Sylvinka08
26.03.13,18:55
Prosím o radu:
živnostník ukončil živnosť k 31.12. a má vtedy mínusový zostatok na účte. Vysporiadať to v rámci ID alebo nechať tak?
ewita888
26.03.13,18:17
Prosím o radu:
živnostník ukončil živnosť k 31.12. a má vtedy mínusový zostatok na účte. Vysporiadať to v rámci ID alebo nechať tak?
ako nechať tak? musí to dať do záväzkov vo výkaze MaV
Sylvinka08
26.03.13,18:32
áno samozrejme vo výkaze MaZ to mám, na riadku 18-Úvery... ale vyrovnal to po novom roku, keď skončil živnosť.
Zita5
26.03.13,20:12
áno samozrejme vo výkaze MaZ to mám, na riadku 18-Úvery... ale vyrovnal to po novom roku, keď skončil živnosť.

V úveroch to aj má byť uvedené .
Sylvinka08
26.03.13,20:20
ďakujem Zita5
alusa783
27.03.13,06:26
Ahojte, zadala som tu otazku č. príspevku 451 ohladom toho že neviem do ktoreho stlpca mam čo dat v minulom roku pri autoservise. odpoved som dostala aby som si pozdrela postupy učtovania.. ale aj tak neviem ako dalej postupovat...
za min. rok mám len drobnosti kt. boli na prerábku ako je polystiren a elektroinštalacia - režia?
potom stroje z dotácie z upsvar - režia, kupovala som bránu - režia.
mam tam aj 2ks žiarovky do auta to mam dať ako tovar???
dotázia z upsvar bola celá vyčerpaná tak potom vo výkaze o PaV do ostaté prijmy dám celu tu dotaciu ano? do kolonky prevádzková režia dam stroje a bránu a tu elektroinštalaciu atd? a ak tovar budu tie 2 žiarovky?
Výkaz o MaZ tie stroje su neni dlhodobý majetok tak vôbec neviem kam ich mám dat.... v zásobách dám ako tovar zas žiarovky. a posledná otázka učty v bankach... používam jeden učet aj na sukromné veci aj podnikanie. a neviem aký konečný zostatok mám dat ... na konci roka doučtujem osobnú spotrebu alebo vklad jedným zápisom aby mi sedel so skutočnostou?
​dakujem za každu radu..
veronikasad
27.03.13,06:35
Ahojte, zadala som tu otazku č. príspevku 451 ohladom toho že neviem do ktoreho stlpca mam čo dat v minulom roku pri autoservise. odpoved som dostala aby som si pozdrela postupy učtovania.. ale aj tak neviem ako dalej postupovat...
za min. rok mám len drobnosti kt. boli na prerábku ako je polystiren a elektroinštalacia - režia?
potom stroje z dotácie z upsvar - režia, kupovala som bránu - režia.
mam tam aj 2ks žiarovky do auta to mam dať ako tovar???
dotázia z upsvar bola celá vyčerpaná tak potom vo výkaze o PaV do ostaté prijmy dám celu tu dotaciu ano? do kolonky prevádzková režia dam stroje a bránu a tu elektroinštalaciu atd? a ak tovar budu tie 2 žiarovky?
Výkaz o MaZ tie stroje su neni dlhodobý majetok tak vôbec neviem kam ich mám dat.... v zásobách dám ako tovar zas žiarovky. a posledná otázka učty v bankach... používam jeden učet aj na sukromné veci aj podnikanie. a neviem aký konečný zostatok mám dat ... na konci roka doučtujem osobnú spotrebu alebo vklad jedným zápisom aby mi sedel so skutočnostou?
​dakujem za každu radu..
Aluška, tie postupy účtovania si (poriadne) nečítala ...

Tovarom je to, čo nakupuješ pre ďalší predaj, žiarovky si ďalej nepredávala - teda nákup materiálu
stroje v žiadnom prípade nie sú prevádzková réžia. Ak ich obst.cena je do 1700€, ide o nákup materiálu v členení drobný majetok, ktorý eviduješ na karte drobného majetku.

