ppcan
02.02.12,18:38
Dobrý večer.
Manželke končí rodičovská dovolenka. V práci ju zastupovala jedna kolegyňa, ktorá medzičasom odišla na materskú dovolenku a miesto nej prišiel ďalší človek na zastupovanie. V zmluve má ten človek napísané, že zastupuje tú, ktorá je na materskej a teda nie moju manželku. V práci už niekoľko ľudí kvôli organizačným zmenám odišlo aj s odstupným. V jej prípade argumentujú, že jej pracovné miesto ostalo zachované a teda nemá nárok na odstupné. Dá sa na odstupnom nejako dohodnúť, zvlášť, keď v kolektívnej zmluve je bod: pri dohode je vyplatené základné odstupné vo výške..........?
Má teda nejakú šancu, že by odstupné získala?
Vďaka.
ivka70
02.02.12,17:57
Preco by mala ziskat odstupne, ked jej pracovne miesto stale existuje a ma sa kam vratit?
Ona chce ukoncit PP?
ppcan
02.02.12,17:59
Áno, chcela by odísť, ale s tým, aby získala odstupné.
terezamaria
02.02.12,18:00
Aby dostala odstupné, museli by jej dať v práci výpoveď. Po prebratí výpovede by oznámila zamestnávateľovi, že končí pracovný pomer dohodou a vtedy dostane odstupné. Pokiaľ argumentujú, že nie je jej miesto zrušené, bude musieť nastúpiť do práce a samozrejme odstupné nedostane.
Pokiaľ by pracovný pomer ukončila dohodou, bez predošlej výpovede, odstupné by tiež nedostala.
ppcan
02.02.12,18:05
Aj napriek tomu, že dotyčný, ktorý je na zástup nemá v zmluve uvedené, že zastupuje ju, ale niekoho iného?
ivka70
02.02.12,19:17
Aj napriek tomu, že dotyčný, ktorý je na zástup nemá v zmluve uvedené, že zastupuje ju, ale niekoho iného?

To ako riesi zamestnavatel zastupovanie, nie je jej problem, ale problem zamestnavatela.

Ju vobec nema co zaujimat nieto este trapit to aku ma zmluvu clovek, ktory je na tom mieste aktualne.
Kedze jej miesto existuje, musi ju zamestnavatel opatovne na to miesto zaradit a nemoze jej dat vypoved kvoli zruseniu prac. miesta.
ppcan
02.02.12,19:26
Jasné, to všetko chápem a je mi to jasné. Zamestnávateľ by si ale rád ponechal dotyčného človeka, ktorý tam teraz je. Nepriamo ju tlačia do toho, aby podpísala výpoveď dohodou, ale to by nedostala nič...
ivka70
02.02.12,19:46
Jasné, to všetko chápem a je mi to jasné. Zamestnávateľ by si ale rád ponechal dotyčného človeka, ktorý tam teraz je. Nepriamo ju tlačia do toho, aby podpísala výpoveď dohodou, ale to by nedostala nič...

Tak nech sa tlacit neda ....
Nech im povie, ze dohodu podpise, ak v nej bude definovany narok na 3 mesacne odstupne (kludne aj formou odmeny, ktora bude vyplatena v mzde za mesiac xxx.xx).
Mária27
02.02.12,19:49
Robí sa to aj tak (ak sa chce), že ju na 2 mesiace preradia na iné miesto a to zrušia. Vtedy môže dostať odstupné aj po dohode.



§ 76
Odstupné(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písmene b) ...


§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
ELIŠKA222
10.02.12,09:33
Ja by som sa tiež chcela opýtať na odstupné:
výplatný termín vo firme kde som dala výpoveď sme mali 15. (uvedený v PZ). výplata za september mi nebola vyplatená na čas, tak som dala výpoveď k 28.11, ale doručená bola až 6.12.
mám nárok na odstupné? nepremeškala som tú mesačnú dobu, po uplynutí 15 dní, počas ktorej som mohla podať výpoveď z uvedeného dôvodu? Každý mi hovorí iné a fakt neviem. doposiaľ som nedostala od zamestnávateľa žiadne peniaze.
Pomôžte mi prosím, aby som sa pohla ďalej
ewita888
10.02.12,11:05
Akou formou si ukončila PP??
Poslala si výpoveď, alebo okamžité skončenie pracovného pomeru??
ELIŠKA222
10.02.12,12:07
Poslala som poštou okamžité skončenie PP.
veronikasad
10.02.12,12:12
Ja by som sa tiež chcela opýtať na odstupné:
výplatný termín vo firme kde som dala výpoveď sme mali 15. (uvedený v PZ). výplata za september mi nebola vyplatená na čas, tak som dala výpoveď k 28.11, ale doručená bola až 6.12.
mám nárok na odstupné? nepremeškala som tú mesačnú dobu, po uplynutí 15 dní, počas ktorej som mohla podať výpoveď z uvedeného dôvodu? Každý mi hovorí iné a fakt neviem. doposiaľ som nedostala od zamestnávateľa žiadne peniaze.
Pomôžte mi prosím, aby som sa pohla ďalej
Pracovný pomer bol ukončený akým dňom ? Odkedy si prestala chodiť do práce ?

