kattus
02.02.12,08:36
Ahojte.
Poprosila by som o radu v jednej veci.
Kolegyna mala zmluvu s DDS,ktoru pred 4rokmi zrusila a boli jej vyplatene z tejto zmluvy peniaze.
Pred 2rokmi zrusila aj zivotnu poistku,z ktorej jej tiez vyplatili zostatkovu ,alebo teda odkupnu hodnotu.
Teraz prisla s tym,ze jej ktosi povedal,ze musi urobit dodatocne danove priznanie a tieto peniazky,aj z DDS aj zo zivotnej poistky zdanit,inak ju caka nejaka velka pokuta zo strany statu.Ten,kto jej toto povedal,jej tvrdil,ze sumu,ktoru si odratavala v danovom priznani za platenie zivotnej poistky,si ma od vyplatenych penazi odratat a zdanit ciastku co jej bola vyplatena minus 12000sk rocne,co sa da odratat z danoveho.
Prosim vas,viete niekto poradit,co s tym?Ma roit nejakedodatocne priznaie?Ak ano,z oboch prijmov?Ako na to?
Mne osobne sa to nezda,ale radsej sa pytam.
Dakujem
katka1605
02.02.12,12:48
...zle pochopené. Povinnosť dodaniť má tých 12000 Sk ročne ako základ dane, ktorý si ponížila za predchádzajúce obdobie zo životnej poistky. Prakt. príklad: za roky 2008-2009 si osoba platila životnú poistku, na ročných daň. priznaniach si znížila základ dane 2x12000 Sk. Keďže zrušila životnú poistku, porušila nároky na zníž. základu dane a musí podať opravy za dané obdobie.
bubkoch
02.02.12,13:01
co sa tyka zivotneho poistenia
- odkup ktory jej bol vyplateny nemusi zdanovat lebo s najvacsou pravdepodobnostou nebol vyssí ako zaplatene poistne ... ak by nahodou bol, zdanuje sa rozdiel, nie cely odkup, aj to len v pripade ak to uz neurobila poistovna pri výplate
- ak zrusila zmluvu pred 1.1.2011, o sumu, o ktoru si v predchadzajucich rokoch znizila zaklad dane, do 3 rokov je povinna si zaklad dane navysit o túto sumu ... cize nepodava nejake opravne danove priznanie za predchadzajuce roky, ale v aktualnom danovom priznani si zaklad dane navysi ... ak zrusila zmluvu v roku 2010, za ten rok si uz znizenie dane neuplatnila a v danovom priznani najneskor za rok 2012 si musi zvysit sumu, o ktoru si znizila zaklad dane do roku 2009
lubko6394
02.02.12,13:29
Tiež pekná hovadina. Ako zodpovedný človek si uzavriem za podpory štátu dlhodobú zmluvu na platenie 1000 Sk mesačne a po pár rokoch to štát zruší. Takže mám dve možnosti:
1.Platiť to dalej, napriek tomu, že na to bude stáť o 20 % viac lebo použijem zdanené peniaze.
2.Zruším to a zaplatím spätne štátu, to čo mi uľavil

Choré a na Gorilu
Ice dive
02.02.12,13:48
Tiež pekná hovadina. Ako zodpovedný človek si uzavriem za podpory štátu dlhodobú zmluvu na platenie 1000 Sk mesačne a po pár rokoch to štát zruší. Takže mám dve možnosti:
1.Platiť to dalej, napriek tomu, že na to bude stáť o 20 % viac lebo použijem zdanené peniaze.
2.Zruším to a zaplatím spätne štátu, to čo mi uľavil

Choré a na Gorilu

no bolo by dobré overiť si fakty, ak si zrušil poistenie DDS alebo životku po 1.1.2011 kedy štát zrušil daňovú úľavu tak nemusíš dodaňovať nič, ak si ju zrušil do 31.12.2010 dodaňovať musíš lebo si využíval výhodu...
kattus
02.02.12,15:24
Dakujem dakujem dakujem
pomohli ste velmi,vecer s kolegynkou budem,hned jej poviem,co a ako.Urcite bude velmi vdacna a rada,lebo sa uz videla,ako plati dan z toho,co jej bolo vyplatene.
Este raz velka vdaka
lubko6394
03.02.12,10:22
no bolo by dobré overiť si fakty, ak si zrušil poistenie DDS alebo životku po 1.1.2011 kedy štát zrušil daňovú úľavu tak nemusíš dodaňovať nič, ak si ju zrušil do 31.12.2010 dodaňovať musíš lebo si využíval výhodu...

Nejednalo sa mi o dane, ale skôr o to, že ja podpíšem zmluvu na 20 rokov a po 5-tich sa zmenia podmienky. Štátu a daňákom je to jasné, akurát ja musím rozmýšľať čo s tými zmluvne zaviazanými rokmi. Aj DDS aj poisťovne majú tú krásnu formuláciu ktorá hovorí o tom, koľko zaplatím za predčasné ukončenie zmluvy. Takže tá výhoda môže byť aj nevýhoda a môžem ísť do mínusu, ktorý by som si mal odčítať zo základu dane....