Miroslav
10.09.04,13:37
Vie mi niekto napísať ako to je zo zákonom o Cestovných náhradách 283/2002 §5 odst. 4 pism. a? Pokiaľ mám v jednom dni 2 služobné cesty v trvaní 7 hod. Dohromady majú ale 14 hod., patrí mi stravné 2 x stravne za 5-12hod alebo 1 x 12 až 18hod? ďakujem za odpoveď.
Jamka
10.09.04,12:51
Ja si myslím, že mu patrí stravné 1x za 12-18 hodín v prípade, ak vyplácaš stravné v SK. Ale môže byť prípad, že pracovník je na služobke a používate gastro lístky na obedy, v takomto prípade by som mu nevyplácala stravné, ale mohol by v tomto dni mať nárok na 2ks stravný lístok v príslušnej hodnote, aký máte vo firme.
Luba2
10.09.04,12:58
Zákon o cestovných náhradách hovorí, že pracovnou cestou je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do ukončenia tejto cesty. Ak zamestnanec takúto cestu absolvuje dva krát za deň, musí dostať stravné dva krát za 5-12 hodín.
vladan
10.09.04,12:58
Ale môže byť prípad, že pracovník je na služobke a používate gastro lístky na obedy, v takomto prípade by som mu nevyplácala stravné, ale mohol by v tomto dni mať nárok na 2ks stravný lístok v príslušnej hodnote, aký máte vo firme.
myslím, že zamestnávateľ, ktorý stravné rieši poskytnutím stravných lístkov (kupónov) porušuje zákon o cestovných náhradách § 5. Zamestnávateľ sa predsa musí riadiť opatrením MPSVaR a sumami stravného, ktoré ministerstvo určuje. Pekný deň
Jamka
10.09.04,13:16
Vladan, s tým celkom nesúhlasím. Ak pracovník cestuje po Slovensku - pracovné cesty, zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu podľa odpracovaných hodín. Ak sa zamestnanec 2x naje za stravný lístok, stráca nárok na stravné vyplácané v SK. Samozrejme, že v praxi sa vypláca stravné podľa zákona o cest.náhradách, ale potom ak sa mu poskytne na ten deň stravné, musí mu zamestnávateľ krátiť nárok na stravnú poukážku. Napr. Ak na zač. mesiaca dostane pracovník plný počet stravných poukážok, a potom ešte cestuje na služobky a vyúčtuje si stravné, to nieje v poriadku... Samozrejme, veľa záleží od interného predpisu spoločnosti, pretože zákonník práce pripúšťa, že organizácia si môže určiť vlastné pravidlá ale tie sa týkajú prekážok v práci...
Miroslav
10.09.04,16:31
Zákon o cestovných náhradách hovorí, že pracovnou cestou je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do ukončenia tejto cesty. Ak zamestnanec takúto cestu absolvuje dva krát za deň, musí dostať stravné dva krát za 5-12 hodín.
No ale §5 odst.4 pism. a hovorí niečo iné a nieje mi jasné či sa to týka len ciest do 5 hod. alebo to platí všeobecne
vladan
12.09.04,17:39
Vladan, s tým celkom nesúhlasím. Ak pracovník cestuje po Slovensku - pracovné cesty, zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu podľa odpracovaných hodín. Ak sa zamestnanec 2x naje za stravný lístok, stráca nárok na stravné vyplácané v SK. Samozrejme, že v praxi sa vypláca stravné podľa zákona o cest.náhradách, ale potom ak sa mu poskytne na ten deň stravné, musí mu zamestnávateľ krátiť nárok na stravnú poukážku. Napr. Ak na zač. mesiaca dostane pracovník plný počet stravných poukážok, a potom ešte cestuje na služobky a vyúčtuje si stravné, to nieje v poriadku... Samozrejme, veľa záleží od interného predpisu spoločnosti, pretože zákonník práce pripúšťa, že organizácia si môže určiť vlastné pravidlá ale tie sa týkajú prekážok v práci...Jamka, skús si pozrieť diskusie ohľadom stravného (hľadať: stravné), tam sme rozoberali prípady, kedy niekto chcel krátiť stravné, lebo zamestnanec dostal stravné poukážky. Princípom je to, že za stravné poukážky si zamestnanec platí 45%, čiže ak mu dáš namiesto stravného stravnú poukážku ukrátiš ho o 45% jeho nároku na stravné. A myslím, že nijakou smernicou nezdôvodniš, prečo zamestnancov ukracuješ o ich nároky :-)
Pekný deň
vladan
13.09.04,09:17
Jamka, tu je link na diskusiu, ktorú som mala na mysli:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1579&highlight=stravn%E9-ces%BB%E1k
Katarína STR
13.09.04,09:45
Mne daňová kontrola vyhodila z nákladov stravné lístky, lebo zamestnanec si na ten deň urobil cesťáky, kde mal aj stravné.

A pritom išiel na služobnú hodinu až poobede, kedy už odpracoval v robote viac ako 5 hodín, tým pádom mal nárok na stravné lístky.

Poobede išiel na služobnú cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín a tým pádom mal tiež nárok na stravné v cesťáku.

No ale daňováci to nechápali a vyhodili z nákladov. Nedali si to vysvetliť.

Šéf sa s nimi nehádal, nešlo o veľkú čiastku, asi 2.000,- Sk z nákladov von.