ivreka
03.02.12,09:30
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nevybavenú reklamáciu do 30 dní. Odniesli sme mikrovlnku 30.12.2011, ktorá sa pokazila do obchodu a dodnes sa neozvali. Máme nárok na vrátenie peňazí keď sa do 30 dní neozvali? Myslím si, že áno, no neviem na aký zákon sa odvolať. Neboli tam veľmi príjemní, tak pre istotu...
Vopred ďakujem
kopretinka
03.02.12,08:34
reklamácia je možno aj vybavená v limite.......Ty si sa ako zaujímala o výsledok?
ivreka
03.02.12,08:36
nechali sme číslo a mali nám zavolať
kopretinka
03.02.12,08:37
nechali sme číslo a mali nám zavolať
aha,takže Ty si sa nezaujímala....len čakala,že reklamačná doba uplynie a budú Ti vrátené peniaze...
ivreka
03.02.12,08:38
nie sme z toho istého mesta a oni nám na seba nenechali telefonický kontakt... možno aj je, boli by sme radi... no píšem, že pre istotu...
kopretinka
03.02.12,09:01
nie sme z toho istého mesta a oni nám na seba nenechali telefonický kontakt... možno aj je, boli by sme radi... no píšem, že pre istotu...
predsa si dostala nejaký reklamačný list a na ňom majú byť uvedené všetky údaje o predávajúcom a okrem toho existuje telefónny zoznam http://telefonny-zoznam.sk-online.sk/
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9
Mgr.Shrek
03.02.12,09:10
Je najmä v záujem predávajúceho, aby vybavil reklamáciu zákonným spôsobom, inak má kupujúci právo odstúpiť od zmluvy. Kupujúci nemusí vyvolávať, či chodiť navštevovať. Toto má za úlohu predávajúci.
misoft
03.02.12,16:50
Je povinnosťou predajcu (teda toho, kto prijal reklamáciu) najneskôr do 30 reklamáciu vybaviť. T.z. že je tiež povinný (najmä ak reklamujúci dá na seba akýkoľvek kontakt) oznámiť, či je, alebo nie je reklamácia vybavená (ten druhý prípad už dáva právo reklamujúcemu na odstúpenie zmluvy a vrátenie peňazí).
Nikde nie je stanovené, že reklamujúci sa musí zaujímať o priebeh a postup reklamácie!



Reklamácia nebola vybavená do 30 dní - zober reklamačný protokol a žiadaj kúpnu cenu späť. A nedať sa iným odbiť.

kopretinka dala odkaz (ten druhý) a z neho:

Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť
veronikasad
21.05.12,06:55
Ahojte,
nechcem zakladať novú tému, tak to pridám sem.
V oktobri min.roku som kúpila cestovnú rýchlovarnú kanvicu zn. ETA. Asi po polroku používania mi pri zapnutí začala dymiť. (samozrejme, nezapla som ju bez vody - to len pre tých, ktorí by si chceli rypnúť).

Dňa 19.4.2012 som ju odniesla do predajne, v ktorej som ju kúpila - na reklamáciu. Dňa 15.5.2012 mi predajňa oznámila sms-kou, že reklamácia je vybavená opravou tovaru. Dnes mi prišiel doporučený list z predajne (vystavený 18.5.2012), v ktorom mi oznamujú tiež vybavenie reklamácie opravou tovaru. List prišiel po lehote na vybavenie reklamácie (30 dní). Môžem z tohto dôvodu žiadať o odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí ? Zn.ETA už nedôverujem, pretože keby som sa nebola zdržiavala v kuchyni po zapnutí rýchlovarnej kanvice, mohlo dôjsť k požiaru.

Ďakujem za názory a rady.
draik
21.05.12,09:11
Vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie. Zdá sa, že to stihli.
veronikasad
21.05.12,09:13
Vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie. Zdá sa, že to stihli.
Písomnú výzvu som prevzala dnes - aj tak to stihli ? (reklamácia uplatnená 19.4., dnes je 21.5.). Alebo sa za písomnú výzvu považuje aj sms-ka ?
Letko
21.05.12,09:18
List vystavili 18. 5., reklamovala si 19. 4. - mne to vychádza tak, že to stihli.
veronikasad
21.05.12,09:19
List vystavili 18. 5., reklamovala si 19. 4. - mne to vychádza tak, že to stihli.
dôležitý je dátum vystavenia, alebo prevzatia listu ?
misoft
21.05.12,09:20
Pokiaľ si nechala aj telefonický kontakt, tak aj SMS sa považuje za oznámenie a výzvu na prevzatie výrobku. Veď ťa kontaktovali. To, že si si dala na čas prevziať papier, nič nemení na tom, že to včas oznámili.
Odstúpenie od zmluvy nemá žiadny právny základ.

