JohanaOvšena
02.02.12,09:52
Dobrý deň!
Účtujem firmu, ktorá sa zaoberá fotením detí v školách a školských zariadeniach. Ak vyfakturovaná suma presiahne hodnotu 50€, majiteľ firmy na základe vlastného rozhodnutia predáva rôzne pozornosti (napr. hračky, školské pomôcky, drobná elektronika aj vo vyššej hodnote - napr. počítač v hodnote 500€, atd...) a to za symbolickú hodnotu 1€, ktorá je uvedená na faktúre spolu s vyhotovenými fotkami (A ktorú účtujem na účet 604 - Tržby za tovar). Je to na rozhodnutí majiteľa, či tieto pozornosti ponúkne aj ku faktúre menšej ako 50€, ale nakoľko je doba aká je, týmito pozornosťami si často pritiahne zákazníkov.
Rada by som sa presvedčila o tom, či moje účtovanie týchto pozorností (ktoré nazývam bonusy) je správne, ak ich účtujem priamo do nákladov na účet 504 ako predaný tovar. Je správne ak to všetko zahŕňam do dane z príjmu a dph?
Pozornosti (bonusy) a ich prehľad si vediem v tabuľke v Exceli.
Zároveň by som sa chcela opýtať, či musím používať registračnú pokladňu, pokiaľ tento majiteľ fotky iba fotí (vytvára službu), ich výroba prebieha v inej firme (nie jeho).Vopred ďakujem všetkým, ktorí budú na túto moju otázku reagovať :)
martinius
22.02.12,09:44
V prvom rade musí ísť do straty, v druhom rade, určite by som to neúčtovala na 504 ako daňovo uznaný náklad, ak, tak skôr ako výdavok na reklamu na 518, ale to neviem akoby som vedela zdôvodniť pred daň.úradom, ja to vidím skôr na 513 - repre. Pri účtovaní poskytnutej služby by som to 1 € dala ako súčasť služby na 602. Tým pádom nepotrebuješ ani reg.pokladňu.
JohanaOvšena
22.02.12,09:55
V prvom rade ďakujem za Vašu reakciu. Aspoň niekto sa našiel :)
Účet 513 repre. je len do hodnoty 16,60 €. Hodnota bonusov, ktoré ja účtujem väčšinou prevyšujú túto sumu a tieto bonusy slúžia na pritiahnutie zákazníka, na podporu predaja služieb spoločnosti. Prečo by mal ísť do straty? Kvôli daňovej kontrole? A ako by ste vyriešili DPH?
Máte s účtovaním niečoho takého skúsenosti? Pretože málokto mi vie poradiť, na túto problematiku sú rozdielne názory.