Andrej88
02.02.12,11:04
Ahojte, mal by som na vas niekolko otazok ohladne Podvojneho uctovnictva. Kedze mam strednu skolu zameranu na odbor stavebnictvo ,tak nemam skusenosti z ekonomickych a uctovnych veci. Keby som vedel, co vsetko sa deje v slovenskom stavebnictve, vzivote by som na takuto skolu nesiel.
Chcem nieco viac. Rad by som v buducnosti podnikal. A kedze som clovek ,ktory sa rad uci novym veciam, nemam problem s doucovanim.
Zaujalo ma povolanie uctovnika.Tieto vedomosti by som mohol aj nasledne vyuzit v podnikani, takze pre mna to strata casu nieje.

A preto by som ako zaciatocnik mal par otazok na vas. Za aky cas som schopny sa naucit pod. uctovnictvo?
Je sanca zamestnat sa ako uctovnik ,ak nemam za sebou prax ani odbornu skolu s ekonomickym zameranim alebo gymnaziom? Samozrejme ,ze vedomosti o podvojnom uctovnictve by som mal. Je to vobec mozne?
Dalsia otazka je, co vsetko musim vediet ak chcem byt naozaj dobry? Ktore publikacie odporucate?
A posledna otazka kedy potrebujem len jednoduche a kedy podvojne uctovnictvo a aky je medzi nimi rozdiel?

Dakujem vopred za odpovede. :)
Radka12
02.02.12,11:03
Tiež mám podobný "problém". Na rozdiel od Andreja88 som účtovníctvo vyštudovala (SŠ, VŠ), ale s podvojným účtovníctvom prax nemám. Iba s JÚ. Potrebovala by som nakopnúť, podporiť. Myslíte, že sa dá zvládnuť robiť účtovníctvo pekárni s prevádzkami a tiež mzdy bez praxe? Ďakujem za vaše názory.
tictac7
02.02.12,11:18
Ahojte, mal by som na vas niekolko otazok ohladne Podvojneho uctovnictva. Kedze mam strednu skolu zameranu na odbor stavebnictvo ,tak nemam skusenosti z ekonomickych a uctovnych veci. Keby som vedel, co vsetko sa deje v slovenskom stavebnictve, vzivote by som na takuto skolu nesiel.
Chcem nieco viac. Rad by som v buducnosti podnikal. A kedze som clovek ,ktory sa rad uci novym veciam, nemam problem s doucovanim.
Zaujalo ma povolanie uctovnika.Tieto vedomosti by som mohol aj nasledne vyuzit v podnikani, takze pre mna to strata casu nieje.

A preto by som ako zaciatocnik mal par otazok na vas. Za aky cas som schopny sa naucit pod. uctovnictvo? ...to nie sú poučky, ktoré sa naučíš pri dobrej pamäti za týždeň a vieš účtovať...učí sa to tak, ako matematika, teda na príkladoch účtovať, účtovať, účtovať no a k tomu si naštudovať všetky možné a nemožné zákony a vyhlášky....
Je sanca zamestnat sa ako uctovnik ,ak nemam za sebou prax ani odbornu skolu s ekonomickym zameranim alebo gymnaziom? Samozrejme ,ze vedomosti o podvojnom uctovnictve by som mal. Je to vobec mozne? áno, ja osobne poznám účtovníčku, ktorá má SŚ aj VŠ strojnícku a účtovníctvu sa venuje 15 rokov (začínala ako samouk) a je dobrá, aj viac ako dobrá ;)
Dalsia otazka je, co vsetko musim vediet ak chcem byt naozaj dobry? všetko Ktore publikacie odporucate? ...zákony
A posledna otazka kedy potrebujem len jednoduche a kedy podvojne uctovnictvo a aky je medzi nimi rozdiel? ...FO - jednoduché alebo podvojné, PO podvojné...rozdiel - nedá sa porovnávať, môj názor - jednoduché je občas zložitejšie ako podvojné a ja mám radšej podvojné - je v ňom lepší prehľad...

Dakujem vopred za odpovede. :)

... v texte
tictac7
02.02.12,11:20
Tiež mám podobný "problém". Na rozdiel od Andreja88 som účtovníctvo vyštudovala (SŠ, VŠ), ale s podvojným účtovníctvom prax nemám. Iba s JÚ. Potrebovala by som nakopnúť, podporiť. Myslíte, že sa dá zvládnuť robiť účtovníctvo pekárni s prevádzkami a tiež mzdy bez praxe? Ďakujem za vaše názory.

