Borovička
01.02.12,18:42
chcel by som sa spýtať : či môže manželka brániť v styku s mal.deťmi ak sme sa ešte nerozviedli ?
Manželka sa mi neustále vyhráža, slovne napáda, vyvoláva hádky a narúša pokoj v rodine.Zbytočne a neprávom na mňa privoláva hliadky OOPZ, ktoré majú zbytočné výjazdy.Manželka má psychické problémy, ktoré sa u nej objavujú čoraz častejšie a nemá záujem to riešiť.Manželka mi neumožňuje stretávanie sa s deťmi.Môžem povedať, že som zodpovedný, starostlivý otec, nepijem, nefajčím, nikdy som voči manželke nepoužil fyzické násilie.manželka je voči mne agresívna a svoje správanie nekontroluje ani v prítomnosti mal.detí, ktoré negatívne vnímajú hádky.Bojím sa, že v amoku môže fyzicky ublížiť aj deťom.Zamyká predo mnou spoločnú domácnosť vrátane detí, ktorým bráni so mnou komunikovať.
mattto
01.02.12,17:59
samozrejme, že ti nemôže brániť. Podaj návrh na súd na zverenie detí do tvojej starostlivosti na čas do rozvodu a žiadaj deti do svojej starostlivosti aj v rozvode a ÚVRPaP
day
01.02.12,18:02
Mgr.Shrek
01.02.12,18:05
Nie nemá na to právo. podľa § 28 ods. 2 zákona o rodine, 36/2005 Z. z. Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa. V náväznosti na § 18 ZOR, ktorý hovorí "Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie."
Nakoniec je tu § 35 ZOR, ktorý hovorí Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
Toto konanie je oslobodené od súdnych poplatkov §4 ods 1 písm. a) zákona 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch