Talabova
02.02.12,07:03
Dobrý deň, poprosila by som o radu v tomto prípade - máme zamestnanca, ktorému po operácii vznikol nárok na 50% invalidný dôchodok. Keďže bol PN od októbra 2010 do septembra 2011, nemôže ísť znova na "maródku" (neviem presne prečo, vraj mu to povedala jeho ošetrujúca lekárka).
7.2.2012 má nastúpiť na kúpeľnú liečbu "A" na 28 dní. Ako mám postupovať, keď si zamestnanec nechce čerpať dovolenku. Neviem presne, ktorý § ZP sa na to vzťahuje, našla som len, že je na zamestnávateľovi, či s náhradou mzdy alebo bez (ak s, tak potom aká náhrada mzdy mu bude patriť za dni, ktoré nebude v práci). Má na to nejaký vplyv to, že je 50% invalidný dôchodca?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
ivka70
02.02.12,06:27
Preco by nemohol ist na PN?
Od oktobra 2011 doteraz pracoval?

Na PN moze riadne ist (vypisu mu ju v kupeloch), prvych 10 dni mu urcite zamestnavatel musi riadne zaplatit, pokial pracoval tie 4 meisiace, ma narok aj na platenu PN zo socialnej poistovne, ale len max. tolko dni, ko9lko od poslednej PN odpracoval.
A keby aj nedostal nemocenske davky zo socialnej poistovne, aj tak v praci bude na PN.
Talabova
02.02.12,06:30
Áno, pracoval od októbra doteraz (s výnimkou 3 x paragraf a nejaká tá dovolenka, ale tak to asi nevadí).
A to že je 50% ID nevadí?

Ďakujem.
ivka70
02.02.12,07:45
Áno, pracoval od októbra doteraz (s výnimkou 3 x paragraf a nejaká tá dovolenka, ale tak to asi nevadí).
A to že je 50% ID nevadí?

Ďakujem.

Myslim si, ze nevadi, kedze ma TPP, plati nemocenske poistenie zo mzdy, ma narok na nemocenske davky.
Jediny problem bol, ked vycerpal 52 tyzdnov naroku na platenu PN, ale kedze uz zasa pracoval,
tak mu opat vznikol narok na nemocenske davky, ale max. tolko, kolko pracoval (lebo predch PN sa pripocitava).
Talabova
02.02.12,07:49
takže on keď tú dlhodobú PN ukončil a v septembri už pracoval, tak by mal mať nárok zasa od zamestnávateľa preplatiť tých prvých 10 dní a ostatné od SP?
ivka70
02.02.12,10:21
takže on keď tú dlhodobú PN ukončil a v septembri už pracoval, tak by mal mať nárok zasa od zamestnávateľa preplatiť tých prvých 10 dní a ostatné od SP?

Prvych 10 dni ma narok od zamestnavatela vzdy, ked pracuje na TPP.
Dalsie dni plati SP.
Talabova
02.02.12,10:46
Jeho ošetrujúca lekárka mu povedala, že aby mu vznikol nárok na maródku, musí odpracovať pol roka... a vlastne on keď dostane to potvrdenie, že bol v kúpeloch až tam a vráti sa o 4 týždne, nebude potom problém so SP, že som to tam nenahlásila ako je to pri PN, že ak je nad 10 dní, musíš tam poslať tie papiere? Keď zavolám do SP, oni mi povedia, však?
Xanti
02.02.12,11:25
Talabova,
lekárka s tými 26 týždňami to zrejme myslela tak, že ak odpracuje 26 týždňov má nárok zase na PN v dlžke 52 týždnov .

Ak zamestnanec odpracuje 10 týždnov a predtým bol PN 52 týždnov, tak má nárok na platenú PN v dlžke 10 týždňov.

Tvoj zamestnanec môže ísť v pohode na PN ,.
Talabova
02.02.12,12:35
Čiže "by očko" sept - dec. 2011 odpracoval 353,5 hodiny. TPČ máme 37,5 hodiny => odpracoval 9,43 týždňa v roku 2011, čiže na to by už mal mať nárok ohľadom PN? a január tiež celý robil... neviem, či sa to môže takto počítať, ale len aby som mu mohla povedať, že áno, určite choďte v pohode na maródku, 10 dní Vám platíme my, ostatné sociálna poisťovňa. A ešte pre úplnosť - jeho 50% invalidita s tým nemá nič spoločné...?...!
Xanti
02.02.12,12:48
Nemá stým nič spoločné jeho invalidita.
Kludne môže ísť na PN, bude ju mať zaplatenú. Nech sa nebojí. :)
ivka70
02.02.12,13:13
PN pri pobyte v kupelloch je PNka ako kazda ina.
N ku z kupelov ti musi dorucit, napr. poslat doporucene postou .....
Po 10 dnoch posielas na SP.
Rovnako aj predlzenie, ak pobyt v kupeloch pojde cez mesiace.
Ukoncenie ti prinesie po navrate.