Gituška
01.02.06,12:12
V roku 2005 som prevzala účtovníctvo jednej firmy za neskutočných oklností, ale to Vás zaujímať nebude. K celkovej uzávierke za rok 2004 som sa dostala až v decembri 2005. Samozrejme, že som prišla na plno chýb. Jedna z nich je fa došlá 1.10.2004 bola uhradená 22.10.2004 bankou. Lenže na bankových výpisoch je zlé číslo fa a preto sa fa nevypárovala. K 31.12.2004 sa javí ako fa neuhradená. Ako ja to teraz môžem dať na pravú mieru ?/PÚ, mesačný platca DPH/.
renča1
01.02.06,11:31
ak je zlé číslo faktúry a úhrada je priparovaná k tej firme len k inému číslo na faktúre, stačí preúčtovať úhradu zo zlej faktúry k pôvodnej fa a to zápisom

321 mínus suma/777 - ja používam spoj.účty, kvôli programu
321 plus suma / 777 +
Gituška
01.02.06,11:37
úhrada nie je priparovana k ziadnej firme. Od tejto firmy sme mali len tuto jedinú fa, a je tam takýto prepis : spávne číslo fa je 2421058 a úhrada aj text v 221 je úhrada fa 24211058. Také číslo fa ani nemám.
ZuzanaA
01.02.06,11:39
A ako bola zaúčtovaná tá úhrada z BÚ? Akým zápisom účtovným..
Gituška
01.02.06,11:40
A ešte niečo, ja som účtovala celý rok 2005, v decembri keď som dostala účtovnú uzávierku za rok 2004 som doúčtovala počiatočné stavy a neuhradené došlé aj odoslané fa z roku 2004. Lenže teraz účtujem rok 2005, ako to upravím ?
M0NIKA
01.02.06,12:11
úhrada nie je priparovana k ziadnej firme. Od tejto firmy sme mali len tuto jedinú fa, a je tam takýto prepis : spávne číslo fa je 2421058 a úhrada aj text v 221 je úhrada fa 24211058. Také číslo fa ani nemám.
Gituška, v roku 2005 vymínusuj ID úhradu z nesprávneho VS a tým istým dokladom ju spáruj so správnou. Rok 2004 Ti to nezmení a v roku 2005 to zlikviduješ. Na ID si napíš poznámku o čo išlo, aby vedel aj ten čo to chytí po Tebe do ruky (neúčtovník) o čom to bolo...
M0NIKA
01.02.06,12:15
A ešte niečo, ja som účtovala celý rok 2005, v decembri keď som dostala účtovnú uzávierku za rok 2004 som doúčtovala počiatočné stavy a neuhradené došlé aj odoslané fa z roku 2004. Lenže teraz účtujem rok 2005, ako to upravím ?
Keď nahadzuješ počiatočné stavy a saldá v "nultom" mesiaci, nemal by byť problém ich opravovať aj opakovane bez zmeny účtovania v roku 2005.
Ale neviem presne na čo sa pýtaš - skús doplniť otázku.
Gituška
01.02.06,12:22
ale mám aj nasledovné prípady : došlá fa sa javí ako neuhradená, ale v skutočnosti je na fa napísané dobierka alebo uhradené v hotovosti. Nemám výdavkový ani príjmový doklad, ale fa je na základe týchto skutočností uhradená, čo s týmito fa?
M0NIKA
01.02.06,12:42
ale mám aj nasledovné prípady : došlá fa sa javí ako neuhradená, ale v skutočnosti je na fa napísané dobierka alebo uhradené v hotovosti. Nemám výdavkový ani príjmový doklad, ale fa je na základe týchto skutočností uhradená, čo s týmito fa?
A sú to veci z r. 2004?
Keď nemáš PPD ani VPD veľa toho nenaskáčeš, pretože poznámka na doklade ešte nič neznamená...:mad: (Zaujímavé je, že im potom sedela pokladňa, ale to je o inom...).
Pri platbe v hotovosti by som skúsila osloviť dodávateľa a požiadala ho o opis PPD, ale aj tak netuším, ako to zúčtovať, lebo doklad síce získaš, ale zasa Ti nebude sedieť pokladňa... no, neviem....
rosemary
01.02.06,13:13
Prešla by som si tiež tie výdavkové doklady, je možné že uhrada faktúry zaplatená v hotovosti bola na výdavkovom doklade ako niečo do spotreby, ak to bola dobierka, mohli to zaúčtovať do poštovného a pod.Ak tú faktúru máš uhradenú, musí byť niekde zmienka o platbe. Ak to niekto nezaplatil zo svojho vrecka. HA HA
Gituška
01.02.06,13:51
lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?
M0NIKA
01.02.06,14:37
lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?
Ťažko :-(
Bolo by fajn dohodnúť sa s tou firmou čo to robila, ale to zrejme nehrozí, že?
Ako píše rosemary - prebehla by som VPD, či to tam nie je. Nám sa vo firme tiež stalo, že sme mali VPD, nikto nevedel, že sa jedná o úhradu faktúry, takže aj fa aj VPD boli zaúčtované do nákladov a úhrada faktúry nikde...
Prišli sme na to až pri koncoročnom odsúhlasovaní pohľ. a záväzkov... keď druhá strana tvrdila, že úhradu má, dali nám dátum úhrady, prípadne aj dokladu a dopátrali sme sa k tomu z opačného konca...
Gituška
02.02.06,06:53
ja som už prešla celý rok, doklad po doklade a nič. A neviem ako sa už teraz dopátram k pravde, asi nijako. Len to ma štve, že to nebudem vedieť dať na pravú mieru.
renča1
02.02.06,07:42
lenže zmienka nie je žiadna, to je to. Len na faktúrach, že je to dobierka, alebo že je to úhrada v hotovosti. A ohľadom dokladov, účtovníctvo spracovávala jedna externá firma, ktorá doklady dostala a s iným sa nezaoberala. Už pri tej zmienke na fa, mala pýtať doklad o úhrade alebo pátrať. A nie prídem na to ja po roku aj dačo, že to nesedí. A apropó pokladňa, na konečné stavy tu tak sedia............že až.Ale to je už iná kapusta. Len mi povedzte ako to dám do poriadku ?


Takýto prípad sme mali aj my a riešili sme ho nasledovne. Vypýtajte si od dodávateľa prefotený doklad, ktorý evidujú na faktúre , že fa bola uhradená dobierkou. Na základe pref.dokladu by som pátrala v pokladni, ak nenájdete, tak na základe tohto dokladu si odpíšte z účtovníctva tento závazok s odvolávkou , že faktúra bola uhradená. Treba však poriadne hľadať v pokladni, môhlo sa stať že doklad o úhrade je pripnutý k nejakému durhému dokladu. Čo sa týka variab.symbolov, ak neevidujete inú faktúru voči firme na základe ktorej by ste si môhli preúčtovať úhradu, treba od dodávateľa žiadať o opis faktúry a ak by ste voči dodáv.evidovali aj inú faktúru s iným VS, aj tak treba pýtať faktúru so správnym VS.