Inak v tvojom prípade neide o výpoveď ale okamžité skončenie prac.pomeru z dôvodu nevyplatenej mzdy a nemáš nárok na odstupné, ale náhradu príjmu vo výške priemerného zárobku za obdobie výpovednej doby - ak boli splnené podmienky na okamžité skončenie prac.pomeru.
ELIŠKA222
10.02.12,12:15
od 28.11 som nebola v práci, zamestnávateľ mi tam dal neplatené voľno až do toho 6.12 kedy bola doručená výpoveď
veronikasad
10.02.12,12:17
od 28.11 som nebola v práci, zamestnávateľ mi tam dal neplatené voľno až do toho 6.12 kedy bola doručená výpoveď
nie som právnik, ale to asi v poriadku nebude.
ivka70
10.02.12,12:22
od 28.11 som nebola v práci, zamestnávateľ mi tam dal neplatené voľno až do toho 6.12 kedy bola doručená výpoveď

A z akeho dovodu si prestala chodit do prace?

Keby si okamzite skoncenie PP v ten den dorucila osobne do prace, tak pochopim, ale
ty mas vlastne absenciu, kedze si okamzite skoncenie PP dorucila az 6.12. a od 28.11. si nechodila do prace.

Ja si moc dobre neviem predsavit ak osa da sklbit okamzite skoncenie PP a dorucovanie postou.
Okamzite je u mna okamzite, to treba presne dorucirt v den ukoncneia PP ...OSOBNE.
ELIŠKA222
10.02.12,12:30
no toho 28.11 tam nebol nikto kompetentný k prevzatiu výpovede, aj tak som to tam nechala, keď sa nik neozýval, tak som to potom ešte pre istotu poslala poštou. a oni uznali dátum 6.12
ivka70
10.02.12,12:34
no toho 28.11 tam nebol nikto kompetentný k prevzatiu výpovede, aj tak som to tam nechala, keď sa nik neozýval, tak som to potom ešte pre istotu poslala poštou. a oni uznali dátum 6.12

V takom pripade si ale mohla dostat vypoved od zamestnavatela, napr. kvoli opakovanej absencii ... od 28.11. do 6.12.
Pri prevzati nejde o niekoho kompetentneho, prevziat osobne postu moze aj sekretarka, niekto v podatelni, na personalnom, to nikto vo firme nebol?
komu si to nechala vo firme?
Ten ti mal podpisat prevzatie ...... alebo si si mala pozvat svedka, ktory by podpisal, ze si to odvzdala ....
Alebo prist nasledujuci den a odovzdat to.

Toto nebolo uplne najstastenejsie riesenie ....
Ak ti dali "len"neplatene volno, tak to si mala este vcelku stastie.

A mas uz ukonceny PP?
Ako bol ukonceny?
ELIŠKA222
10.02.12,12:37
okamžite skončenie pracovného pomeru k 6.12.
ELIŠKA222
10.02.12,12:59
V takom pripade si ale mohla dostat vypoved od zamestnavatela, napr. kvoli opakovanej absencii ... od 28.11. do 6.12.
Pri prevzati nejde o niekoho kompetentneho, prevziat osobne postu moze aj sekretarka, niekto v podatelni, na personalnom, to nikto vo firme nebol?
komu si to nechala vo firme?
Ten ti mal podpisat prevzatie ...... alebo si si mala pozvat svedka, ktory by podpisal, ze si to odvzdala ....
Alebo prist nasledujuci den a odovzdat to.

Toto nebolo uplne najstastenejsie riesenie ....
Ak ti dali "len"neplatene volno, tak to si mala este vcelku stastie.

A mas uz ukonceny PP?
Ako bol ukonceny?

nechala som to šéfovi na stole :(
a ukončený mám k tomu 6.12; okamžitým skončením
Možno to nebolo najšťastnejšie riešenie ale ja som to nedokázala inak.
Teraz však neviem či mám to odstupné čakať alebo nie
ivka70
10.02.12,13:25
nechala som to šéfovi na stole :(
a ukončený mám k tomu 6.12; okamžitým skončením
Možno to nebolo najšťastnejšie riešenie ale ja som to nedokázala inak.
Teraz však neviem či mám to odstupné čakať alebo nie

Odstupne nie ,ale mas narok na 2 mesacnu n ahradu mzdy, ktora ti mala byt vyplatena v decembrovej vyplate.
ELIŠKA222
10.02.12,13:36
Ďakujem. veľmi ste mi pomohli :)
mimosin
10.02.12,14:27
Ja by som sa tiež chcela opýtať na odstupné:
výplatný termín vo firme kde som dala výpoveď sme mali 15. (uvedený v PZ). výplata za september mi nebola vyplatená na čas, tak som dala výpoveď k 28.11, ale doručená bola až 6.12.
mám nárok na odstupné? nepremeškala som tú mesačnú dobu, po uplynutí 15 dní, počas ktorej som mohla podať výpoveď z uvedeného dôvodu? Každý mi hovorí iné a fakt neviem. doposiaľ som nedostala od zamestnávateľa žiadne peniaze.
Pomôžte mi prosím, aby som sa pohla ďalej

výplatný termín máte 15. deň v mesiaci, t.j. mzda za predchádzajúci mesiac, kedy bola práca vykonávaná,
mzda splatná za mesiac október 2011 – mala byť vyplatená do 15-teho novembra,
15 dní – nevyplatenie mzdy, začne plynúť prvým dňom nasledujúcim po splatnosti mzdy, t.j. od 16.11. do 30.11,, takže až po uplynutí 15 dní – je naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy,
Skončenie pracovného pomeru nastáva dňom doručenia písomného prejavu zamestnávateľovi, t.j. v tvojom prípade 6.12.2011. Ale nechať SPP šéfori na stole - vždy je potrebné si nechať potvrdiť kópiu /dôkaz/.
ZP § 69 ods. (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Ale problém vidím v tom, že si svojvoľne prestala pracovať od 28.11.2011, kedy ešte nebol naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z tvojej strany, ten bol až po uplynutí 15-dní. Zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako absenciu. /Píšeš, že ti dal neplatené voľno, čo sa mi moc nechce veriť./

A ešte, ak ti zamestnávateľ poslal nejakú poštu na adresu tvojho bydliska, ktorá mu je známa a ty si poštu neprevzala, aj tak sa považuje sa za doručenú. A všetky právne úkony z toho plynú.

Nemáš na čo čakať, je potrebné požiadať o pomoc odborníka, alebo inšpektorát práce a vždy je vhodné sa poradiť vopred.
mimosin
10.02.12,20:44
od 28.11 som nebola v práci, zamestnávateľ mi tam dal neplatené voľno až do toho 6.12 kedy bola doručená výpoveď

Môžeš zistiť v soc. poisťovni, čo zamestnávateľ vlastne vykonal:

či ti prerušil povinné poistenie z dôvodu:
- čerpania pracovného voľno bez náhrady mzdy /neplatené voľno/,
- neospravedlnenej neprítomnosti v práci

alebo ťa odhlásil z registra poistencov z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
ewita888
10.02.12,20:57
výplatný termín máte 15. deň v mesiaci, t.j. mzda za predchádzajúci mesiac, kedy bola práca vykonávaná,
mzda splatná za mesiac október 2011 – mala byť vyplatená do 15-teho novembra,
15 dní – nevyplatenie mzdy, začne plynúť prvým dňom nasledujúcim po splatnosti mzdy, t.j. od 16.11. do 30.11,, takže až po uplynutí 15 dní – je naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy,
Skončenie pracovného pomeru nastáva dňom doručenia písomného prejavu zamestnávateľovi, t.j. v tvojom prípade 6.12.2011. Ale nechať SPP šéfori na stole - vždy je potrebné si nechať potvrdiť kópiu /dôkaz/.
ZP § 69 ods. (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Ale problém vidím v tom, že si svojvoľne prestala pracovať od 28.11.2011, kedy ešte nebol naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z tvojej strany, ten bol až po uplynutí 15-dní. Zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako absenciu. /Píšeš, že ti dal neplatené voľno, čo sa mi moc nechce veriť./

A ešte, ak ti zamestnávateľ poslal nejakú poštu na adresu tvojho bydliska, ktorá mu je známa a ty si poštu neprevzala, aj tak sa považuje sa za doručenú. A všetky právne úkony z toho plynú.

Nemáš na čo čakať, je potrebné požiadať o pomoc odborníka, alebo inšpektorát práce a vždy je vhodné sa poradiť vopred.

dôvod na okamžité skončenie PP bol, pretože ide o nevyplatenú mzdu za september..
sroservis
10.02.12,23:12
Dobrý deň,

Eliška 222 hovorí, že Z-ľ sa omeškal s výplatou septembrovej výplaty, t.j. ak septembrová výplata, ktorá mala byť vyplatená do 15.10, nebola vyplatená ani do 30.10, eliška222 mohla najneskôr do 30.11. podať z tohto dôvodu okamžitú výpoveď.

Ona ju síce podľa svojho názoru podala, ale (ak tomu správne rozumiem), nemá o tom žiadny dôkaz. Vie však preukázať, že okamžité zrušenie doručila 6.12., to už je ale po lehote na podanie platnej okamžitej výpovede.

Ja by som to vyhodnotila tak, že okamžité zrušenie pracovného pomeru zo strany Elišky 222 nebolo platné.

Ale (z toho čo Eliška222 píše) mi vyplýva, že zamestnávateľ jej doteraz neoznámil, že trvá na tom, aby Eliška naďalej vykonávala dohodnutú prácu. Teda podľa môjho názoru, jej pracovný pomer zanikol dohodou (ust. § 78 ods. 3 písm. b) Zákonníka práce), a to ku dňu doručenia okamžitého zrušenia pracovného pomeru (t.j. k 6. 12.).
Podľa môjho názoru Eliška nemá nárok na akékoľvek odstupné ani náhradu mzdy, samozrejme má nárok na dohodnutú mzdu za čas, keď pre zamestnávateľa pracovala (t.j. naposledy na mzdu za mesiac november).

Ak by Eliška vedela preukázať, že okamžité zrušenie PP doručila zamestnávateľovi do 30.11. (a ak sa septembrová výplata naozaj meškala viac ako 15 dní), nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace by jej vznikol.

Pekný deň.
mimosin
11.02.12,07:48
výplatný termín máte 15. deň v mesiaci, t.j. mzda za predchádzajúci mesiac, kedy bola práca vykonávaná,
mzda splatná za mesiac október 2011 – mala byť vyplatená do 15-teho novembra,
15 dní – nevyplatenie mzdy, začne plynúť prvým dňom nasledujúcim po splatnosti mzdy, t.j. od 16.11. do 30.11,, takže až po uplynutí 15 dní – je naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy,
Skončenie pracovného pomeru nastáva dňom doručenia písomného prejavu zamestnávateľovi, t.j. v tvojom prípade 6.12.2011. Ale nechať SPP šéfori na stole - vždy je potrebné si nechať potvrdiť kópiu /dôkaz/.
ZP § 69 ods. (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Ale problém vidím v tom, že si svojvoľne prestala pracovať od 28.11.2011, kedy ešte nebol naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z tvojej strany, ten bol až po uplynutí 15-dní. Zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako absenciu. /Píšeš, že ti dal neplatené voľno, čo sa mi moc nechce veriť./

A ešte, ak ti zamestnávateľ poslal nejakú poštu na adresu tvojho bydliska, ktorá mu je známa a ty si poštu neprevzala, aj tak sa považuje sa za doručenú. A všetky právne úkony z toho plynú.

Nemáš na čo čakať, je potrebné požiadať o pomoc odborníka, alebo inšpektorát práce a vždy je vhodné sa poradiť vopred.

Opravujem sa – „septembrová mzda“:
Mzda za september – termín výplaty podľa PZ 15.10.2011, nebola vyplatená ani do 15 dní, t.j. do 30.10.2011. Platné OSPP mohla podať iba v lehote jedného mesiaca, t.j. najneskôr do 30.11.2011.
Podľa ZP § 69 ods. (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Okamžité SPP doručené zamestnávateľovi 6.12.2011 – lehota jedného mesiaca je premlčaná, OSPP je neplatné.
Môže podať trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy, al. inšpektorát práce.
ELIŠKA222
11.02.12,08:29
výplatný termín máte 15. deň v mesiaci, t.j. mzda za predchádzajúci mesiac, kedy bola práca vykonávaná,
mzda splatná za mesiac október 2011 – mala byť vyplatená do 15-teho novembra,
15 dní – nevyplatenie mzdy, začne plynúť prvým dňom nasledujúcim po splatnosti mzdy, t.j. od 16.11. do 30.11,, takže až po uplynutí 15 dní – je naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy,

Skončenie pracovného pomeru nastáva dňom doručenia písomného prejavu zamestnávateľovi, t.j. v tvojom prípade 6.12.2011. Ale nechať SPP šéfori na stole - vždy je potrebné si nechať potvrdiť kópiu /dôkaz/.
ZP § 69 ods. (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Ale problém vidím v tom, že si svojvoľne prestala pracovať od 28.11.2011, kedy ešte nebol naplnený dôvod na okamžité skončenie PP z tvojej strany, ten bol až po uplynutí 15-dní. Zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako absenciu. /Píšeš, že ti dal neplatené voľno, čo sa mi moc nechce veriť./

A ešte, ak ti zamestnávateľ poslal nejakú poštu na adresu tvojho bydliska, ktorá mu je známa a ty si poštu neprevzala, aj tak sa považuje sa za doručenú. A všetky právne úkony z toho plynú.

Nemáš na čo čakať, je potrebné požiadať o pomoc odborníka, alebo inšpektorát práce a vždy je vhodné sa poradiť vopred.

šéf si uvedomuje že mi nevyplatil mzdu načas, takže na takú výpoveď mám dôvod. preto mi nerobil problém a neriešil to absenciou. mne sa len jedná či mám čakať tú náhradu mzdy, lebo s tým mi už problém môže robiť.
jednalo sa o mzdu za september, splatnú v 15.októbra. veľa ľudí mi tvrdí, že doba na takýto dôvod je už premlčaná keďže výpoveď je k 6.12.
mimosin
11.02.12,09:14
šéf si uvedomuje že mi nevyplatil mzdu načas, takže na takú výpoveď mám dôvod. preto mi nerobil problém a neriešil to absenciou. mne sa len jedná či mám čakať tú náhradu mzdy, lebo s tým mi už problém môže robiť.
jednalo sa o mzdu za september, splatnú v 15.októbra. veľa ľudí mi tvrdí, že doba na takýto dôvod je už premlčaná keďže výpoveď je k 6.12.

Ak by si bola doručila OSPP toho 28.11., ako si pôvodne chcela - OSPP by bolo platné.
Ale 6.12. - je to premlčané.

1/ Písomne vyzvy zamestnávateľa na vyplatenie mzdy do 15.2.2012 s upozornením, že v opačnom prípade podáš na polícii trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy. Najlepšie poštou - doporučene, 1. triedou, aby to do 15.2. dostali.
2/ Osobne choď k zamestnávateľovi /mzdové, personálne/ a požiadaj do 15.2. o vydanie "Potvrdenia o príjme" k ročnému zúčtovaniu dane. Toto ti bude slúžiť ako dôkaz o zdanení nevyplatenej mzdy. Ale RZD si potom musíš urobiť sama do 31.3. Treba tam ísť osobne, vyplníš a podpíšeš tlačivo "žiadosť".
3/ Požiadaj o vydanie zápočtového listu.
mimosin
11.02.12,10:12
šéf si uvedomuje že mi nevyplatil mzdu načas, takže na takú výpoveď mám dôvod. preto mi nerobil problém a neriešil to absenciou. mne sa len jedná či mám čakať tú náhradu mzdy, lebo s tým mi už problém môže robiť.
jednalo sa o mzdu za september, splatnú v 15.októbra. veľa ľudí mi tvrdí, že doba na takýto dôvod je už premlčaná keďže výpoveď je k 6.12.

