maja55
03.02.12,06:47
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať ak firma XXX predala tovar firme ZZZ kto voči komu má posúpiť pohľadávku???Kto píše oznámenie a zmluvuu o postúpení. NoVý odberateľ je postupník postupca je firma ZZZ???
DAKUJEM
bodliak
03.02.12,06:19
Firma XXX predala tovar firme ZZZ, a ta, predpokladam, mala za tovar zaplatit, ale nezaplatila.
XXX ma pohladavku voci ZZZ.
ZZZ ma voci XXX zavazok.

Ak si ZZZ svoj zavazok neplni, XXX moze postupit svoju pohladavku na niekoho ineho, napr YYY.
XXX spise Zmluvu o postupeni s YYY a oznamenie o postupeni pohladavky posle ZZZ.
XXX je postupca a YYY postupnik.
Postupca ma povinnost oznamit dlznikovi postupenie pohladavky.
bodliak
03.02.12,06:30
--> Ak ešte stále platí Občiansky zakonník z roku 1964, tak si pozrite tému zavazkov od § 488 a postupenie, paragrafy od § 524.
http://jaspi.justice.gov.sk/
Predpisy -> Predpis c.: 40/1964
maja55
04.02.12,13:00
ĎAKUJEM
JANA LC
01.11.12,13:44
Dobrý deň,

Naša spoločnosť AAA je dlžná spoločnosti BBB.
Spoločnosť BBB je dlžná spoločnosti CCC.
Naša spoločnosť AAA sa dohodla so spoločnosťou BBB, že keď jej zaplatíme túto FA, ona následne zaplatí spoločnosti CCC.

Pre istotu sme zaplatili len časť dlžnej FA, ale spol. BBB spol. CCC nezaplatila nič.

Nasledovala zmluva o postúpení pohľadávky: postupca /CCC/ postúpil postupníkovi /AAA/ pohľadávku voči dlžníkovi /BBB/.

Postupník AAA uhradil postupcovi CCC prijatú postúpenú pohľadávku.

To len pre informáciu, o čo ide, spol. CCC je náš dobrý obch. partner a spol. BBB je insolventná, peniaze, ktoré sme poslali, nedali na úhradu svojich podlžností, ale vedeniu na odmeny!

To, ako sa zaúčtuje postúpenie pohľadávky a jej úhradu -viem a mám doriešené.

Ale v čom potrebujem poradiť:
- Na účte 315 A na strane MD mám nedoriešenú postúpenú pohľadávku voči spol.BBB
- Na účte 321 A na strane D mám nedoriešený záväzok voči spol. BBB

Podľa zmluvy o postúpení pohľadávky postupca CCC je povinný oznámiť dlžníkovi BBB, že postúpil pohľadávku nám AAA.

To je k zaúčtovaniu postúpenej pohľadávky v poriadku, ale na základe čoho /zápočtový list, oznámenie/ doriešim účty 315 a 321 ???

Len tak, bez nejakého dokumentu nemôžem urobiť zápis 321A/315A !?

Rozmýšľala som, že im pošlem doporučene list o našom zaúčtovaní a hotovo. Ono je tam predpoklad, že už ani nepreberajú poštu!

Manžel chcel niekomu pomôcť a teraz sa obávam, že keď to papierovo nedoriešim, ostane mi dlžoba voči BBB v plnej výške, asi pôjdu do konkurzu, ešte mi naparia penále ... a CCC je spokojný. Za dobrotu, na žobrotu!
Prosím, poraďte mi, chlapi sa dohodnú, podajú si ruky a ja už pol dňa rozmýšľam, ako ich chlapskú dohodu zaúčtovať !!!

Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc !
JANA LC
01.11.12,16:12
Už som to doriešila, program Omega umožňuje urobiť zápočet aj s ID. Vytlačím, dám orazítkovať dlžníkovi osobne a môžem zaúčtovať.