...všetko sa dá, len treba chcieť. Ja som tiež začínala len s "múdrou" knižkou na stole...
Andrej88
02.02.12,12:57
Dakujem za odpoved. Takze priklady a cvicit. Su nejake priklady na precvicenie ?
tictac7
02.02.12,13:06
...príkladov je neúrekom, ale asi by som Ti na začiatku odporučila nejaký kurz....
...dobré príklady sú aj tu http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html

...alebo aj tu http://www.kros.sk/32691
ewita888
02.02.12,13:08
Radka12
02.02.12,13:55
Tie príklady v Kros-e sú super. Ďakujem.
tibor1000
05.06.12,15:24
Dobrý den,prosím Vás,ako by ste účtovali:
ked zakladajuca novovzniknuta s.r.o. si kupila registračnu pokladnicu,a na fakture za pokladnicu je aj:pokladnicna kniha, plomba DU, fiskalizacia
registracku uctujem do kratkodobeho majetku 501, pokl.knihu spotreba materialu kance.potreby
plomba a fiskalizacia dat na 518 alebo k cene kratkodobeho majetku?

dakujem vopred za pomoc
Tweety
05.06.12,15:32
Dobrý den,prosím Vás,ako by ste účtovali:
ked zakladajuca novovzniknuta s.r.o. si kupila registračnu pokladnicu,a na fakture za pokladnicu je aj:pokladnicna kniha, plomba DU, fiskalizacia
registracku uctujem do kratkodobeho majetku 501, pokl.knihu spotreba materialu kance.potreby
plomba a fiskalizacia dat na 518 alebo k cene kratkodobeho majetku?

dakujem vopred za pomoc
Druhá možnosť je správna.
tibor1000
05.06.12,18:44
Druhá možnosť je správna.
takže kratkodoby majetok = registračka+plomba+fiškalizacia
spotreba materi.-kancel.potreby=pokladnična kniha
tak? dik moc
prosimoRadu
18.11.12,10:24
Som tu na porade nová, začínam s účtovníctvom a dostala som sa k tomuto účtovnému prípadu ak by mi vedel niekto poradiť so zúčtovaním, je to dosť zamotané.

1. Spoločnosť ALFA s.r.o. a BETA s.r.o majú spolu zmluvu o nákupe tovaru – bezúročná výpožička
2. Spoločnosť ALFA s.r.o. objednala tovar pre Betu s.r.o. u firmy OMEGA ta zaslala tovar pre ALFU, ale fakturáciu omylom vykonala na inú spoločnosť GAMA, pre krátkosť času (termín dodania) GAMA uhradila DPH + JCD
ALFA vyplatí výpožičku a ako zaúčtuje?
GAMA vráti peniaze ALFE s.r.o. ako zúčtovať?

ak by to bolo zaradené v zlej téme tak sa ospravedlňujem
prosimoRadu
18.11.12,15:03
nik kto by vedel poradiť?

Som tu na porade nová, začínam s účtovníctvom a dostala som sa k tomuto účtovnému prípadu ak by mi vedel niekto poradiť so zúčtovaním, je to dosť zamotané.

1. Spoločnosť ALFA s.r.o. a BETA s.r.o majú spolu zmluvu o nákupe tovaru – bezúročná výpožička
2. Spoločnosť ALFA s.r.o. objednala tovar pre Betu s.r.o. u firmy OMEGA ta zaslala tovar pre ALFU, ale fakturáciu omylom vykonala na inú spoločnosť GAMA, pre krátkosť času (termín dodania) GAMA uhradila DPH + JCD
ALFA vyplatí výpožičku a ako zaúčtuje?
GAMA vráti peniaze ALFE s.r.o. ako zúčtovať?