Tá septembrová mzda ti bola vyplatená? Kedy?
ewita888
11.02.12,12:57
nič nie je premlčané.. keď jej nebola mzda vyplatená za september, nebola jej ani za október.. takže tu je mesačná lehota dodržaná a je to v poriadku.. čo je horšie, že nepracovala od toho 28.11., ale ak to z-ľ poriešil NV, tak to nie je až také zlé..

Eliška, napíš ešte list z-ľovi, že z dôvodu okamžitého skončenia prac. pomeru žiadaš o vyplatenie 2-mesačnej náhrady mzdy a o preplatenie dovolenky..

na základe doplnených údajov v nasledovných príspevkoch od zadávatelky ruším svoje tvrdenie..
mimosin
11.02.12,15:05
nič nie je premlčané.. keď jej nebola mzda vyplatená za september, nebola jej ani za október.. takže tu je mesačná lehota dodržaná a je to v poriadku.. čo je horšie, že nepracovala od toho 28.11., ale ak to z-ľ poriešil NV, tak to nie je až také zlé..

Eliška, napíš ešte list z-ľovi, že z dôvodu okamžitého skončenia prac. pomeru žiadaš o vyplatenie 2-mesačnej náhrady mzdy a o preplatenie dovolenky..



Správne.

Eliška - A čo mzda za mesiac október, ktorá bola splatná do 15.11., o tej nepíšeš, alebo som nepostrehla?
ewita888
11.02.12,15:08
Správne.

Eliška - A čo mzda za mesiac október, ktorá bola splatná do 15.11., o tej nepíšeš, alebo som nepostrehla?

ty si myslíš, že za september nevyplatil a za oktober áno ?

Eliška, doplň ešte, kedy ti bola vyplatená mzda za 9/11.. v oktobri si pracovala? tam je to ako s výplatou mzdy..
mimosin
11.02.12,15:36
- píše “mi nebola vyplatená načas“, nehovorí, že nebola vyplatená vôbec, vychádza mi z toho, že mzda za september bola vyplatená - po termíne a okamžité SPP je účelové, práve sa hodilo,
ELIŠKA222
12.02.12,08:57
No za október mi bola vyplatená načas a za november tiež, akurát ten september nebol načas.
mimosin
12.02.12,11:59
No za október mi bola vyplatená načas a za november tiež, akurát ten september nebol načas.

Eliška, aby sme mohli jednoznačne odpovedať, ešte jedna otázka:
Uveď presný dátum, kedy ti bola vyplatená mzda za september?
ELIŠKA222
13.02.12,11:21
Eliška, aby sme mohli jednoznačne odpovedať, ešte jedna otázka:
Uveď presný dátum, kedy ti bola vyplatená mzda za september?

vyplatené mi to bolo niekedy v novembri, neviem presne, bolo to v hotovosti
mimosin
13.02.12,15:01
vyplatené mi to bolo niekedy v novembri, neviem presne, bolo to v hotovosti


ELIŠKA222 – tvoje okamžité zrušenie pracovného pomeru nie je platné.

Odpoveď máš v príspevku č. 26 od Sroservis , s ktorým sa stotožňujem.
ELIŠKA222
14.02.12,12:56
ELIŠKA222 – tvoje okamžité zrušenie pracovného pomeru nie je platné.

Odpoveď máš v príspevku č. 26 od Sroservis , s ktorým sa stotožňujem.

