Didúšik
03.02.12,12:40
Priateľovi pred dvomi rokmi vtedajšia manželka (podnikali spolu) a syn (bol zamestnancom)vytunelovali firmu, čím vznikli dlhy. Podal na nich trestné oznámenie, vec je v štádiu vyšetrovania. Rok bývame spolu. Moja otázka znie: keby sme sa zobrali, ja ako manželka by som zodpovedala za jeho dlhy? Mohol by mi exekútor zablokovať účet, siahnuť na príjmy, zobrať mi hnuteľné veci? Po uzavretí manželstva by sme totiž mali BSM, a jeho zrušenie by nejakú chvíľu trvalo.
Mária27
03.02.12,13:11
Akú formu podnikania mali? Napr. sro zodpovedá len svojím majetkom, nie majetkom podnikateľov. Živnostník zodpovedá celým svojím aj súkromným majetkom. Z BSM môže exekútor uspokojiť len pohľadávky, ktoré vznikli počas manželstva - nie po zrušení toho BSM.
Tvoje BSM by bolo iné, manželov majetok zaslobodna nepatrí do BSM.
Didúšik
04.02.12,13:06
On aj jeho žena podnikali ako fyzické osoby každý zvlášť, ale mali združenie, delili si zisk a mali zrušené BSM. Zodpovedajú teda obidvaja celým svojím majetkom. Keď už boli vo firme dlžoby, lebo jeho rodina firmu potajomky tunelovala (bola to veľka firma, on nemal možnosť všetko odsledovať), manželka mu povedala, že je zle, neprichádzajú platby, všetok majetok treba prepísať na deti aby o to neprišli. Spravili to, potom jeho vyhodili deti z domu. V tom čase sa aj rozviedli. My sme sa zoznámili vtedy. Z môjho hľadiska nie je podstatné, ako tie dlhy vznikli, jednoducho fakt je, že sú na neho exekučné príkazy, a čo by sa stalo, keby sme sa zobrali. Lebo by sme mali BSM.