Obidve položky neuvádzaš o výkaze o majetku - prejavia sa ti len vo výkaze o príjmoch a výdavkoch - ako spotreba materiálu.
Čo sa týka účtu - ak ho máš nahlásený na DU a o ňom účtuješ, musí ti sedieť konečný zostatok, ktorý uvedieš vo výkaze o majetku. Každý pohyb (výdaj), ktorý nesúvisí s podnikaním, účtuješ ako výdaj na osobnú spotrebu. Nemala by si to napasovávať na konci roka, ale účtovať priebežne, minimálne mesačne.
alusa783
27.03.13,07:01
ďakujem za odpoved
len mi nieje jasné prečo vo výkaze MaZ v kolonke materiál neuveriem stroje+žiarovky? ved ak ich zapíšem do denníka ako nákup materiálu a nespotreboaval sa tak by tam mali byt nie?
s tým že stroje do 1700e sú materiál som zostala dost zaskočená lebo 2ja ludia mi tvrdili že je to režia :( ale aspon že to ešte môžem opravit.
veronikasad
27.03.13,07:02
ďakujem za odpoved
len mi nieje jasné prečo vo výkaze MaZ v kolonke materiál neuveriem stroje+žiarovky? ved ak ich zapíšem do denníka ako nákup materiálu a nespotreboaval sa tak by tam mali byt nie?
s tým že stroje do 1700e sú materiál som zostala dost zaskočená lebo 2ja ludia mi tvrdili že je to režia :( ale aspon že to ešte môžem opravit.
Žiarovky si mala k 31.12. na sklade ?
A stroje si v roku 2012 vôbec nepoužívala v podnikaní ?

A tí tvoji dvaja ľudia čítali postupy účtovania pre rok 2012 ?
alusa783
27.03.13,07:21
no ako to vezmem
stroje boli spojazdnené ale ešte neboli použité kedže som nevystavila ani jednu fakturu..
tak isto aj žiarovky, takže to dám aj do výkazu majetku a ak stroje použijem další rok ich už do majetku nedam. ale brána? ta sa už používa :D ale dielna ešte neni otvorená ešte mi chýbaju dake papiere tak tu mam dat do výkazu majetku alebo nie?
super už mam všetko hotové :) dakujem :)
veronikasad
27.03.13,07:23
no ako to vezmem
stroje boli spojazdnené ale ešte neboli použité kedže som nevystavila ani jednu fakturu..
tak isto aj žiarovky, takže to dám aj do výkazu majetku a ak stroje použijem další rok ich už do majetku nedam. ale brána? ta sa už používa :D ale dielna ešte neni otvorená ešte mi chýbaju dake papiere tak tu mam dat do výkazu majetku alebo nie?
super už mam všetko hotové :) dakujem :)
Nič do výkazu o majetku nedávaj. Patria - ako som ti už napísala - do VoPaV a stroje do operatívnej evidencie.
alusa783
27.03.13,07:29
oki dakujem a pekný deň :)
novakatuliiik
27.03.13,19:47
prosim prosim, neviete mi poradit s tym ako som pisala, ci zivnostnik, ktory nema zamestnancov, ani 170000 obrat, moze podat iba DP B, cize ze by si robil za dany rok iba danovu evidenciu? a este prosim, ako to je s odpismi na auta. je mozne odpisy za rok 2012 neuplatnit a uplatnit ich az v dalsich rokoch? vtedy ked mi nebude vychadzat zivnostnik v strate? a je nejaka casova hranica, do kedy si ich musi uplatnit? a mozu sa prerusovat hocikolko rokov?

