kesselo
03.02.12,07:47
Dobrý deň, mám problém... som živnostník, platím zdravotnej poisťovni pravidelne, občas sa mi nepodarí zaplatiť do 8 v mesiaci, ale snažím sa... v roku 2009 mi z poisťovne vrátili preplatok. Podľa mojich odvodov do poisťovne mi ten preplatok nesedel, ročné zúčtovanie bolo na nule... bola som s tým aj na pobočke zdravotnej poisťovne, volala som s ekonómkou kontrolórke, ale nakoniec sme to nijako neuzavreli, peniaze sa rozkotúľali, ja som na to zabudla... V piatok minulého týždňa mi z účtu exekútor stiahol peniaze, nevedela som prečo, na čo, za čo... v ten istý piatok som v schránke našla papierik z pošty, že mám na pošte uloženú zásielku do vlastných rúk od nejakého exekútora. Spojila som to s tými stiahnutými peniazmi, ale ešte stále som nevedela prečo, na čo, za čo... V pondelok som si list vyzdvihla, exekútor mi vysvetlil, čo je vo veci, zvýrazneným písmom ma upozornil na to, že do 14 dní od prevzatia zásielky sa môžem vyjadriť, ak sa tak nestane, bude postupovať prostriedkami, ktoré prináležia jeho úradu... Po prečítaní listu som sa s ním snažila skontaktovať, žiadnych 14 dní na vyjadrenie som nedostala, ale do dnes mi tam nikto telefón nedvíha... bola som na na pobočke poisťovne zisťovať, čo sa kde stalo, pani mi povedala, že to má súvis s tými vrátenými peniazmi... vrátili mi preplatok, ktorý neexistoval a aby sa mi nemálilo, stiahli mi ešte vyše 20 € ako daň z preplatku... V papieroch exekútorského úradu je uvedené, že som 14.11.2010 dostala upomienku z poisťovne, nepamätám si na to, bolo to dávno, ale možné to je... keďže som na ňu nereagovala, posunuli to na súd, a mala som dostať oznámenie o schválení začatie exekúcie zo súdu... nič také som nedostala, poštu zo súd nedostávam denne, to by som si pamätala a keby som to dostala, riešim to už dávno... a nakoniec papier z exekútorského úradu, na ktorý mi nedovolili reagovať, lebo mi na to tých 14 dní nedali... o tom, že som vytvorením exekútorského podúčtu v banke prišla o všetky výhody, ktoré som a tých pár rokov ako klient banky získala ani nehovorím... Mohli by ste mi poradiť, na koho sa obrátiť, aby som to dotiahla do úspešného konca bez minimálnych následkov? Ďakujem.
Mgr.Shrek
03.02.12,07:15
Rozhodnutie zdravotnej poisťovne, sa zasiela na adresu platiteľa poistného uvedenú v osobitnom registri, resp. adresu, ktorú má poisťovňa oznámenú ako trvalý pobyt. Zmenu je poistenec povinný nahlásiť. Toto rozhodnutie sa doručuje zásielkou "Do vlastných rúk" a považuje sa za doručenú, aj keď sa o nej povinná osoba nedozvedela. Márny uplynutím lehoty na podanie opravného prostriedku, 15 dní od doručenia, je rozhodnutie právoplatné a vykonateľné.
Čo sa týka právnej kvality toho rozhodnutia, k tomu sa viac vyjadriť neviem.
Čo sa týka exekúcie.
Exekúcia začína doručením návrhu na jej vykonanie súdnemu exekútorovi. Ten následne do 14 dní požiada o vydanie poverenia súd. Keď súd poverenia vydá, exekútor začína konať. Vydá Upovedomenie o začatí exekúcie a príkazy na začatie exekúcie, Tieto príkazy majú zabezpečovací charakter. Čo sa týka banky, banka peniaze zablokuje, resp. ich odpíše do depozitu. Vy nimi môžte disponovať obmedzene. Dobrovoľne dať súhlas na úhradu exekútorovi, alebo jednorázový výber sumy 99,58 €. Upovedomenie o začatí sa doručuje do vlastných rúk a ak sa doručuje SZČO, nemusí byť doručený, fikcia doručenia. Príkaz na začatie sa účastníkom konania nedoručuje.
Po uplynutí lehoty na po danie námietok, 14 dní od doručenia, vydá exekútor Príkaz na vykonanie exekúcie. Až na základe tohto príkazu banka prevedie peniaze exekútorovi.
Rozhodnutia zdravotných poisťovní sú exekučným titulom. Žiadne oznámenie o začatí súd a ani oprávnený nie sú povinný zasielať. To robí až exekútor.
