten rok či dva by to dorovnanie aj tak postupne kleslo na nulu. Ak si spraví atestáciu, pôjde o triedu vyššie a to dorovnanie sa tiež zruší. Ale každé euro aj tak poteší :-)))
babkamaja
05.02.12,15:07
Áno, mate pravdu, nie dozivotne, ale na pár rokov. Keby mu aspon to osobne nechali, ale takto je to tendečné a preto som tak reagovala. 30 - 40 € to je okolo 1 000 Sk mesačne a to na plate poznáme, či nie ?
brontosaurus
05.02.12,18:17
V tej našej platovej mizérii je každé jedno euro, čo by sme mohli mať naviac, len a len vítané. To dorovnanie sa ale týka v podstate len učiteľov v MŠ a vychovávateľov, so stredoškolským vzdelaním, nakoľko oni klesli o triedu nižšie, z 9 PT do 8 PT.
Čiže neostáva im nič iné, len naháňať kredity, vykonať atestáciu, alebo sa dať na vysokoškolské štúdium.
Ale aj tak sa mi zdá to odmeňovanie v našom štáte postavené na hlavu. Zdravotná sestra so stredoškolským vzdelaním bude mať nástupný plat 640 EUR a vysokoškolsky vzdelaný učiteľ má nástupný plat 508 EUR.
Cením si prácu každého človeka, ale prečo potom štát vyžaduje od učiteľa VŠ vzdelanie, ak ho potom odmieta primerane zaplatiť a zarobí menej iný stredoškolsky vzdelaný zamestnanec?


Áno, mate pravdu, nie dozivotne, ale na pár rokov. Keby mu aspon to osobne nechali, ale takto je to tendečné a preto som tak reagovala. 30 - 40 € to je okolo 1 000 Sk mesačne a to na plate poznáme, či nie ?
vivaldka
22.11.12,09:43
Pekný deň prajem aj u nás nastal istý problém s vyrovnávaním platu. Dostali sme minulý rok ( november,december) osobné hodnotenie, ale nám vyrovnanie nezobrali. Prišiel kontrolór a zistil chybu. Už nám teraz zobrali vyrovnanie platu. Ale vyskytol sa problém a preto Vás žiadam o radu. Od minulého roka nám chcú stiahnúť naspäť vyrovnanie platu čo znamená , že nám teraz už nebudú dávať vyrovnávanie a zároveň nám chcú sťahovať spätne to čo dali ( myslím tým tú vyrovnávku od minulého roka) Môžu to spraviť? Alebo existuje na to nejaký zákon , že nám spätne nemôžu nič z výplaty sťahovať?
Vopred ďakujem za Vašu odpoveď
prosím Vás je to súrne ! ďakujem
ivka70
22.11.12,09:49
Pekný deň prajem aj u nás nastal istý problém s vyrovnávaním platu. Dostali sme minulý rok ( november,december) osobné hodnotenie, ale nám vyrovnanie nezobrali. Prišiel kontrolór a zistil chybu. Už nám teraz zobrali vyrovnanie platu. Ale vyskytol sa problém a preto Vás žiadam o radu. Od minulého roka nám chcú stiahnúť naspäť vyrovnanie platu čo znamená , že nám teraz už nebudú dávať vyrovnávanie a zároveň nám chcú sťahovať spätne to čo dali ( myslím tým tú vyrovnávku od minulého roka) Môžu to spraviť? Alebo existuje na to nejaký zákon , že nám spätne nemôžu nič z výplaty sťahovať?
Vopred ďakujem za Vašu odpoveď
prosím Vás je to súrne ! ďakujem

Existuje v zakone, ze zamestnanec neopravnene vyplatene musi vratit.

§ 131
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok

(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 5.
....
vivaldka
22.11.12,14:13
prosím Vás zamestnanci majú pykať za to, že sa riaditeľ zle rozhodol?! A namiesto odmeny vydal príkaz dať radšej osobné hodnotenie, a teraz sa s tým ospravedlňuje, že ten zákon nepoznal?!

nič nás nechráni?
Ani to, že my sme to dostávali samozrejme s výplatou a platili sme z toho odvody?
Prosím pomôžte naám. Vrelá v ďaka za každú dobrú radu
Živena
27.11.12,17:47
Milá vivaldka, tú situáciu Vám naozaj nezávidím. Mne sa stalo niečo podobné v roku 2002, keď ma riaditeľ zle zaradil do platovej triedy a potom mi rozdiel spätne zobrali, našťastie to boli len dva mesiace...
Teraz som v opačnej situácií. Riaditeľ ma zaradil o triedu nižšie ako mal. Mám nárok na doplatenie rozdielu? Vie niekto podľa akého zákona? Už je to skoro rok...