petacuckova
03.02.12,09:10
Dobrý deň. Máme zamestnanca,ktorému Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny odsúhlasil vydanie preukazu osoby s ťažkým zdr.postihnutím - miera funkčnej poruchy 50 %. Invalidný ale nie je, nemá rozhodnuti zo sociálnej poisťovne.

1. Má nárok na zníženú sadzbu odvodov do zdravotnej poisťovne ?
2. Ak áno, treba to oznámiť do ZP cez hromadné oznámenie ? A s akým kódom ?

Vopred ďakujem za odpoveď.
petacuckova
07.02.12,06:17
Vie mi niekto poradiť ? ďakujem :-)
tictac7
07.02.12,06:20
..áno - aj keď posudzovanie ŤZP a ID je úplne na dvoch odlišných bázach, inými inštitúciami a inými nárokmi....
Xanti
07.02.12,06:33
Dobrý deň. Máme zamestnanca,ktorému Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny odsúhlasil vydanie preukazu osoby s ťažkým zdr.postihnutím - miera funkčnej poruchy 50 %. Invalidný ale nie je, nemá rozhodnuti zo sociálnej poisťovne.

1. Má nárok na zníženú sadzbu odvodov do zdravotnej poisťovne ? ANO
2. Ak áno, treba to oznámiť do ZP cez hromadné oznámenie ? A s akým kódom ? No tu kody nájsť neviem skús to ty
Vopred ďakujem za odpoveď.. http://www.vszp.sk/files/tlaciva/zamestnavatel/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistnecoch_2011_vyplni telne.pdf
tuta
07.02.12,06:48
Pozri si:
§ 12
Sadzba poistného

(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
tictac7
07.02.12,06:50
...som sa opravila - už na základe Xanti, som si to overila....
tuta
07.02.12,06:54
ale veď pri tej našej práci si musíme stále dopĺňať informácie ;)
tictac7
07.02.12,06:59
...to áno, a hlavne to, že by som nepovedala, že tento štát dá aj takúto možnosť, lebo uznanie za invalidného v zmysle zákona o SP je myslím oveľa ťažšie ako ŤZP, takže som vôbec nad takouto alternatívou ani neuvažovala....
Xanti
07.02.12,07:01
No niekedy ako SZCO som mala ZTP tak som platila 50% odvody do ZP, potom mi dali ID a začala som platiť 25% odvody. Ale to bolo dáááávno ... teraz to už neplatí.

A naozaj, aj TZP má úlavy.
cami
07.02.12,07:19
Dobrý deň,
invalidný dôchodca (invalidita 45%) a čiastočný invalidný dôchodca (invalidita 45%) je ponížené poistné do ZP?
Kde nájdem, kedy je ponížené poistné do ZP.
Ďakujem.
Xanti
07.02.12,07:21
Dobrý deň,
invalidný dôchodca (invalidita 45%) a čiastočný invalidný dôchodca (invalidita 45%) je ponížené poistné do ZP?
Kde nájdem, kedy je ponížené poistné do ZP.
Ďakujem. Ano je ponížené,
zamestnanec 2%, zamestnávateľ 5%
a nájdeš to tu v tejto téme o pár príspevkov vyššie.
veronikasad
07.02.12,07:24
Dobrý deň,
invalidný dôchodca (invalidita 45%) a čiastočný invalidný dôchodca (invalidita 45%) je ponížené poistné do ZP?
Kde nájdem, kedy je ponížené poistné do ZP.
Ďakujem.
§ 12
Sadzba poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html#hore)

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
b) zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu, poistenca podľa § 11 ods. 2 a poistenca štátu podľa § 11 ods. 7 14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7; ak je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 a poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 7,
c) samostatne zárobkovo činnú osobu 14 % z vymeriavacieho základu; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
d) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu,
e) poistenca podľa § 11 ods. 2 14 % z vymeriavacieho základu; ak je poistenec podľa § 11 ods. 2 osoba so zdravotným postihnutím sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
f) štát 4 % z vymeriavacieho základu,
g) zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu, poistenca podľa § 11 ods. 2 a poistenca štátu podľa § 11 ods. 7 10 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6; ak je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 a poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6.

(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).

(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.