Helka2703
01.02.12,17:56
Zdravím Vás,

hľadám odpoveď na tento problém... manžel bol v r 2011 na podpore 4 mesiace a zvyšných 8 mesiacov pracoval. Čo je výhodnejšie aby on podal daňové priznanie ak mal zárobok menší ako odpočítateľná položka (3559,30 eur), alebo ja a uplatním si odp. položku na neho, poprípade 3 možnosť - podáme DP obaja on si uplatní časť odpoč. položky a ja ten zvyšok.
Ekonomka vôbec nevie, ako to má riešiť.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.:)
ewita888
01.02.12,16:58
mal príjem viac, ako 1779,65? mal zrazené dane?
Tweety
01.02.12,16:59
Zdravím Vás,

hľadám odpoveď na tento problém... manžel bol v r 2011 na podpore 4 mesiace a zvyšných 8 mesiacov pracoval. Čo je výhodnejšie aby on podal daňové priznanie ak mal zárobok menší ako odpočítateľná položka (3559,30 eur), alebo ja a uplatním si odp. položku na neho, poprípade 3 možnosť - podáme DP obaja on si uplatní časť odpoč. položky a ja ten zvyšok.
Ekonomka vôbec nevie, ako to má riešiť.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.:) On si podá DP, alebo požiada zamestnáv. o RZD. AK máš zdaniteľné príjmy aj Ty, tak postup je rovnaký,( DP, aleboRZD) a uplatníš si NČ na neho, ako na manžela ,rozdiel medzi NČ a jeho príjmami a podporou.
Helka2703
01.02.12,17:06
Ano mal zrazené dane, môj manžel mal príjem viac ako 1779,65 ale švagor nie? Je nejaký iný postup pri tomto rozdieli?
ewita888
01.02.12,17:10
Ano mal zrazené dane, môj manžel mal príjem viac ako 1779,65 potom platí to, čo napísala Tweety ale švagor nie? Je nejaký iný postup pri tomto rozdieli?
švagrovi bola zrážaná daň? ak áno, podaním DP alebo RZD sa daň vráti.. ak nie,nemusí podať DP, ak jeho príjem nepresiahol 1779,65
u.erika
01.02.12,17:20
Manžel môže požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie //žiadosť podať do 15.2/, alebo podať DP typ"A" /potvrdenie od zamestnávateľa, a z ÚP/. Keď jeho príjmy zo zamestnania + dávky v nezamestnanosti nepresiahli sumu 3559,30, tak rozdiel medzi tejto sumou a jeho príjmom si môžete odpočítať Vy.
ewita888
01.02.12,17:22
Manžel môže požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie //žiadosť podať do 15.2/, alebo podať DP typ"A" /potvrdenie od zamestnávateľa, a z ÚP/. Keď jeho príjmy zo zamestnania + dávky v nezamestnanosti nepresiahli sumu 3559,30, tak rozdiel medzi tejto sumou a jeho príjmom si môžete odpočítať Vy.
potvrdenie z ÚP netreba, nie je tam zdanitelný príjem..
u.erika
01.02.12,17:26
potvrdenie z ÚP netreba, nie je tam zdanitelný príjem..

U nás na daňovom úrade žiadajú aj potvrdenie, nie kvôli príjmom, ale vraj musí mať pokritý celý rok. Keď niekomu chýba len pár dní, že bol dobrovoľne nezamestnaný, tak ešte aj čestné vyhlásenie
ewita888
01.02.12,17:29
U nás na daňovom úrade žiadajú aj potvrdenie, nie kvôli príjmom, ale vraj musí mať pokritý celý rok. Keď niekomu chýba len pár dní, že bol dobrovoľne nezamestnaný, tak ešte aj čestné vyhlásenie
pokrytý .. :)
tak sa ich spýtaj, na základe čoho to takto pýtajú..
Katy a R
01.02.12,17:32
U nás na daňovom úrade žiadajú aj potvrdenie, nie kvôli príjmom, ale vraj musí mať pokritý celý rok. Keď niekomu chýba len pár dní, že bol dobrovoľne nezamestnaný, tak ešte aj čestné vyhlásenie
"VRAJ" :eek: .. to môže byť len iniciatíva príliš "aktívnej osoby" .. nič také netreba (ak by aj chceli;)).
u.erika
01.02.12,17:43
pokrytý .. :)
tak sa ich spýtaj, na základe čoho to takto pýtajú..

