cocio
03.02.12,15:20
Dobrý deň.

Ešte by som potreboval zodpovedať otázku:Ak si manželka podá vlastné daňové priznanie môžem si na ňu uplatnovť v mojom danovom priznani NČ ak mala príjem zo zavislej činnosti nižší ako 3559eur?
Tweety
03.02.12,14:23
Dobrý deň.

Ešte by som potreboval zodpovedať otázku:Ak si manželka podá vlastné daňové priznanie môžem si na ňu uplatnovť v mojom danovom priznani NČ ak mala príjem zo zavislej činnosti nižší ako 3559eur? ÁNo, ak nemala iný, ktorý započítaváme do vlastného príjmu.
Mila123
03.02.12,14:23
áno, uplatňuješ si na ňu v rozdiele NČZD- ČZD (§5 ZDP)
erpanet
04.02.12,10:26
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu?
Zamestnanec v štátnej správe bude mať vykonané RZD od mzdárky. Jeho manželka bola zamestnaná v r.2011 ako HPP (spolu príjmy cca 2850€) + dohoda (110€) + 2 mesiace evidovaná na úrade práce. Podáva si sama za seba daňové priznanie.

- Môže si na ňu zamestnanec uplatniť odpočet?
- Čo musí za ňu doložiť mzdárke?
- Čo musí ona doložiť k svojmu DP?
- Ak sa bude vyrátavať čiastka odpočtu na manželku, do jej príjmov sa bude zarátavať úhrn príjmov z HPP+dohoda (bez podpory v nezamestnanosti) ? Bude sa to vyrátavať 3559- úhrn jej príjmov? Alebo sa tam berie čiastkový základ dane?

Ďakujem za odpoveď.
ewita888
04.02.12,10:33
odpočet na manželku: 3559,3 - /príjem zo zamestnania - odvody/ - podpora v nezamestnanosti

manžel mzdárke nemusí predložiť nič, len jej príjem vpíše do žiadosti o vykonanie RZD..

ona si k DP priloží potvrdenie o príjme zo zamestnania..
Mila123
04.02.12,10:33
erpanet.....
aj pre ZC v štátnej správe platí to isté ako pre ostatných ľudí......
škoda, že nečítaš aj iné príspevky....
manžela si na odpočet pre manžela spočíta ČZD zo zamestnania + príjem v hrubom z dohôd + vyplatenú podporu z nezamestnanosti v roku 2011 ak toto celé bude menej ako 3559.30 oplatí sa požiadať zamestnávateľa o uplatnenie odpočtu na manžela......

a manželka nech si podá DP FO typ A , vráti sa jej nejaká zaplatená daň zo záv. činnosti.....