FIN
01.02.06,10:18
Poraďáci, nájde sa niekto kto by my vedel pomôcť s mojim problémom?

Konateľ spoločnosti /ako súkromná osoba - "smrteľník"/ vlastní akcie zahraničnej a.s.. Vlastníkom predmetných akcií je dlhšie ako 3 roky a nadobudol ich pred rokom 2003. Chcel by ich vložiť do spoločnosti. Treba k tomu znalecký posudok na predmetné akcie? V akej hodnote by sa v spoločnosti do ktorej ich chce vložiť účtovali - v nominálnej alebo v hodnote za ktorú by boli predávané v prípade odplatného predaja alebo v hodnote z posudku ak je nutný? Stretol sa niekto z vás so zápožičkou akcií - z titulu ručenia? Bude to mať nejaký daňový dopad na neho ako osobu? Podľa môjho názoru by to malo byť oslobodené od DzP. Ešte jedna dodatočná informácia, konateľ nie je spoločníkom.
tibor
01.02.06,09:39
sú to len strohé informácie a nedá sa reagovať len takto písmenkovaním.

môžem vedieť, čo je dôvodom vkladu akcií konateľa do spoločnosti? a čo si od toho vlastne sľubuje? lebo to ocenenie je nutné v každom prípade a dôležitá je jeho trhová cena - nie nominál a ak by boli vložené na dlhšiu dobu - museli by byť preceňované minimálne na prelome rokov.
Čítam, že sa spomína aj ručenie ako možnosť dôvodu vkladu - ale to nemusí preto vkladať...

robil som vklad CP do s.r.o. - ale nikdy viac už - zrovna v tom čase sa menilo SCP na Centrálny depozitár a musel som využiť len služby jedného zo 7-8 spoločností, čo malo na to licenciu urobiť tieto zmeny a trvalo to asi 9 mesiacov, elbo nikto ešte nevedel čo a ako. preto som skeptik a doporučoval by som iný postup ako vloženie CP do spoločnosti.
FIN
01.02.06,10:04
Uvažujeme nad dvomi alternativami. Prvá je predaj akcií konateľom do spoločnosti a druhá je zapožičanie. Pravda je že s druhou alternatívou som sa vo svojej praxi nestretla a preto neviem čo by si to vyžadovalo. Viem si predstaviť ako by sa to dalo zmluvne ošetriť, aby predmetná zápožička spĺňala podmienky ručenia ktoré spoločnosť potrebuje. Avšak neviem ako by sa taká transakcia účtovala, ani nepoznám jej daňový dopad. Aké podklady by k tomu boli nutné? Zase nejaký znalecký posudok? Stretol sa s tým už niekto?