takže nemám nárok na žiadnu náhradu mzdy a teda nemusím ani na nič čakať? :(
ewita888
14.02.12,13:07
takže nemám nárok na žiadnu náhradu mzdy a teda nemusím ani na nič čakať? :(
no, pravdupovediac, može sa to otočiť proti tebe ...
Alica21
26.03.12,16:59
Dobrý večer, chcem sa opýtať som zamestnaná viac ako 5 rokov a teraz končím pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov k 2.4.2012 v mesiaci marec som bola 2 týždne na PN moja otázka je z akého obdobia mi bude robený výpočet odstupného . Ďakujem
Tweety
26.03.12,17:08
Dobrý večer, chcem sa opýtať som zamestnaná viac ako 5 rokov a teraz končím pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov k 2.4.2012 v mesiaci marec som bola 2 týždne na PN moja otázka je z akého obdobia mi bude robený výpočet odstupného . Ďakujem
Skutočne je to dátum 2.4?
Alica21
26.03.12,17:12
asi ano to bude tento dátum
Tweety
26.03.12,17:13
asi ano to bude tento dátum
Nevieš k akému dátumu ste sa dohodli? To je dosť podstatné. Pretože ak k 31.3.- odstupné bude z priemerky k 1.1., ak tak, ako píšeš, priemerky k 1.4..
Alica21
26.03.12,17:15
Mne sa zdá, že to je len pre to aby som mala menšie odstupné keďže v mesiacoch 10,11,12 som mala odmeny a v mesiacoch 1,2,3 len základný plat + PN
Tweety
26.03.12,17:17
Mne sa zdá, že to je len pre to aby som mala menšie odstupné keďže v mesiacoch 10,11,12 som mala odmeny a v mesiacoch 1,2,3 len základný plat + PN
ALe veď ty si v práve, ty rozhoduješ o dátume. Ešte nie je dohoda podpísaná?
Alica21
26.03.12,17:17
No my sme sa dohodli k 30.3. ale zatiaľ ešte nemám nič podpísané preto ma zaujima či to je z dôvodu menšieho odstupného ako som si myslela
Tweety
26.03.12,17:18
No my sme sa dohodli k 30.3. ale zatiaľ ešte nemám nič podpísané preto ma zaujima či to je z dôvodu menšieho odstupného ako som si myslela
Určite je to pre zamestnáv. výhodnejšie k 2.4., ale bude tak, ako si určíš.
Alica21
26.03.12,17:20
No to je práve ten problém že zatiaľ je všetko len v rovine ústnej a nič nieje podpísané ja mám z toho také nervy
Tweety
26.03.12,17:21
No to je práve ten problém že zatiaľ je všetko len v rovine ústnej a nič nieje podpísané ja mám z toho také nervy
Čiže si ešte ani nepožiadala o skončenie PP pred začiatkom VD?
Alica21
26.03.12,17:21
A keď zamestnávateľ nebude súhlasiť s termínom 30.3. čo môžem robiť ?
Tweety
26.03.12,17:22
A keď zamestnávateľ nebude súhlasiť s termínom 30.3. čo môžem robiť ?
No, ak si o skončenie PP dohodou, tak ako som písala vyššie nepožiadala, možno nebude ani odstupné. Napíš presne kedy bola daná výpoveď, a či si vôbec požiadala .
Mila123
26.03.12,17:23
z I. Q 2012
Alica21
26.03.12,17:25
Ja som výpoveď nedostala len sme sa ústne dohodli že skončí pracovný pomer dohodou je to trochu zložitejšie vlastne ja už nemám žiadnu pracovnú náplň a začiatkom mesiaca marec som bola oboznámená že moje pracovné miesto zaniká tak sme sa ústne dohodli, že dohodou ukončíme pracovný pomer
Alica21
26.03.12,17:30
Keď som to chcela dať na papier tak zamestnávateľ povedal, že to spraví on a že tam bude z organizačných dôvodov a 3 mesačné odstupné
Tweety
26.03.12,17:59
Keď som to chcela dať na papier tak zamestnávateľ povedal, že to spraví on a že tam bude z organizačných dôvodov a 3 mesačné odstupné
Takto to bolo postavené v ZP pred 1.9.2011. Toto ale už neplatí.Doplním, takže, ak nebola žiadosť, môžeš fakt skončiť bez odstupného, a bude to v súlade so ZP.
Alica21
26.03.12,18:07
Nerozumiem čo neplatí. ďakujem za odpoveď
Tweety
26.03.12,18:09
Nerozumiem čo neplatí. ďakujem za odpoveď
Neplatí to, že skončíš dohodou z organiz. dôvodov bez toho, aby si o jeho skončenie dohodou požiadala pred začiatkom VD. Len ak požiadaš, máš nárok na odstupné.
Alica21
26.03.12,18:15
Čiže príklad keď dostanem výpoveď do 31.3. s výpovednou lehotou, tak musím požiadať o dohodu o ukončenie pracovného pomeru skôr ako 1.4.2012
Tweety
26.03.12,18:16
Čiže príklad keď dostanem výpoveď do 31.3. s výpovednou lehotou, tak musím požiadať o dohodu o ukončenie pracovného pomeru skôr ako 1.4.2012
ÁNo, presne tak.
Alica21
26.03.12,18:20
Veľmi pekne ďakujem to mi ušlo som si myslela že stačí dohoda preto chcel zamestnávateľ pripraviť akože dohodu on už chápem a sa pripravím na to fakt ďakujem
Alica21
26.03.12,18:21
Viem že otravujem ale ešte jedna otázočka keď dostanem výpoveď napr. 30.3.2012 musí prijať moju dohodu
Tweety
26.03.12,18:22
Veľmi pekne ďakujem to mi ušlo som si myslela že stačí dohoda preto chcel zamestnávateľ pripraviť akože dohodu on už chápem a sa pripravím na to fakt ďakujem Veď nakoniec uvidíš, ako to bude, možno bude všetko OK.
Alica21
26.03.12,18:26
Jasne možno ale po posledných skúsenostiach čo mám z posledných 2 mesiacov si radšej dávam pozor čiže ani zamestnávateľ nemôže vypracovať dohodu ani ja až po tom ako dostanem výpoveď môže prísť k dohode
Alica21
26.03.12,18:30
Fakt Vám veľmi pekne ďakujem že máte so mnou trpezlivosť ešte raz sa opýtam samotná dohoda nestači musí byť aj výpoveď áno
ewita888
26.03.12,18:47
môže byť aj dohoda o skončení pracovného pomeru, ale musia byť v nej uvedené organizačné dôvody a nárok na odstupné..
veronikasad
26.03.12,18:50
Čiže príklad keď dostanem výpoveď do 31.3. s výpovednou lehotou, tak musím požiadať o dohodu o ukončenie pracovného pomeru skôr ako 1.4.2012
Ak ti zamestnávatel doručí do 31.3. výpove´d v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) na kopii výpovede napíš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou k 31.3.2012. Iba tak budeš mať nárok na odstupné.