BTW: pokiaľ by si operovala tým, že si SMS nedostala - oni si vytiahnú výpisy hovorov a dátových komunikácii a tvoje tel. číslo tam vyskočí - dôkaz, že ťa informovali.

BTW2: na reklamačnom protokole je dátum, do kedy má byť reklamácia vybavená. Pokiaľ výrobok po reklamácii je v predajni a oni ti to oznámia, máš si po to ísť. Predajňa do určeného dátumu uschováva tvoj tovar, po tomto dátume ti už môžu aj účtovať "skladné" (nerobia to, ale môžu). Reklamačný protokol je zároveň dokladom na prevzatie výrobku po reklamácii - veď je tam číslo, názov výrobku, niekedy aj výrobné číslo (to aby ti nedali cudzie).
veronikasad
21.05.12,09:22
Pokiaľ si nechala aj telefonický kontakt, tak aj SMS sa považuje za oznámenie a výzvu na prevzatie výrobku. Veď ťa kontaktovali. To, že si si dala na čas prevziať papier, nič nemení na tom, že to včas oznámili.
Odstúpenie od zmluvy nemá žiadny právny základ.
Ano nechala som tlf.kontakt, pracovníčka ktorá reklamáciu prijímala mi povedala, že mi príde sms. Minulý týždeň som sa nedostala do predajne, preto ma dnes ten list trochu prekvapil.
priznám sa, nečakala som opravu kanvice, kúpila som si medzitým novú inej značky. Lebo ten kúdel dymu a smrad v byte by som už zažiť nechcela.
Letko
21.05.12,09:23
dôležitý je dátum vystavenia, alebo prevzatia listu ?

Keby si bola odcestovaná na dva týždne a prevzala si list v posledný deň na pošte, čo myslíš, ktorý dátum by bol dôležitý, prevzatia alebo odoslania?
veronikasad
21.05.12,09:24
Keby si bola odcestovaná na dva týždne a prevzala si list v posledný deň na pošte, čo myslíš, ktorý dátum by bol dôležitý, prevzatia alebo odoslania?
Prevzatia, ak by mu nepredchádzala sms-ka. Ide mi len o to, či za "prevzatie" sa považuje aj sms.
Letko
21.05.12,09:30
Neviem, či sa považuje aj sms.

Ohľadom listu mi logicky vychádza dátum odoslania (pečiatka na obálke). Neviem si predstaviť, keby som bol predajca a poslal zákazníkovi list po 3 týždňoch od prevzatia reklamácie o jej ukončení a on by si list prevzal o 2 týždne a bola by to moja chyba, že si list neprečítal do 30 dní od podania reklamácie a ako predajca by som mu musel vyplatiť cenu tovaru + by mi ostal použitý tovar.

A čo keby si list nikdy neprevzala, čia by to bola chyba?

Prepáč, že vŕtam, len mi to príde takto logické a ak máš pravdu ty a vieš mi to vysvetliť, rád sa nechám opraviť.

Ono aj telefón ti mohol nikto ukradnúť a ty si nemohla naďalej používať uvedené telefónne číslo.
veronikasad
21.05.12,09:32
Pokiaľ si nechala aj telefonický kontakt, tak aj SMS sa považuje za oznámenie a výzvu na prevzatie výrobku. Veď ťa kontaktovali. To, že si si dala na čas prevziať papier, nič nemení na tom, že to včas oznámili.
Odstúpenie od zmluvy nemá žiadny právny základ.

BTW: pokiaľ by si operovala tým, že si SMS nedostala - oni si vytiahnú výpisy hovorov a dátových komunikácii a tvoje tel. číslo tam vyskočí - dôkaz, že ťa informovali.