Už pár rokov robím DP, ale bez tých potvrdení ani nezoberú, keď som poslala poštou, tak ten dotyčný dostal predvolanie, že má doložiť chýbajúce doklady.

Ale sú aj iné, nerozumné veci: po ukončení živnosti do 90 dní treba podať daňové priznanie, môžeš aj nulové a na konci roka podáš opravné. Je to podľa teba rozumné.
Janarma
01.02.12,18:09
..... po ukončení živnosti do 90 dní treba podať daňové priznanie, môžeš aj nulové a na konci roka podáš opravné. Je to podľa teba rozumné.

A to je niečo nové, prosím? Ja som našiel takýto názor:

§ 2 písm. l) zákona o dani z príjmov vraví:

Na účely tohto zákona sa rozumie:
.....
l) zdaňovacím obdobím kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak,
....

a potom § 49 ods. 2 zákona o dani z príjmov hovorí:

(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ....

A z toho som bol toho názoru, že keď SZČO skončí podnikanie, aj tak podáva DP do 31.marca. Prosím, tak ako to teda je?

Ďakujem!
KEJKA
01.02.12,18:16
ja si to tiež myslím. zdaňovacie obdobie je rok. SZČO je súčasne aj občan, do konca roka môže mať
aj iné príjmy. DPFO podáva za seba z celosvetových príjmov.
Paula
01.02.12,18:18
Už pár rokov robím DP, ale bez tých potvrdení ani nezoberú, keď som poslala poštou, tak ten dotyčný dostal predvolanie, že má doložiť chýbajúce doklady.

Ale sú aj iné, nerozumné veci: po ukončení živnosti do 90 dní treba podať daňové priznanie, môžeš aj nulové a na konci roka podáš opravné. Je to podľa teba rozumné.


Dožadovať sa písomného vyjadrenia, na základe akého §-u:cool: . Kde sídli ten exotický DÚ?
Marína
01.02.12,18:22
Už pár rokov robím DP, ale bez tých potvrdení ani nezoberú, keď som poslala poštou, tak ten dotyčný dostal predvolanie, že má doložiť chýbajúce doklady.

Ale sú aj iné, nerozumné veci: po ukončení živnosti do 90 dní treba podať daňové priznanie, môžeš aj nulové a na konci roka podáš opravné. Je to podľa teba rozumné.
Podľa ZDP § 49 ods. 4 a 5 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#49) sa daňové priznanie musí podať do 3 mesiacov v prípade smrti daňovníka. Na žiadosť dediča správca dane môže túto lehotu predĺžiť. V tejto lehote je dedič povinný daň z príjmu aj zaplatiť.
Katy a R
01.02.12,18:31
Už pár rokov robím DP, ale bez tých potvrdení ani nezoberú, keď som poslala poštou, tak ten dotyčný dostal predvolanie, že má doložiť chýbajúce doklady.

Ale sú aj iné, nerozumné veci: po ukončení živnosti do 90 dní treba podať daňové priznanie, môžeš aj nulové a na konci roka podáš opravné. Je to podľa teba rozumné.
erika, ja síce nepodávam toľko DP, ako ty (len rodine a známym).. tiež so sa stretla s kuriozitkami;) - to ale neznamená, že nezmyselnej požiadavke vyhoviem. To čo je povinné - to bez reči priložím;)
jedna perlička - na nemenovanom DU som odovzdávala bratovi DP B (kap príjem - úroky). mali tam nachystané tlačivká pre ľudí, niečo v tom zmysle,".. súhlasím s tým, že preplatok na dani bude vyplatený po 10-tom máji .." a kočka chcela, aby som to ja podpísala:eek::eek: - no srandisti- iba čo sa papier zbytočne ničí (a naše lesy) :eek:
Janarma
01.02.12,18:32
Podľa ZDP § 49 ods. 4 a 5 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#49) sa daňové priznanie musí podať do 3 mesiacov v prípade smrti daňovníka. Na žiadosť dediča správca dane môže túto lehotu predĺžiť. V tejto lehote je dedič povinný daň z príjmu aj zaplatiť.