ak by to bolo zaradené v zlej téme tak sa ospravedlňujem
tibor1000
07.01.13,10:46
Dobry den prosim Vas,ked firma kupila obkladaciu dlažbu a svietidla,všetko jednotlivo nad 100 eur,zaučtujem to na 501,musim to aj do kratkodobeho majetku zaevidovat?
dakujem
Dav
07.01.13,11:01
Dobry den prosim Vas,ked firma kupila obkladaciu dlažbu a svietidla,všetko jednotlivo nad 100 eur,zaučtujem to na 501,musim to aj do kratkodobeho majetku zaevidovat?
dakujem
Záleží na rozhodnutí firmy, od koľko EUR vedie evidenciu krátkodobého materiálu. Aj keď by bolo rozhodnutie nad 100,- evidovať, evidovala by som len svietidlá.
tibor1000
07.01.13,14:31
Záleží na rozhodnutí firmy, od koľko EUR vedie evidenciu krátkodobého materiálu. Aj keď by bolo rozhodnutie nad 100,- evidovať, evidovala by som len svietidlá.
áno presne,máme všetok krátkodobý majetok nad 100 eur
takze dlazbu by si neevidovala?tak?
dakujem
tibor1000
07.01.13,16:45
áno presne,máme všetok krátkodobý majetok nad 100 eur
takze dlazbu by si neevidovala?tak?
dakujem
pozerám faktúru-cena obkladu 500 e + doprava 200 eur - do kratkodobeho majetku to predsa len idem zaevidovat
zaevidujem to ale v cene vratane dopravy,teda 700 eur ano?
aj ked obklad je iba 500,ale doprava mi vstupuje do ceny tovaru vsakze,takze 700 uctujem na 501..
spravne prosim?dakujem vopred
Sarlotka
07.01.13,17:39
pozerám faktúru-cena obkladu 500 e + doprava 200 eur - do kratkodobeho majetku to predsa len idem zaevidovat
zaevidujem to ale v cene vratane dopravy,teda 700 eur ano?
aj ked obklad je iba 500,ale doprava mi vstupuje do ceny tovaru vsakze,takze 700 uctujem na 501..
spravne prosim?dakujem vopred

ano ale u vas slo o material nie... obklady nejdete dalej predavat ale asi ste s nim zrekonstruovali priestory... ?

mimotemy200 eur za dopravu? to z kadial ten obklad prisiel? :) mimotemy
Dav
07.01.13,19:05
pozerám faktúru-cena obkladu 500 e + doprava 200 eur - do kratkodobeho majetku to predsa len idem zaevidovat
zaevidujem to ale v cene vratane dopravy,teda 700 eur ano?
aj ked obklad je iba 500,ale doprava mi vstupuje do ceny tovaru vsakze,takze 700 uctujem na 501..
spravne prosim?dakujem vopred
Podľa toho, čo sa obkladalo - ak steny, z estetických dôvodov, nejakými peknými obrázkami, mozaikami, umeleckými dielkami, tak áno, v cene s dopravou. Ale ak išlo o obyčajný obklad priestoru, napr. nad umývadlom, kuchynským drezom, z praktických dôvodov, tak nie je dôvod na evidovanie. Ten obklad predsa nechytíš do ruky a nepreložíš ho z miestnosti do miestnosti, aby bol dôvod ho evidenčne sledovať. Ani cena za 1 ks zrejme nebola nad 100,-.
Adiks
08.01.13,08:47
Som tu na porade nová, začínam s účtovníctvom a dostala som sa k tomuto účtovnému prípadu ak by mi vedel niekto poradiť so zúčtovaním, je to dosť zamotané.

1. Spoločnosť ALFA s.r.o. a BETA s.r.o majú spolu zmluvu o nákupe tovaru – bezúročná výpožička
2. Spoločnosť ALFA s.r.o. objednala tovar pre Betu s.r.o. u firmy OMEGA ta zaslala tovar pre ALFU, ale fakturáciu omylom vykonala na inú spoločnosť GAMA, pre krátkosť času (termín dodania) GAMA uhradila DPH + JCD
ALFA vyplatí výpožičku a ako zaúčtuje?
GAMA vráti peniaze ALFE s.r.o. ako zúčtovať?

