MIKRA66
03.02.12,11:40
Máme zamestnanca, ktorý pracoval minulý rok vo firme, ktorá sa zrušila. Vzhľadom na to, že zamestnávateľ už neexistoval, mal z garančného fondu vyplatené ODSTUPNÉ. Ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní? Môžem mu ho robiť ja ako zamestnávateľ, alebo si musí podať v tomto prípade sám daňové priznanie?
Aké doklady mám požadovať ak ho môžeme spraviť my?

Ďakujem za odpoveď
mapope
13.03.12,19:59
Dobry den, tiez mam podobny problem, nevie nikto poradit?
brčko
13.03.12,21:14
Ak je to vyplatené z garančného fondu soc.poistovne, tak ide o dávku sociálneho poistenia, ktorá nie je zdanitelným príjmom, ide o príjem od dane oslobodený ( § 9 ods.2 písm.a) Zákon o dani z príjmov) teda sa vôbec do DP nedáva. Tiež som mala vyplatené z GF a vzhladom na to, že zamestnávatel to nevyplatil mne a ani soc.poistovni, tak nemôže vystaviť potvrdenie o zdan.mzde a preddavk. dani, tj. nemôže mu byť ani vrátená či započítaná predd. dan, ak by to neplatila soc.poistovna ale zamestnávatel, čo je v niektorých prípadoch výhoda (ak pracoval celý rok), no ja som vteda prišla o možnosť vrátenia tejto dane.

Vyžiadala by som si od bývalého zamestnávatela, či správcu konkr.podstaty potvrdenie o zdan.príjme. Ak nič nevyplatili, nech uvedú 0eur, ja som na tom trvala. Doklad zo SP= rozhodnutie o vyplatenej dávke z garanč.poistenia nie je potrebné (ide ale o jeho vlastný príjem, tj. ak by si chcel uplatniť odpoč.položku na seba u manželky, tak sa to do jeho vlastného príjmu zarátava, čo ale nepredpokladám).