juraj:-)
03.02.12,07:17
Ahojte, chcem sa opýtať, či je pri zriadovaní účtu nutné vybrat si účet, ktorý je nazvaný ako podnikatelský účet, alebo to môže byť aj bežný účet.
Tweety
03.02.12,06:18
Ahojte, chcem sa opýtať, či je pri zriadovaní účtu nutné vybrat si účet, ktorý je nazvaný ako podnikatelský účet, alebo to môže byť aj bežný účet. Nie je to nutné, ale ten,ktorý si vyberieš na podnikanie, musíš ohlásiť na DÚ.
juraj:-)
03.02.12,06:28
A viete mi povedať, či tie čo ponúkajú banky ako podnikateľské sú niečím výhodnejšie ako bežné účty?
veronikasad
03.02.12,06:35
A viete mi povedať, či tie čo ponúkajú banky ako podnikateľské sú niečím výhodnejšie ako bežné účty?
skôr sa pýtaš na rozdiel medzi osobným a podnikatelským účtom. Osobný účet má zvyčajne nižšie poplatky za vedenie účtu.
juraj:-)
03.02.12,06:49
V tom prípade je výhodnejšie mať osobný účet a prihlásený na DO ako na podnikanie.
Tweety
03.02.12,06:49
Ale pre lepšiu prácu s ním, by som ho používala len na podnikanie.
Zita5
03.02.12,06:55
Ak prídete ale do banky a poviete, že osobný účet vybavuje na podnikanie, tak isto Vám dajú podnikateľský účet .
Zita5
03.02.12,07:00
Ale pre lepšiu prácu s ním, by som ho používala len na podnikanie.

Nadväzujem na Majku m ktorou súhlasím

Daňový úrad žiada len nahlásenie čísel účtov súvisiacich s podnikaním
Postoj daňových úradov je však iný. Miroslav Dobák, hovorca Daňového riaditeľstva SR nám potvrdil, že im je úplne jedno aký účet podnikateľ v banke má. Vyžadajú len to, aby im oznámil jeho číslo: "V prípade, ak má živnostník zriadený účet, ktorý využíva na podnikanie, má zákonnú povinnosť túto skutočnosť oznámiť." Daňový úrad následne vôbec nebude skúmať, aký účet vlastne v banke máte zriadený. Prípadná daňová kontrola preverí samozrejme nahlásené účty a môže požiadať aj o kontrolu ostatných účtov: "Pri daňovej kontrole sú kontrolované obraty na účte, ktorý je využívaný na účely podnikania. V prípade potreby sú preverené aj obraty na osobnom účte." Žiaden zákon ani špeciálne nariadenie teda nehovorí o nevyhnutnosti viesť v banke podnikateľský účet.


Oddeľte si súkromné a podnikateľské financie
Účtovníci a audítori však odporúčajú živnostníkom, aby si oddelili súkromné financie od podnikateľských. Prináša to lepší prehľad pre potreby účtovníctva, nepletú sa súkromné a podnikateľské výdavky. Rovnako, neodporúča sa z účtu, ktorý slúži na evidenciu príjmov a výdavkov podnikateľa, realizovať súkromné nákupy, trvalé príkazy či inkasá. Ak ale má živnostník len malý počet prichádzajúcich platieb (pracuje ako dodávateľ pre 1 či 2 firmy) a jeho výdavky sa obmedzujú na odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, špeciálny podnikateľský účet vôbec nie je nevyhnutný. Daňovému úradu tak oznámi číslo svojho bežného účtu.

Zdroj:http://www.podnikam.webnoviny.sk/financie/porovnavame-ponuky-bank-na-vedenie-podnikatelskych-uctov/11157

P.S. Poplatky sú určite zmenené, ale článok je dobrý .
kezeso
22.01.13,09:02
V súvislosti s témou sa pýtam, či MUSÍM mať zriadený účet v banke k podnikaniu. Ja podnikám bez účtu už dosť dlho, pred tým som ho mal, ale boli to iba vyššie náklady.
Katy a R
22.01.13,09:08
V súvislosti s témou sa pýtam, či MUSÍM mať zriadený účet v banke k podnikaniu. Ja podnikám bez účtu už dosť dlho, pred tým som ho mal, ale boli to iba vyššie náklady.

nemusíš :) (pokým to tebe a tvojim obchodným partnerom nechýba ;))
kezeso
22.01.13,10:33
to ma upokojilo :D