To určite súhlasím, ale keď niekto skončí živnosť (napr. z dôvodu odchodu na dôchodok), tak si myslím, že termín pre podanie DP nie je do 90 dní po ukončení živnosti ale do 31. marca...

Mýlim sa, prosím?
Paula
01.02.12,18:34
máš pravdu.
Marína
01.02.12,18:46
Veď ak ide do dôchodku, ešte nie je mŕtvy.;) Síce, aj to sa môže stať, keď ten dôchodok prvýkrát zočí.:mee:
Paula
01.02.12,18:49
:D utieram
Marína
01.02.12,18:59
:D :D :D
u.erika
02.02.12,16:58
erika, ja síce nepodávam toľko DP, ako ty (len rodine a známym).. tiež so sa stretla s kuriozitkami;) - to ale neznamená, že nezmyselnej požiadavke vyhoviem. To čo je povinné - to bez reči priložím;)
jedna perlička - na nemenovanom DU som odovzdávala bratovi DP B (kap príjem - úroky). mali tam nachystané tlačivká pre ľudí, niečo v tom zmysle,".. súhlasím s tým, že preplatok na dani bude vyplatený po 10-tom máji .." a kočka chcela, aby som to ja podpísala:eek::eek: - no srandisti- iba čo sa papier zbytočne ničí (a naše lesy) :eek:
Katy máš pravdu, ale tie ženy na DÚ sú milé, a ochotné, nemala som nikdy problémy, keď som niečo pokazila, tak mi zavolali, aby som to išla opraviť. Tak som tie doklady vždy odovzdala. Akurát len nulové DP som nepodala vlani, a minulý rok traja ukončili živnosť, som zvedavá ako dopadnem. A jedna je moja nevesta, ona mala do februára prerušenú, a potom ju zrušila. Poberala len rodičovský príspevok, ani by nemusela podať DP.
Katy a R
02.02.12,19:08
Však nech napíše krátke Oznámenie - že nebude podávať DP z dôvodu nízkeho príjmu. Stačí jedna veta. Aby ju potom zbytočne nevyzvali;).
Heni
03.02.12,12:46
...nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ale chcem sa uistiť, mám pravdu, ak si myslím, že cudzinec (mimo EU) ak má na Slovensku trvalý pobyt a bol tu zamestnaný celý rok - najprv na dohodu o PČ a potom aj na trvalý prac. pomer - môže podať daň. priznanie typu A? iné príjmy nemal, len tieto "slovenské".
Heni
04.02.12,17:12
...nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ale chcem sa uistiť, mám pravdu, ak si myslím, že cudzinec (mimo EU) ak má na Slovensku trvalý pobyt a bol tu zamestnaný celý rok - najprv na dohodu o PČ a potom aj na trvalý prac. pomer - môže podať daň. priznanie typu A? iné príjmy nemal, len tieto "slovenské".
posúvam....
Anja111
05.02.12,08:34
...nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ale chcem sa uistiť, mám pravdu, ak si myslím, že cudzinec (mimo EU) ak má na Slovensku trvalý pobyt a bol tu zamestnaný celý rok - najprv na dohodu o PČ a potom aj na trvalý prac. pomer - môže podať daň. priznanie typu A? iné príjmy nemal, len tieto "slovenské".
Myslíš si správne. V tomto prípade môže podať DP typ A.

Zamestnávanie cuzincov v SR:

Zamestnávanie občanov EÚ/EHP a cudzincov v SR:
Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákon o službách zamestnanosti) určuje podmienky pre zamestnávanie cudzincov na území Slovenskej republiky (SR). Cudzinec, ktorý je účastníkom právnych vzťahov vznikajúcich podľa uvedeného zákona, má rovnaké právne postavenie ako má občan SR, ak mu bolo udelené povolenie na zamestnanie a povolenie na prechodný pobyt na účel zamestnania, alebo ide o žiadateľa o azyl, ktorému vstup na trh práce umožňuje osobitný predpis. Zamestnávateľ, ktorý má sídlo na území SR, môže prijať do zamestnania len cudzinca, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 1, ak zákon neustanovuje inak.

