Janarma
01.02.12,15:51
Dobrý deň prajem,

prosím, poradíte mi? Veľa som už študovala a tak by som Vás chcela pekne, pekne poprosiť o radu, či som správne pochopila riešenie tohto daňového prípadu:

Občan Slovenska pracoval pár mesiacov v Poľsku. Ostatné mesiace, kedy nepracoval v Poľsku, študoval na Slovensku (externé štúdium) a na začiatku roku 2011 bol aj na absolventskej praxi 4 mesiaci a dostával za to príjem z absolventskej praxe a posledný mesiac robil brigádne 10 dní na Slovensku.

Prosím, má táto osoba povinnosť si podávať daňové priznanie na Slovensku, ak:

- BRUTTO príjmy (príjmy pred odvodmi a daniami) z Poľska vyplatené v zlotých a následne prepočítané na eurá kurzom 4,121 eur (mal by to byť priemerný ročný kurz zverejnený ECB) boli len vo výške 1600 eur,

- príjem z absolventskej praxe nie je dôležitý pre daňové účely, keďže sa jedná o príjem oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov (je to tak, však? Alebo sa mýlim?),

- brigádne mu bola za december 2011 vyplatená v januári 2012 len suma 100 eur.

A tak sa zamýšľam nad tým, že táto osoba si nemusí robiť daňové priznanie, lebo jej zdaniteľný príjem z Poľska a z brigády v 12/2011 bol nižší ako 1779,65 eur. Prosím je to tak?

I keď ma napadlo, že by si mohol tento občan podať priznanie, lebo mu vrátia daň z tej decembrovej brigády (ak mu tam nebola uplatnená odpočítateľná položka na daňovníka). Je to tak, prosím? (je mi jasné, že daň zaplatenú v Poľsku mu nevrátia v SR).

Prosím poradíte mi? Má tento občan POVINNOSŤ si podať daňové priznanie k dani z príjmov?

A ak by si ho dobrovoľne podal, musí uplatniť metódu zápočtu (prípadne vyňatia, ak bude pre neho výhodnejšia)? A prímy z Poľska môže prepočítať kurzom 4,121 PLN/EUR?

Ďakujem veľmi pekne za rady!
Janarma
01.02.12,17:47
Prosím, prosím, poradíte mi?
Marína
01.02.12,18:35
Uvažuješ správne.
1. DP podať nemusí.
2. DP podať môže, vznikne mu preplatok dane z príjmov dosiahnutých na území SR. Keďže s PR je uzavretá vzájomná dohoda prostredníctvom zmluvy o ZDZ (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-polsko) o započítaní dane a zákon o dani z príjmu ti umožňuje príjmy zo závislej činnosti vyňať(§ 45/3/c (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#45)), môžeš sa rozhodnúť buď pre jednu alebo druhú metódu. Pre metódu vyňatia príjmov len v prípade, že príjmy dosiahnuté v PR boli preukázateľne zdanené.
Janarma
01.02.12,18:44
Uvažuješ správne.
1. DP podať nemusí.
2. DP podať môže, vznikne mu preplatok dane z príjmov dosiahnutých na území SR. Keďže s PR je uzavretá vzájomná dohoda prostredníctvom zmluvy o ZDZ o započítaní dane a zákon o dani z príjmu ti umožňuje príjmy zo závislej činnosti vyňať, môžeš sa rozhodnúť buď pre jednu alebo druhú metódu.

Ďakujem krásne za pomoc!

A prosím, na prepočet môžem použiť kurz 4,121 PLN/EUR? Mám ho z tejto stránky:

http://www.finance.sk/download/191-rocne-priemerne-kurzy-nbs-do-danoveho-priznania-2011/

Ďakujem krásne za pomoc!
Marína
01.02.12,18:51
Pri príjmoch zo závislej činnosti máš na výber 4 možnosti, pozri ZDP § 31 ods. 2 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#31)
Janarma
01.02.12,19:14
Pri príjmoch zo závislej činnosti máš na výber 4 možnosti, pozri ZDP § 31 ods. 2 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#31)

Ďakujem pekne. Našla som tieto 4 možnosti aj v poučení k DP a vybrala som si tú najjednoduchšie - všetko som prepočítala ročným kurzom (v sume 4,121 PLN/EUR). Len mám 2 dilemy:

1. V § 31 ods. 2 sa neuvádza presne, či sa má použiť kurz ECB - ECB sa tam vôbec nespomína... Uvádza sa len v § 31 ods. 1, ale ten sa tejto osoby netýka, lebo nie je ÚJ. Tak môžem použiť ten kurz 4,121?

2. Čo ak by hypoteticky nastala takáto situácia - §31 ods. 2 dáva 4 možnosti pre použitie kurzov - a ak prepočítam jednou možnosťou tak mi vyjde suma vyššia ako 1779,65 eura, ale inou možnosťou mi vyjde suma nižšia ako 1779,65 eura - stále nie je povinnosť podať DP? Je teda možnosť si vybrať nejvýhodnejšiu z tých 4 možností pre použitie kurzu, ktoré ponúka § 31 ods. 2?