ak by to bolo zaradené v zlej téme tak sa ospravedlňujem
Jedna vec mi tu nesedí, spoločnosť GAMA vrátila peniaze spoločnosti ALFA a ešte aj uhradila DPH a JCD z faktúry od spoločnosti OMEGA, pričom tá faktúra vôbec nemala byť vystavená na spoločnosť GAMA ?
tibor1000
10.01.13,08:26
Podľa toho, čo sa obkladalo - ak steny, z estetických dôvodov, nejakými peknými obrázkami, mozaikami, umeleckými dielkami, tak áno, v cene s dopravou. Ale ak išlo o obyčajný obklad priestoru, napr. nad umývadlom, kuchynským drezom, z praktických dôvodov, tak nie je dôvod na evidovanie. Ten obklad predsa nechytíš do ruky a nepreložíš ho z miestnosti do miestnosti, aby bol dôvod ho evidenčne sledovať. Ani cena za 1 ks zrejme nebola nad 100,-.
ono je to vo fakture tak divne uvedene iba "obklad nazov" 400 eur
a dopravne 200 e
tibor1000
10.01.13,08:27
Môžem sa prosim o radu-ked s.r.o. plati fakturu za sprostredkovanie FO, sprostredkovanie za 12/2012, ked je uhradena az v 1/2013,ide do nakladov s.r.o. za 2012 alebo az za r.2013?dakujem
Adiks
10.01.13,14:19
Môžem sa prosim o radu-ked s.r.o. plati fakturu za sprostredkovanie FO, sprostredkovanie za 12/2012, ked je uhradena az v 1/2013,ide do nakladov s.r.o. za 2012 alebo az za r.2013?dakujem
Do účtovných nákladov v roku 2012, do daňových výdavkov až v roku 2013.
tibor1000
10.01.13,19:44
Do účtovných nákladov v roku 2012, do daňových výdavkov až v roku 2013.
takze uctujem v r.2012 518 nedanovy naklad pripocitatelna polozka
a v r.2013 to uz neuctujem,len do dan.priznania ako odpocitatelnu polozku uviest,tak?
dakujem moc
mondes
13.03.13,15:24
Ahojte, prosím Vás, našiel by sa niekto ochotný z okolia Prešova, ktorý by ma zaučil v programe Omega? Totižto program mám zakúpený, PU som študovala na OA v Prešove, mám aj kurz z podvojného účtovníctva, avšak neviem sa orientovať v programe. Samozrejme za poplatok.
tictac7
13.03.13,15:29
Ahojte, prosím Vás, našiel by sa niekto ochotný z okolia Prešova, ktorý by ma zaučil v programe Omega? Totižto program mám zakúpený, PU som študovala na OA v Prešove, mám aj kurz z podvojného účtovníctva, avšak neviem sa orientovať v programe. Samozrejme za poplatok.

...a prečo nevyužiješ úvodné školenie z Krosu? To je predsa zadarmo....
mondes
13.03.13,15:39
Hmm, bola som na takom školení na Alfu, ale nebolo to podľa mojich predstáv. Ja by som potrebovala také niečo, ako ked preberám účto po účtovníčke, ktorá účtovala v inom programe a zaevidovať všetky záväzky a pohľadávky a náklady z minulých rokov. Ale máš pravdu, zájdem aj tam, možno keď sa opýtam to, čo chcem vediť, tak mi poradia. Vdaka.
tictac7
13.03.13,15:45
Hmm, bola som na takom školení na Alfu, ale nebolo to podľa mojich predstáv. Ja by som potrebovala také niečo, ako ked preberám účto po účtovníčke, ktorá účtovala v inom programe a zaevidovať všetky záväzky a pohľadávky a náklady z minulých rokov. Ale máš pravdu, zájdem aj tam, možno keď sa opýtam to, čo chcem vediť, tak mi poradia. Vdaka.