Sama si žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou nedávaj. (pred doručením výpovede)
Alica21
26.03.12,18:51
ďakujem
Alica21
27.03.12,15:09
Teraz som opäť zmetená lebo ewita 888 napísala že stačí aj dohoda a Tweety píše že už neplatí dohoda tak ako to vlastne je ?
Tweety
27.03.12,15:12
Teraz som opäť zmetená lebo ewita 888 napísala že stačí aj dohoda a Tweety píše že už neplatí dohoda tak ako to vlastne je ?
Nečítaš pozorne, písali sme ti o tom, že ak požiadaš o skončenie PP dohodou predtým, ako začne plynúť VD z výpovede, máš nárok na odstupné, inak nie.
§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
Alica21
27.03.12,15:18
Ja viem že otravujem ale pre mňa je to veľmi dôležité takže po lopate ja zajtra nastupujem po PN do práce a viem že už mám všetky veci Zbalené ak mi dá zamestnávateľ dohodu a uvedie tam všetky paragrafy ako 63 1 b a odstupné tak to mám podpísať alebo nie
Tweety
27.03.12,15:20
Ja viem že otravujem ale pre mňa je to veľmi dôležité takže po lopate ja zajtra nastupujem po PN do práce a viem že už mám všetky veci Zbalené ak mi dá zamestnávateľ dohodu a uvedie tam všetky paragrafy ako 63 1 b a odstupné tak to mám podpísať alebo nie
Veď máš to tam polopate, len treba čítať.
Alica21
27.03.12,16:10
Ja viem ale mne stačí iba podpísať takú dohodu alebo nie, ja som sa pred 2 týž dnami psychicky zrútila a skončila som v nemocnici a som teraz odkázaná na Vašu pomoc aby so mnou nebolo uplne ... ja už tam nechcem byť ani hodinu lebo sa to nedá zniesť keď niekto na Vás vyvýja psychický nátlak viac ako 2 mesiace Prosím ,,,,
Tweety
27.03.12,16:16
Ja viem ale mne stačí iba podpísať takú dohodu alebo nie, ja som sa pred 2 týž dnami psychicky zrútila a skončila som v nemocnici a som teraz odkázaná na Vašu pomoc aby so mnou nebolo uplne ... ja už tam nechcem byť ani hodinu lebo sa to nedá zniesť keď niekto na Vás vyvýja psychický nátlak viac ako 2 mesiace Prosím ,,,,
Je to na Tebe ako sa rozhodneš, ak budeš maťna papieri skončenie PP dohodou s odstupným, tak je to OK. To, či ju máš, alebo nemáš podpísať, je len a len na Tebe, ja ti to prikázať alebo zakázať nemôžem. AK tam nechceš už ostať ani minútu, tak to je správna voľba.
Alica21
27.03.12,16:19
Pracujete roky pre niekoho roky driete a potom príde kontrola a hodí na Vás všetko lebo ako my bolo povedané musí niekoho označiť a potom Vám začne teror keď Vám do kancelárie nabehne cudzí človek z ulice a začne prenášať Vaše spisy hore dole v čase keď vy nie ste v práci a obvinujú Vás že mate všetko v neporiadku a nemáte sa ako brániť
Tweety
27.03.12,16:28
Pracujete roky pre niekoho roky driete a potom príde kontrola a hodí na Vás všetko lebo ako my bolo povedané musí niekoho označiť a potom Vám začne teror keď Vám do kancelárie nabehne cudzí človek z ulice a začne prenášať Vaše spisy hore dole v čase keď vy nie ste v práci a obvinujú Vás že mate všetko v neporiadku a nemáte sa ako brániť
Vie, že prísť o prácu takto nie je práve najsprávnejšie, ale s tým už nič nenarobíš, hlavne sa nestresuj, poškodíš len sebe. Odíď so vztýčenou hlavou.
Alica21
27.03.12,16:31
Chcem sa ešte opýtať môže sa cudzí človek prehrabovať v osobných spisoch zamestnancov keď nemá žiadny vzťah ku zamestnávatelovi
Alica21
27.03.12,16:33
Jasne ja to tak neberiem čo ma nezabije to ma posilni ale to čo oficiálne na mna hodili ani nemá súvis s mojou pracovnou nápnou
Alica21
27.03.12,16:36
Môžem sa brániť keď ma označili za osobu zodpovednú za zistené nedostatky keď tie nedostatky so mnou nemali absolútne nič
Alica21
27.03.12,16:46
Ďakujem za pochopenie a držte mi zajtra prsty lebo neviem ako to ustojím a ĎALší KOLABS BY SOM NECHCELA ABSOLVOVAť. Zajtra sa ozvem ako to dopadlo.
Alica21
27.03.12,16:47
ďakujem všetkým čo mi radili ale aj tým čo to čítali
terezamaria
27.03.12,16:56
Môžem sa brániť keď ma označili za osobu zodpovednú za zistené nedostatky keď tie nedostatky so mnou nemali absolútne nič
Písomne musíš napísať, že nesúhlasíš, aby si bola zodpovedná Ty, nakoľko to nebola Tvoja pracovná náplň. Daj im to na stôl a kópiu si daj podpísať a oraziť.
Tweety
27.03.12,16:57
Môžem sa brániť keď ma označili za osobu zodpovednú za zistené nedostatky keď tie nedostatky so mnou nemali absolútne nič
Samozrejme, že máš právo sa brániť.
terezamaria
27.03.12,17:02
Teraz som opäť zmetená lebo ewita 888 napísala že stačí aj dohoda a Tweety píše že už neplatí dohoda tak ako to vlastne je ?
Môže byť Dohoda podľa § 60 ZP s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Ale môže byť aj Výpoveď podľa § 63, ods. 1, písm. b / ZP. Túto výpoveď by si posledný deň zmenila na dohodu tým, že požiadaš o dohodu, čím skončíš hneď a dostaneš odstupné. Zamestnávateľ je povinný Ti vyhovieť.
Alica21
27.03.12,18:31
Dať na stôl podpísať ale keď Vám to oficiálne nikto nepodal že Vás označil len sa to proste dozviete a máte k tomu papier, musí Vám zamestnávateľ oznámiť že Vás označil . Ďakujem
Alica21
27.03.12,18:42
Chcem Vám všetkým poďakovať za to, že ste sa mi venovali a mali so mnou toľko trpezlivosti .... fakt si to veľmi cením a ďakujem ešte raz za cenné rady a pomoc
terezamaria
27.03.12,18:44
Dať na stôl podpísať ale keď Vám to oficiálne nikto nepodal že Vás označil len sa to proste dozviete a máte k tomu papier, musí Vám zamestnávateľ oznámiť že Vás označil . Ďakujem
Tak to áno. Pokiaľ by Ti niečo oznámili / musia písomne /, tak potom hneď konaj a podaj písomné odvolanie proti ich rozhodnutiu
alebo obvineniu. Možno sa teda k takému neznížia a nič Ti nepovedia o Tvojich " tzv.nedostatkoch".
Alica21
27.03.12,19:04
No mne oficiálne nič nepovedali ani neoznámili , ale viem a mám aj o tom doklad, že ma písomne označili a podali to na úrad, kde figuruje moje meno a adresa ako osoby zodpovednej. K tomu som sa dostala len tak... náhodou som bola upozornená na to ... proste
terezamaria
27.03.12,19:11
No mne oficiálne nič nepovedali ani neoznámili , ale viem a mám aj o tom doklad, že ma písomne označili a podali to na úrad, kde figuruje moje meno a adresa ako osoby zodpovednej. K tomu som sa dostala len tak... náhodou som bola upozornená na to ... proste
Aj si mala možnosť to vidieť, že tam bolo uvedené Tvoje meno ako zodpovednej osoby?
Nebrúsi si niekto z Tvojho okolia na Tvoje miesto zuby? Všeličo sa na pracoviskách stáva.
Alica21
27.03.12,19:23
Nielen mala, ale aj mám mám to čierne na bielom a brúsi počas mojej marodky už sa nasťahoval do kancelárie kde som sedela ja. A počas toho keď som nebola v práci nielen počas PN ale v čase keď mne skončila pracovná doba mesiac pred pn tá osoba prenášala spisy z mojej kancelárie inde cez víkendy a po mojej pracovnej dobe a pod. a potom som mala vytknuté, že nemám v poriadku doklady. Je to normálne aby cudzia osoba bez Vašej prítomnosti vynášala z kancelárie Vaše doklady .... okr. iného spisy osobné zamestnancov
Alica21
27.03.12,19:27
Ale to nieje osoba z môjho okolia to je uplne cudzia osoba, ktorá nemá žiadny pracovno právny vzťah k zamestnávateľovi
Alica21
29.03.12,09:45
Dobrý deň ak mám v dohode napísané : Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy zo dňa 7.3.2005. Zamestnankyňa a zamestnávateľ sa dohodli na skončení tohto pracovného pomeru dohodou z dôvodu organizačných zmien. Zamestnankyňa má nárok na odstupné podľa §76 zák. č 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku. Odstupné je splatné v termíne do 15.4.2012.