Ďakujem krásne za pomoc!
Marína
01.02.12,19:59
V ods. 1 o. i. je uvedené (ďalej len "kurz"). Slovo kurz za týmto textom sa v ods. 1 už nevyskytuje, v ďalších odsekoch áno. Logicky mi z toho vyplýva, že kurz vyhlásený ECB alebo NBS sa vzťahuje na celé ustanovenie zákona. Veď aký aj iný, že?;)
Keďže ti zákon umožňuje si vybrať jednu zo 4 možností, využiješ tú, ktorá ti vyhovuje. Ak tú, ktorá po prepočte kurzom znamená, že príjem nedosiahne 1/2 NČZD, tak prečo nie. Taký je môj pohľad.:)
Janarma
02.02.12,05:43
V ods. 1 o. i. je uvedené (ďalej len "kurz"). Slovo kurz za týmto textom sa v ods. 1 už nevyskytuje, v ďalších odsekoch áno. Logicky mi z toho vyplýva, že kurz vyhlásený ECB alebo NBS sa vzťahuje na celé ustanovenie zákona. Veď aký aj iný, že?;)
Keďže ti zákon umožňuje si vybrať jednu zo 4 možností, využiješ tú, ktorá ti vyhovuje. Ak tú, ktorá po prepočte kurzom znamená, že príjem nedosiahne 1/2 NČZD, tak prečo nie. Taký je môj pohľad.:)

Ďakujem krásne za pomoc! Úžasné rady! Ďakujem!
Slavno
04.02.12,13:37
Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!
Marína
04.02.12,14:07
Daňové priznanie za r. 2011 sa nemusí podať do výšky príjmu 1779,65 €.
Slavno
05.02.12,10:43
Daňové priznanie za r. 2011 sa nemusí podať do výšky príjmu 1779,65 €.

Ďakujem pekne! A to teda znamená, že si nemusím podať daňové priznanie a ani platiť žiadnu daň, aj keď v Čechách som tiež nič neplatila, prosím?
Slavno
06.02.12,17:51
Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!

Prosím, a to že si nemusím podať daňové priznanie, keď mám príjem do 1779,65 eur platí aj v prípade, keď som v ČR neplatila žiadne dane? ALe to potom ostanú tie príjmy úplne nezdanené - to môže tak byť, prosím?

Ďakujem krásne vopred všetkým!
Marína
06.02.12,18:19
Áno, môže, je to zakotvené v Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. o dani z príjmu
§ 32 Daňové priznanie (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#32)
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) ............ atd.

50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) = 1779,65 €, ty si takúto výšku príjmov nedosiahla.
Slavno
06.02.12,18:26
Ďakujem veľmi pekne za radu!
Slavno
07.02.12,08:02
Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!

A prosím, ešte ma v noci napadli odvody, teda konkrétne ak nepodám daňové priznanie k dani z príjmov, ako je to, prosím, zo zdravotnou a sociálnou poisťovňou? Musím tam platiť niečo? Ale im niečo vyplniť? Či nemusím nič robiť?

Prosím, poradíte mi ešte? Vopred ďakujem veľmi pekne!
Marína
07.02.12,11:17
Závisí od toho, koľko máš rokov. Čítaj tu http://www.porada.sk/t166718-externy-student-odvody-a-povinnosti.html#post1724772, hlavne prísp. 4.
maska2
07.03.13,14:43
Ahojte poraďáci. Snažím sa pomôcť mojej tete, ktorá prednášala v PL a dostala tam nejakú mzdu. Ale lámem si s tým hlavu či to mám dobre...nakoľko , keď to dám do DP typ A stále mi tam ukazuje preplatok na dani a ten by sa mi tam ukazáť najskôr nemal .Poradíte mi ,kde robím chybu?
Príjmy som prepočítala ročným kurzom podľa ECB nakoľko papier od PL je sumárny a nie je vyznačený presný dátum.Len časový horizont.
Po prepočte som tieto príjmy započítala s ostatnými a dala ich do riadku 32. Potom je to je jasné a môj problém vyskakuje od r.46 ...tam dam prepocitane zlote na eura hrubý príjem, ďalej idem podľa pokynov a prejdem na r.49.Opäť ten istý prepočet zo zlotých na € - hrubý príjem
r.50 prepočet dane - oni majú 20 %
do r.51 mi dáva 2
r.52 mi vyjde istá daňová povinnosť

Ja len nechápem tomu daňové preplatku. Pomôžete mi vymotatť sa z toho?
Ďakujem Andrea
maska2
07.03.13,17:25
Ahojte poraďáci. Snažím sa pomôcť mojej tete, ktorá prednášala v PL a dostala tam nejakú mzdu. Ale lámem si s tým hlavu či to mám dobre...nakoľko , keď to dám do DP typ A stále mi tam ukazuje preplatok na dani a ten by sa mi tam ukazáť najskôr nemal .Poradíte mi ,kde robím chybu?
Príjmy som prepočítala ročným kurzom podľa ECB nakoľko papier od PL je sumárny a nie je vyznačený presný dátum.Len časový horizont.
Po prepočte som tieto príjmy započítala s ostatnými a dala ich do riadku 32. Potom je to je jasné a môj problém vyskakuje od r.46 ...tam dam prepocitane zlote na eura hrubý príjem, ďalej idem podľa pokynov a prejdem na r.49.Opäť ten istý prepočet zo zlotých na € - hrubý príjem
r.50 prepočet dane - oni majú 20 %
do r.51 mi dáva 2
r.52 mi vyjde istá daňová povinnosť

Ja len nechápem tomu daňové preplatku. Pomôžete mi vymotatť sa z toho?
Ďakujem Andrea
Viete ma niekto nasmerovať k pravde prosím?