matiova
02.02.12,20:28
Dobrý večer, poprosila by som o radu.

Momentálne som zamestnaná a som na Pnke a poberám rodičovský príspevok. Od 09.05.2012 by som mala ísť na materskú.
Môj priateľ je od 01.09.2011 vedený na ÚP a poberá dávku v nezamestnanosti. Ak sa nemýlim dávka v nezamestnanosti je pol roka, čiže v našom prípade do 29.02.2012. Od 01.03.2012 bude vedený v evidencii naďalej samozrejme s nulovým príjmom od štátu. Moja otázka je, či je možné aby on od 01.03.2012 poberal rodičovský príspevok. Keďže ja od mája už budem poberať materskú a dve štátne dávky brať nemôžem. A ako je to u ňho s odvodami na sociálne a zdravotné poistenie keď bude poberať rodičovský príspevok. Lebo teraz keď je na ÚP tak zaňho štát platí sociálne a zdravotné odvody. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a Ďakujem všetkým za odpovede :-)
ivka70
02.02.12,19:48
Nie nemoze poberat on RP, ak ty budes poberat materske.

Zakon to vylucuje:


Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=682

Cize RP by mohol poberat len od marca do tvojho odchodu na MD.
Katy a R
02.02.12,20:02
Ja ešte doplním, že počas evidencie na UPSVaR platí štát zaňho len zdravotné poistenie. Do SP nie. Ak chce - môže si paltiť sám :confused:(samozrejme nemusí;))
brčko
02.02.12,20:46
tiež doplním, že ak máš nárok na materské a máš ešte druhé dieťa do 3rokov, tak po narodení dieťaťa si môžeš požiadať na upsvar o príspevok na starostlivost o dieťa (staršie). Nárok vzniká za obdobie, za ktoré už nie je nárok na rodič.príspevok až do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týž. veku. Mesačne je to cca 40eur, ak sa stará o dieťa niekto z rodiny, či ty sama (nie je v škôlke, jasliach, nestará sa on niekto na živnost, to by bolo vo výške preukázaných nákladov), poberá sa to obvykle 3mesiace, no môže to vyjsť podla konkr. dátumov 2-4mesiacov
mimosin
02.02.12,21:19
Doplním.
Zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov, vylučuje súbeh poberania materského a zároveň rodičovského príspevku. Podľa § 3 ods. 8 cit. zákona nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak aspoň jedna z nich má nárok na materské.
Vy budete mať nárok na materské, manželovi ako oprávnenej osobe nevznikne nárok na rodičovský príspevok.

Ak nastúpite na materskú dovolenku v priebehu mesiaca, takže sa Vám bude prekrývať nárok na materské aj rodičovský príspevok: materské dávky sa poskytujú za dni (§ 52 ods. 1 zákona o sociálnom poistení), rodičovský príspevok vypláca za celý kalendárny mesiac. Aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca (§ 5 ods. 2 zákona o rodičovskom príspevku).
(2) Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny
mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok
splnili len za časť kalendárneho mesiaca. V tomto mesiaci budete mať nárok na obe dávky. Potom už len na materské.

Voči ÚP, ktorý vypláca rodičovský príspevok, máte oznamovaciu povinnosť: do 8 dní – musíte ich informovať o zmene – t.j. prechod z rodičovského príspevku na materské. Preto pred nástupom na materskú dovolenku je vhodné ísť na príslušný úrad práce, ktorý vám vypláca rodičovský príspevok a predložiť im kópiu tlačiva Sociálnej poisťovne - žiadosť o materské (ktorú potvrdzuje lekár).
matiova
03.02.12,07:35
OK veľmi pekne Ďakujem, ešte jedna otázka počas poberania rodičovskeho príspevku štát platí nejaké odvody, SP a ZP?
Ináč je to dobré svinstvo, že rodičia dieťaťa nemôže poberať dve štátne dávky ale iba jednu buď materskú alebo rodičovský.
To sa nedá aby jede poberal rodičovský (otec dieťaťa ) a druhý materskú? ( matka ) Debilný štát. Hlavne že odvody platiť musíme.
matiova
03.02.12,07:38
Ešte ma napadla taká otázka a on nemôťe byť naďalej vedený v evidencii na ÚP bez nároku na podporu a zároveň poberať rodičovský príspevok? blbosť ale predsa :-)
Mila123
03.02.12,07:39
Ešte ma napadla taká otázka a on nemôťe byť naďalej vedený v evidencii na ÚP bez nároku na podporu a zároveň poberať rodičovský príspevok? blbosť ale predsa :-)nemôže....