Ak máte pocit, že exekúcia je neoprávnené, podať námietky súdnemu exekútorovi, tie sú však spoplatnené a rozhoduje o nich súd.
ankah
03.02.12,10:02
dobrý deň, mám takýto problém .. a neviem s ním rady .. v novembri mi prišla exekúcia od exekútora - namala som vyplatenú sociálnu poisťovňu, bola som si toho vedoma tak so to uhradila .. zaplatila poplatky exekutorovi a čakal na odblokovanie účtu ... je tomu už mesiac čo to mám uhradene, účet odbklokovaný, kedže som vedela že na sociálnej poisťovni mám ešte nevyplatené dalšie 3 mesiace .. vzala som peniaze a šla na sociálnu poisťovňu a všetko som si zrovnala .. teraz po mesiaci mi došiel papier od exekútora .. že mám uhradiť peniaze na jeho účet - trovy exekúcie .. za tie mesiace ktoré som si vyplatila pred mesiacom .. neviem prečo mu mám platiť trovy exekúcie, kedže som od neho neobdržala žiaden papier že mam dlh, alebo návrh na podanie exekuciie .. suma socialnej poisťovni je nula na vymáhanie a su vyčíslene len jeho trovy .. má nato nárok, ked som si dlh vyplatila ešte pred mesiacom kedy som ani netušila že už sociálna poisťovna kontaktovala aj jeho ... dakujem za pomoc .. ANKA
Economic
05.02.12,07:23
dobrý deň, mám takýto problém .. a neviem s ním rady .. v novembri mi prišla exekúcia od exekútora - namala som vyplatenú sociálnu poisťovňu, bola som si toho vedoma tak so to uhradila .. zaplatila poplatky exekutorovi a čakal na odblokovanie účtu ... je tomu už mesiac čo to mám uhradene, účet odbklokovaný, kedže som vedela že na sociálnej poisťovni mám ešte nevyplatené dalšie 3 mesiace .. vzala som peniaze a šla na sociálnu poisťovňu a všetko som si zrovnala .. teraz po mesiaci mi došiel papier od exekútora .. že mám uhradiť peniaze na jeho účet - trovy exekúcie .. za tie mesiace ktoré som si vyplatila pred mesiacom .. neviem prečo mu mám platiť trovy exekúcie, kedže som od neho neobdržala žiaden papier že mam dlh, alebo návrh na podanie exekuciie .. suma socialnej poisťovni je nula na vymáhanie a su vyčíslene len jeho trovy .. má nato nárok, ked som si dlh vyplatila ešte pred mesiacom kedy som ani netušila že už sociálna poisťovna kontaktovala aj jeho ... dakujem za pomoc .. ANKA

Najprv položím zo pár upresňujúcich otázok : Za ktoré všetky mesiace na SP bol nedoplatok ? Nedoplatok ktorých mesiacov presne vymáhal exekútor ? Kedy presne Ti prišlo Upovedomenie a kedy si to presne zaplatila ? Exekútor má zrejme (aj keď to veľmi nerada píšem) nárok na odmenu. Podľa všetkého si dlžobu vyplatila po začatí exekučného konania. Pokiaľ sa to vyplatilo do 2 týždňov od obdržania (malo to byť v EP vysvetlené) mohli byť exekučné trovy v 50 % výške. Bez konkrétnych dátumov to tu presne neviem vyhodnotiť. Ale podstata ostáva, uhradené to bolo zrejme po vydaní ex. príkazu.
ankah
05.02.12,14:22
exekučne mi prišlo v novembri - to som aj vyplatila hned ako som prevzala list, aj exekučne trovy som vyplatila .. bolo to do septembra 2010 - čo som mala podlžnosť .. další papier som už od exekutora nedostala .. ani mi nedošiel list už o pozastabvení exekucie, ale odblokoval mi účty ... hned nato som sa sama rozhodla isť na soc. poisťovnu a všetky dlhy vyplatiť .. tak som to aj urobila ... 30 decembra som splatila všetko .. a teraz 28.januára mi prišiel list od exekutora že mu mam zaplatiť výdavky - exekučne trovy .. poslal mi v tom liste aj návrh na začatie exekúcie .. lenže ja som to všetko vyplatila 30. decembra .. tak neviem aký nárok on ma na exekučne trovy ked ma dovtedy vôbec nekontaktoval ... ďakujem za radu ...
Economic
05.02.12,14:59
exekučne mi prišlo v novembri - to som aj vyplatila hned ako som prevzala list, aj exekučne trovy som vyplatila .. bolo to do septembra 2010 - čo som mala podlžnosť .. další papier som už od exekutora nedostala .. ani mi nedošiel list už o pozastabvení exekucie, ale odblokoval mi účty ... hned nato som sa sama rozhodla isť na soc. poisťovnu a všetky dlhy vyplatiť .. tak som to aj urobila ... 30 decembra som splatila všetko .. a teraz 28.januára mi prišiel list od exekutora že mu mam zaplatiť výdavky - exekučne trovy .. poslal mi v tom liste aj návrh na začatie exekúcie .. lenže ja som to všetko vyplatila 30. decembra .. tak neviem aký nárok on ma na exekučne trovy ked ma dovtedy vôbec nekontaktoval ... ďakujem za radu ...

Prečítaj si príspevok 2.