dakujeeem. :(
Marína
27.03.13,21:07
novakatuliiik, aj keď si, aspoň podľa témy predpokladám, začiatočník, bez čítania zákonov sa z miesta nepohneš. Myslím to v dobrom.:)
Skús prečítať § 22 ods. 9 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#22) a § 6 ods. 14 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#6) Zákona o dani z príjmu. Sú veľmi zrozumiteľne napísané. Ak niečomu aj tak neporozumieš, kľudne sa opýtaj, uvidíš, že takto si to lepšie zapamätáš.
Katrina13
05.04.13,16:43
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, či je živnostník zo zákona povinný vydávať aj dodací list?
A mám ešte otázku, keď nám dnes prišli obálky poštovým kuriérom, bola tam FA a dodací list, ale žiadne potvrdenie o platbe, doteraz mi z každej kuriérskej služby prišlo aj " Potvrdenie o prijatí platby " a myslím si, že bez tohto dokladu nemôžem vystaviť v PD výdavkový doklad, viete poradiť ako to riešiť? A taktiež sa to stáva ked mi posielame tovar nejakému podnikateľovi, ale oni zatiaľ nežiadali aby sme im aspoň mailom potvrdili, že zaplatili, tak neviem ako to robia, ked si účtujú výdavok. Ďakujem za každú radu.
veronikasad
05.04.13,19:07
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, či je živnostník zo zákona povinný vydávať aj dodací list?
A mám ešte otázku, keď nám dnes prišli obálky poštovým kuriérom, bola tam FA a dodací list, ale žiadne potvrdenie o platbe, doteraz mi z každej kuriérskej služby prišlo aj " Potvrdenie o prijatí platby " a myslím si, že bez tohto dokladu nemôžem vystaviť v PD výdavkový doklad, viete poradiť ako to riešiť? A taktiež sa to stáva ked mi posielame tovar nejakému podnikateľovi, ale oni zatiaľ nežiadali aby sme im aspoň mailom potvrdili, že zaplatili, tak neviem ako to robia, ked si účtujú výdavok. Ďakujem za každú radu.
Kurieri Slovenskej pošty (ak vám to bolo cez SP doručené), vydávajú doklad o zaplatení na požiadanie.
Katrina13
06.04.13,10:05
A je možné si to dožiadať aj spätne na pošte? Doteraz mi to vždy dali automaticky a teraz som si to všimla neskoro, keď to nebolo pri DL a FA.
andrejka a
06.04.13,10:20
dajú, stačí im číslo zásielky a podľa toho vystavia potvrdenie, len pošta nedáva so spätným dátumom, bude tam dátum dňa, kedy prídete na poštu. ;)
F3D
12.04.13,07:00
Zdravím, poprosím o radu. Založil som živnosť pred mesiacom, poskytujem grafické služby. Mám dotáciu od ÚPSVaR čiže si vediem JÚ v Alfe. Nemám podnikateľský účet. Predal som starý počítač, peniaze mi nabehli na účet.
Stačí ak to zaúčtujem ako PNZD? Ako dokážem že mi nezaplatil klient za služby? Otázka č.2 Mám založené sporenie...ako zaúčtovať mesačný prívklad na toto sporenie? Vďaka pekne.
veronikasad
12.04.13,07:14
Zdravím, poprosím o radu. Založil som živnosť pred mesiacom, poskytujem grafické služby. Mám dotáciu od ÚPSVaR čiže si vediem JÚ v Alfe. Nemám podnikateľský účet. Predal som starý počítač, peniaze mi nabehli na účet.
Stačí ak to zaúčtujem ako PNZD? Ako dokážem že mi nezaplatil klient za služby? Otázka č.2 Mám založené sporenie...ako zaúčtovať mesačný prívklad na toto sporenie? Vďaka pekne.
Dobrá rada pre začínajúceho živnostníka - od účtovníka :
- nie je podmienka založiť si podnikatelský účet. Avšak je dobré, ak oddelíš súkromné platby od firemných. T. zn., ak sa rozhodneš účet používať na podnikanie, obmedz na ňom na minimum súkromné platby. Ak si nebudeš robiť účto sám, zbytočne budeš platiť za položky. Samozrejme tento účet treba nahlásiť na DU.

