Vivi
02.02.12,10:37
Dobry den,prosim surne o radu,firma predava pouzivanu nehnutelnost,ktoru ma v obch.majetku viac ako 5 rokov,nehnutelnost predava aj s vyrobnym zariadenim.Ako je potrebne fakturovat tento predaj co sa tyka DPH-nehnutelnost bez DPH,zvysok s DPH?
alebo vsetko bez DPH ako jeden celkok?alebo vsetko s DPH?
Vladimír Ozimý
03.02.12,06:26
dodanie nehnuteľnosti je jedno dodanie, dodanie zariadenia je druhé dodanie. To znamená, že ide o dve samostatné dodávky. Nie je možné spájať nejaké strojové zariadenie s nehnuteľnosťou. Preto pri nehnuteľnosti sa môžete rozhodnúť či to bude bez dane a alebo s daňou (§38 ods.1) pri strojovom zariadení s daňou.
slnecnicalenka
05.02.12,14:10
no neviem mne sa to nejak nezda, moj nazor je taky ze ak vyrobne zariadenie je neoddelitelnou sucastou stavby - teda v uctovnictve je to zaradene ako jeden majetok, t.j. vyrobne zariadenie je neoddelitelne od stavby ako takej, tak by som k tomu pristupovala ako k celku. Ine by bolo kebyze mozem vyrobne zariadenie zobrat a vybrat z budovy, t.j. ked nie je zabudovane.
Vladimír Ozimý
06.02.12,05:58
nestretol som sa v praxi so situáciou aby výrobné zariadenie bolo súčasťou budovy. Výrobné zariadenie je vždy možné od budovy oddeliť. To že je v danom čase spojené nejakými šrobami alebo tak nie je podstatné.
KEJKA
06.02.12,06:50
ako budete riešiť DPH je vaše rozhodnutie, podľa toho vysporiadate odpočítanú DPH - pri oslobodenom predaji ide o zmenu použitia a budete časť odpočítanej DPH vracať. Zmena účelu sa sleduje u budovy 20 rokov.
Tak ako bolo spomenuté - výrobné zariadenie je samostatne posudzované a predávate vždy s DPH.
toľko v skratke, predpokladám, že predávate inej PO.