na každom školení sa TREBA PÝTAŤ...
Ivenka
13.03.13,15:45
Náklady z minulých rokov sa ale neučtujú...
mondes
13.03.13,15:47
Už som sa aj zaregistrovala. :)
kukučka
13.03.13,15:51
Potrebuješ už naostro, alebo sa len zaúčaš? Pomoc si môžeš vyvolať F1, nie? Prečítaj si aj otázky a odpovede na stránke krosu.
mondes
13.03.13,19:04
Chcem sa len zaučiť - zatiaľ. Veľa živnostníkov si otvára s.r.očky, tak do budúcna, aby som bola pripravená.:)
Ivonell
13.03.13,19:20
Reálna šanca sa zamestnať bez praxe a známostí neexistuje, aspoň na východnom Slovensku. Mám odbornú školu s ekonomickým zameraním , certifikát od firmy Kros, podvojné účtovníctvo mám v malíčku. No bez praxe ma proste nikde nevezmú. Ja síce nie som samouk, takže nemôžem hovoriť z vlastnej skúsenosti, ale kvantová fyzika to nieje, takže keď sa chce všetko sa dá. Kôli tomu ,že sa účtuje v programe, by som odporučila skôr kurz ako naučiť sa čistú teóriu lebo prax vyzerá inak. A hlavne naučiť sa teóriu je prvý krok, druhý je hlavne dobre ovládať zákony, ktoré sa dosť často menia:)
tibor1000
22.03.13,11:31
Dobry den poradaci chcem sa prosim opytat ked v r.2012 platila s.r.o. 3 x preddavky,posledny bol v decembri 2012,ak by do lehoty na podanie dan.priznania zaplatili stvrty preddavok-tento sa tiez uvedie na r. 810,a plati sa nizsia dan z prijmov o tuto sumu ponizena? dakujem pekne vopred za radu
tibor1000
23.03.13,10:40
Dobry den poradaci chcem sa prosim opytat ked v r.2012 platila s.r.o. 3 x preddavky,posledny bol v decembri 2012,ak by do lehoty na podanie dan.priznania zaplatili stvrty preddavok-tento sa tiez uvedie na r. 810,a plati sa nizsia dan z prijmov o tuto sumu ponizena? dakujem pekne vopred za radu
posúvam prosím
Mila123
23.03.13,10:43
Dobry den poradaci chcem sa prosim opytat ked v r.2012 platila s.r.o. 3 x preddavky,posledny bol v decembri 2012,ak by do lehoty na podanie dan.priznania zaplatili stvrty preddavok-tento sa tiez uvedie na r. 810,a plati sa nizsia dan z prijmov o tuto sumu ponizena? dakujem pekne vopred za radu

prečo iba 3 X? k 30 04 2012 ste nedorovnávali preddavky?
tibor1000
23.03.13,11:11
prečo iba 3 X? k 30 04 2012 ste nedorovnávali preddavky?
nie,oni mali posunutu danovu povinnost,danove odovzdavali 30.6
takze 1.preddavok 30.9, 2. 31.12, 3: 31.3.2013..
tak zeby ten co ma byt 31.3.2013 uhadili teraz v pondelok,a mozem ho teda odpocitat z danovej povinnosti za r.2012
a teraz im vyjde vyssia dan,vydelim 4,a rozdiel dorovnam do 30.4.2013
tak je to prosim spravne?? dakujem MOC
Mila123
23.03.13,11:32
nie,oni mali posunutu danovu povinnost,danove odovzdavali 30.6
takze 1.preddavok 30.9, 2. 31.12, 3: 31.3.2013..
tak zeby ten co ma byt 31.3.2013 uhadili teraz v pondelok,a mozem ho teda odpocitat z danovej povinnosti za r.2012
a teraz im vyjde vyssia dan,vydelim 4,a rozdiel dorovnam do 30.4.2013
tak je to prosim spravne?? dakujem MOC

pozrel si na § 42/9 ZDP? podľa môjho názoru by mali byť 4 preddavky....
ak ten štvrtý bude zaplatený do podania DP uvádzaš ho v daňovom priznaní za rok 2012

a nové preddavky k 02 04 2013 prepočítavaj na 23% sadzbu dane
tibor1000
23.03.13,14:37
pozrel si na § 42/9 ZDP? podľa môjho názoru by mali byť 4 preddavky....
ak ten štvrtý bude zaplatený do podania DP uvádzaš ho v daňovom priznaní za rok 2012

a nové preddavky k 02 04 2013 prepočítavaj na 23% sadzbu dane

do kelu,ma porazi:....:(( my sme to brali tak ze ked bol odklad dan.priznania,tak platime preddavky s posunom predsa..
Soňula
03.05.13,05:58
Dobrý deň,
prosím Vás, začínam s podvojným účto, zatiaľ mám dva prípady, čo neviem zaučtovať, a to je socialne a zdravotné poistenie podnikateľa. Najprv si vystavím ID na 526/336, potom keď sa to uhradí, bude to 336/221?
- ako zaučtujem faktúru za účtovnícke práce? je to účet 518 ?
- ako daň z motorových vozidiel? najprv ID 531/345, potom úhrada cez účet 345/221?