Ak vystavíš faktúru a klient ti ju nezaplatí, eviduješ ju stále ako nezaplatenú pohľadávku, ktorú pri skončení podnikania zdaníš (aj keď peniaze nikdy neuvidíš). Ak budeš platiteľ DPH, DPH odvedieš pri vzniku pohľadávky, bez ohladu na to, kedy bude uhradená.
F3D
12.04.13,07:33
Ďakujem za odpoveď, platby sa snažím držať na minime. Za minulý mesiac som mal iba 20 transakcií vrátane poplatkov, čo mi nerobí problém zaúčtovať. Nejde mi o to že mi klient nezaplatil za služby, ale že som mal príjem ktorý nesúvisí s podnikaním (predaj PC z osobného vlastníctva), tento príjem mi nabehol na účet ktorý používam aj na podnikanie. Ako to zaúčtovať resp. dokázať že tento príjem nesúvisel s podnikaním?
veronikasad
12.04.13,07:36
Ďakujem za odpoveď, platby sa snažím držať na minime. Za minulý mesiac som mal iba 20 transakcií vrátane poplatkov, čo mi nerobí problém zaúčtovať. Nejde mi o to že mi klient nezaplatil za služby, ale že som mal príjem ktorý nesúvisí s podnikaním (predaj PC z osobného vlastníctva), tento príjem mi nabehol na účet ktorý používam aj na podnikanie. Ako to zaúčtovať resp. dokázať že tento príjem nesúvisel s podnikaním?
Zaúčtuješ to ako PNZD - pri daňovej kontrole musíš obhájiť, že neide o príjem z podnikania (aj to je riziko takéhoto účtu). Predaj hnutelného majetku, ktorý nebol zaradený do obchodného majetku, je od DzP oslobodený.
tibor1000
12.04.13,13:04
prosim vas, dan z motorovych vozidiel - uctujem vydavok za sluzby?
a este:

"nakup kolkov" sa po novom uctuje "vydavok za sluzby" alebo "zasoby" ?dakujem vopred
Katrina13
12.04.13,15:37
Dobrý deň, mám otázku k s.r.o. ak mi viete poradiť, budem rada. Je možné aj v s.r.o. dávať Osobné vklady podnikateľa? Viem že pri fyz.os-živnostníkoch to možné je, ale ak je s.r.o. a zoberie auto na firmu a náhodou firma bude krátkodobo stagnovať a na podnikateľskom účte bude nedostatok peňazí na splátku auta príp.iných záväzkov, môže tam vložiť podnikateľ svoje vlastné finanč.prostriedky a následne ked sa firme bude dariť viac, spraviť akoby splatenie toho osobného vkladu?Ďakujem.
mondes
12.04.13,16:16
Si v téme JU :). Ale aj keď nerobím PU, tak si myslím, že určite existuje nejaký účet, ktorý to porieši, napr. 211,221/365, ak ide o krátkodobú pôžičku.
Tweety
12.04.13,16:20
Dobrý deň, mám otázku k s.r.o. ak mi viete poradiť, budem rada. Je možné aj v s.r.o. dávať Osobné vklady podnikateľa? Viem že pri fyz.os-živnostníkoch to možné je, ale ak je s.r.o. a zoberie auto na firmu a náhodou firma bude krátkodobo stagnovať a na podnikateľskom účte bude nedostatok peňazí na splátku auta príp.iných záväzkov, môže tam vložiť podnikateľ svoje vlastné finanč.prostriedky a následne ked sa firme bude dariť viac, spraviť akoby splatenie toho osobného vkladu?Ďakujem.
Nie je to osobný vklad ako u živnostníka ale pôžička spoločníka, tu je potrebná zmluva o pôžičke. Účtovanie už záleží len od toho, či ide o krátkodobú 365 alebo dlhodobú 479.
Katrina13
13.04.13,15:37
Nie je to osobný vklad ako u živnostníka ale pôžička spoločníka, tu je potrebná zmluva o pôžičke. Účtovanie už záleží len od toho, či ide o krátkodobú 365 alebo dlhodobú 479.
Ďakujem moc za radu, ešte pre doplnenie, keď sú vo firme dvaja konatelia a jeden z nich by dal peniaze z vlastných na splátku úveru na auto, zmluva sa uzatvára on ako fyz.osoba a firma?Ďakujem ešte raz za pomoc.
Zita5
13.04.13,17:52
Katarína13 , len pozor potom pri vyplácaní splátok pôžičky na Zákon o obmedzení platieb.
Tweety
14.04.13,05:37
Ďakujem moc za radu, ešte pre doplnenie, keď sú vo firme dvaja konatelia a jeden z nich by dal peniaze z vlastných na splátku úveru na auto, zmluva sa uzatvára on ako fyz.osoba a firma?Ďakujem ešte raz za pomoc.
Áno tak.
mariana97
18.04.13,20:44
moja otázka znie:muž nakupuje súčiastky,dostane DF ,ale niektoré súčiastky vráti ,na čo mu vystavia zberný dobropis,pričom peniaze ktoré by mu mali vrátiť, použije na zaplatenie ďalších faktúr a príde zápočtový list,kde je vypísané na ktoré FA to bolo použité,moja otázka znie:ako v JU zúčtovať dobropis/do ktorých všetkých koloniek,alebo len do kníh?/ a to isté ako sa postupuje pri zápočtovom liste,zúčtujem len uhraden0 FA,ktoré sú na tom záp.liste vypísané a kde sa to zaúčtuje ,do ktorých koloniek,keď to pokladnicou ani účtom neprejde a do toho ešte sme platcami DPH.som z toho šošón.najjednoduchšie by bolo,keby mínusovú FA poslali na účet ,ale niekedy sú to vysoké sumy a rieši sa to zápočtom.
mondes
18.04.13,21:49
Zápočet poriešiš interným dokladom.
kn-alka
19.04.13,04:57
moja otázka znie:muž nakupuje súčiastky,dostane DF ,ale niektoré súčiastky vráti ,na čo mu vystavia zberný dobropis,pričom peniaze ktoré by mu mali vrátiť, použije na zaplatenie ďalších faktúr a príde zápočtový list,kde je vypísané na ktoré FA to bolo použité,moja otázka znie:ako v JU zúčtovať dobropis/do ktorých všetkých koloniek,alebo len do kníh?/ a to isté ako sa postupuje pri zápočtovom liste,zúčtujem len uhraden0 FA,ktoré sú na tom záp.liste vypísané a kde sa to zaúčtuje ,do ktorých koloniek,keď to pokladnicou ani účtom neprejde a do toho ešte sme platcami DPH.som z toho šošón.najjednoduchšie by bolo,keby mínusovú FA poslali na účet ,ale niekedy sú to vysoké sumy a rieši sa to zápočtom.