BTW2: na reklamačnom protokole je dátum, do kedy má byť reklamácia vybavená. Pokiaľ výrobok po reklamácii je v predajni a oni ti to oznámia, máš si po to ísť. Predajňa do určeného dátumu uschováva tvoj tovar, po tomto dátume ti už môžu aj účtovať "skladné" (nerobia to, ale môžu). Reklamačný protokol je zároveň dokladom na prevzatie výrobku po reklamácii - veď je tam číslo, názov výrobku, niekedy aj výrobné číslo (to aby ti nedali cudzie).
misoft, so všetkým čo si doplnil súhlasím. Vybavenie reklamácie som "nenaťahovala" úmyselne, jednoducho som minulý týždeň nemala čas tam ísť. Ak sms-ka je dostatočným dokladom o vybavení, prečo sa firma istila zaslaním doporučeného listu, ktorý prišiel po 30 dňoch ?
misoft
21.05.12,09:33
Musím to uviesť na správnu mieru:

Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť..
Vybavením reklamácie sa považuje aj to, že výrobok je opravený a dodaný na miesto uplatnenia reklamácie - obchod oznámi - to je z ich strany všetko. Že zákazník je "vych*aný" a aj po oznámení si počká mesiac - tak to pozor - reklamácia je vybavená, len zákazník na to kašle.

BTW: ak sa to niekomu nepáči - kontakt http://www.soi.sk/sk/Kontakt.soi (ale SOI to v takom prípade zamietne - pretože všetko bolo splnené, len zákazník sa "pozabudol")
Letko
21.05.12,09:45
Písomný doklad o vybavení reklamácie je predávajúci povinný vydať najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.

Všimni si slovo VYDAŤ.

Celé nájdeš tu:
http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi.soi
misoft
21.05.12,09:52
A toto si si všimol:

Spotrebiteľ je povinný prevziať si tovar po reklamácii v dohodnutej lehote, najneskôr do jedného mesiaca od uplynutia času, keď sa oprava mala vykonať.


Je tam istá povinnosť - teda ak neprevezme aj napriek výzve (a najneskôr mesiac po tom) - nie je čo riešiť. Obchod si svoje splnil, no spotrebiteľ nie! Tovar je v obchode a záleží na spotrebiteľovi, ako sa k tomu postaví. Tých 30 dní splnili!
veronikasad
21.05.12,09:53
A toto si si všimol:
Misoft, vôbec sa nebránim prevzatiu opraveného tovaru, len na prekvapil ten list (doručený po 30.dni)
misoft
21.05.12,09:57
Chyba pošty - aj mne niekedy príde list s krížikom po funuse. Ale vedela o tom, že je to hotové.
misoft
21.05.12,10:00
mimotemy
K pošte: už som zažil, že doporučený list s návratkou (modrý pruh) cestoval 3 km 8 dní! A čo včul?
veronikasad
21.05.12,10:51
Písomný doklad o vybavení reklamácie je predávajúci povinný vydať najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.

Všimni si slovo VYDAŤ.

Celé nájdeš tu:
http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi.soi
Mám ústnu informáciu od bývalej pracovníčky SOI-ky. Oznámenie sms-správou sa nepovažuje za vybavenie reklamácie. Pri písomnom oznámení lehota začína plynúť dňom podania na pošte, nie dňom doručenia zákazníkovi.
Počkám si na písomné stanovisko SOI-ky.
kopretinka
21.05.12,14:23
Misoft, vôbec sa nebránim prevzatiu opraveného tovaru, len na prekvapil ten list (doručený po 30.dni)
nejde o to,kedy bol doručený,tak si kanvicu prevezmi a hotovo.či?:confused:
Letko
22.05.12,03:24
...alebo ju predaj cez bazár alebo ju daruj,...
veronikasad
23.05.12,09:51
Prikladám stanovisko SOI

Dobrý deň,

Predávajúci je povinný o spôsobe vybavenia informovať písomne najneskôr do 30 dní od prijatia reklamácie. Podstatný je dátum podania na poštovej pečiatke.
Lehota začína plynúť nasledujúci deň po prijatí. Pokiaľ 30 ty deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok považuje sa za posledný deň lehoty nasledujúci pracovný deň. Teda vo Vašom prípade by dátum na pošte mohol byť aj 21.05.

S pozdravom
Právny odbor I SOI so sídlom v Prievidzi pre Trenčiansky kraj

-------
Volala som do predajne, pracovník z oddelenia reklamácii mi oznámil, že moja reklamácia nebola vybavenou opravou autorizovaným servisom, ako mi oznámili listom, ale výmenou za nový tovar. Tak si dnes idem pre novú kanvicu.