Je to v poriadku ? Ďakujem
veronikasad
29.03.12,09:54
Dobrý deň ak mám v dohode napísané : Zamestnankyňa pracuje u zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy zo dňa 7.3.2005. Zamestnankyňa a zamestnávateľ sa dohodli na skončení tohto pracovného pomeru dohodou z dôvodu organizačných zmien. Zamestnankyňa má nárok na odstupné podľa §76 zák. č 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov v sume trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku. Odstupné je splatné v termíne do 15.4.2012.

Je to v poriadku ? Ďakujem
Chýba ti dátum skončenia prac.pomeru, na ktorom sa dohodli.
Alica21
29.03.12,10:16
tam sú aj bodu 2 Pracovný pomer sa končí dňom 29.3.2012, s čím obidve strany súhlasia
3 Táto dohoda nadodúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu
4 Dohoda je vyhotovená v dvoch exemplároch, z ktorých každá zo zmluvných stán dostane po jednom výtlačku
5 Zamestnankyňa a zamestnávateľ vyhlasujú, že si dohodu riadne prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu s jej obsahom ju podpísali. Dohodu uzatvárajú slobodne, vážne a bez nátlaku, čo potvrdzujú svojimi podpismi. V prípade, ak by ktorékoľvek ustanovenie tejto dohody bolo neplatné, nemá to vplyv na platnosť ostatných dojednaní, ktoré sú obsahom tejto dohody.

a dnešný dátum 29.3.2012