V Oberone JÚ takéto situácie riešim nasledovne:

Došlú faktúru ako aj dobropis mám v knihe záväzkov.
Na základe zápočtového listu zaúčtujem úhradu DF ako aj dobropisu cez nepeňažné operácie s dokladom s názvom zápočet.
Takto sa ti to dostane do účtovníctva, a aj zo záväzkov to zmizne.

(v knihe záväzkov dáš úhradu faktúry a v ponuke si vyberieš nepeňažná operácia)
mariana97
19.04.13,13:35
ďakujem,vyskúšam
tibor1000
29.04.13,13:46
Dobry den,prosim Vas,kam treba správne zaúčtovať výdavok BANKOVÉ ÚROKY a POISTNÉ ZA AUTOMOBIL
mozu to byt vsetko SLUZBY ?
dakujem
ego.mc
29.04.13,17:59
Bankové úroky ako výdavok? Buď sú to príjmy, alebo, ak sú to úroky za poskytnuté prečerpanie, tak Ostatné.
Poistné do Služby.
Rozalka
29.04.13,19:37
Poistné by som dala ako "Ostatné"
tibor1000
30.04.13,13:11
Bankové úroky ako výdavok? Buď sú to príjmy, alebo, ak sú to úroky za poskytnuté prečerpanie, tak Ostatné.
Poistné do Služby.
bankové úroky-za prečerpanie,áno
dakujem
aha tak poistné teraz neviem či služby,alebo ostatne :)
10eva
21.02.14,10:21
ako vypočitam zasoby kolko mi zostalo na sklade ku koncu roka jednoduchom učtovnictve učtovnictvo neviedla si žiadne skladove karty mé predajnu s detskym tovarom
veronikasad
21.02.14,10:21
ako vypočitam zasoby kolko mi zostalo na sklade ku koncu roka jednoduchom učtovnictve učtovnictvo neviedla si žiadne skladove karty mé predajnu s detskym tovarom
Fyzickú inventúru k 31.12.2013 robila ?
kn-alka
21.02.14,10:22
to nepočítaš, to sa mala spraviť 31.12. inventúra koľko ks tovaru zostalo na sklade a prepočítať nákupnými cenami
10eva
21.02.14,11:16
fyzicku inventoru robila ale neviem či jej to bude sedieť