Pred príchodom na územie SR cudzinec požiada písomne príslušný úrad o povolenie na zamestnanie sám alebo prostredníctvom budúceho zamestnávateľa, alebo prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ku ktorej bude vyslaný vykonávať prácu. Povolenie na zamestnanie môže príslušný úrad udeliť cudzincovi, ak voľné pracovné miesto nie je možné obsadiť uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie, najviac na obdobie trvania pracovnoprávneho vzťahu a najviac na obdobie dvoch rokov; pri sezónnom zamestnávaní najviac na šesť mesiacov v kalendárnom roku tak, aby medzi jednotlivými zamestnaniami na území SR uplynulo obdobie najmenej šesť mesiacov. Pri vydávaní povolenia na zamestnanie úrad prihliada na situáciu na trhu práce. Povolenie na zamestnanie môže úrad s prihliadnutím na situáciu na trhu práce na žiadosť cudzinca predĺžiť, a to i opakovane, najviac na obdobie dvoch rokov. Na udelenie povolenia na zamestnanie nie je právny nárok.

Občania Európskej únie a ich rodinní príslušníci, ako aj cudzinci uvedení v § 22 ods. 7 zákona o službách zamestnanosti, môžu byť zamestnaní na území SR bez povolenia na zamestnanie.
zuzka3110
06.02.12,08:11
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Manželka je v do 6/2011 na predĺženej RD, od 7/2011 zamestnaná s príjmom 3000€ spolu.
Požiada zamestnávateľa o vykonanie RZD. (vrátia jej zaplatenú daň).
Može si manžel uplatniť na manželku ešte odp. položku? V sume rozdielu NP a jej príjmu zo zamestnania?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
06.02.12,08:14
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Manželka je v do 6/2011 na predĺženej RD, od 7/2011 zamestnaná s príjmom 3000€ spolu.
Požiada zamestnávateľa o vykonanie RZD. (vrátia jej zaplatenú daň).
Može si manžel uplatniť na manželku ešte odp. položku? V sume rozdielu NP a jej príjmu zo zamestnania?
Ďakujem za odpoveď.
Môže požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD
Vlastný príjem manželky sa znižuje o zaplatené poistné. Manžel si môže uplatniť rozdiel.
zuzka3110
06.02.12,08:22
ďakujem Veronika, to poistné je z riadku 3 Potvrdenia o príjmoch FO?
veronikasad
06.02.12,08:24
ďakujem Veronika, to poistné je z riadku 3 Potvrdenia o príjmoch FO?
nemám pred sebou tlačivo, berieš úhrn poistného z Potvrdenia o zdanitelnej mzde.
zuzka3110
06.02.12,09:08
ďakujem
ideno
08.02.12,18:37
Zdravím, mám známeho čo mu robím DP A - asi 5 zamestnávateľov :). Cez jednu SK agentúru pracoval v Nemecku od 1.9.20111 do 15.10.2011. Mzdu vyplácala SK agentúra. A však už sa niekde schovávajú - nevyplatili mzdu. Jaj aj ju spomeniem : Telestar24 s.r.o. Dubnica na Váhom - pozor na nich!!!! Ale ide o klasiku - nedajú sa zohnať, telefóny vypnuté, na adrese už nie sú.... Známemu nedali "Potvrdenie o zdaniteľnom príjme a zraz. preddavkoch na daň......". Výplatnú pásku má len za 9/2011. Za 10/2011 nemá ani tú :(. Čo s tým. K DP doložím tú výplatnú pásku? Uznajú to? Čo s tým 10/2011, keď nemá nič??? Mám sa tváriť, že ani nič nebolo? Či zistiť na SP odvody, odhlášku???? Ale aj keď to zistím, čo s tým, keď doklad za 10/2011 nebude a 9/2011 len tá páska - bez razítka podpisu. Nejaké ČV? Moc ďakujem :)
ewita888
08.02.12,18:56
ak doteraz nebola vyplatená mzda, nemôžeš ju dať do DP za rok 2011..
ideno
09.02.12,07:11
Za 9/2011 mu ešte mzdu vyplatili, ale za 10/2011 už nie.
katarina.j
09.02.12,07:21
no ak za 10/2011 nebola vyplatena mzda, tak pochybujem, že zaplatili odvody z neuhradenej mzdy...tak asi by si vela na !Soc.p.nezistila...to mal prac.zmluvu na dobu určitu či ako skončil prac.pomer? do DP môžes dal len skutočne zdanitelné prijmy-ktore dostal...