teryen26
03.02.12,16:52
Ahojte, prosím o radu.
SZČO ma na ŽL miesto podnikania v mieste trvalého bydliska -bode A. Denne ale dochádza autom (zaradené do OM)do iného mesta- bodu B, kde pracuje na zaklade zmluvy pre firmu. Uplatňuje si cestovné výdavky- nákup benzínu. Robí si knihu jázd. Môže si do kníhy jázd dávať tieto každodenné cesty? Niekto mi povedal, že nie nakoľko to je jeho pravidelne pracovisko a tak si ma vymyslieť nejaké iné pracovné cesty. Diky za radu
Mila123
03.02.12,16:01
cesta na pravidelné pracovisko nie je daň. výdavok....
ak by tam pracoval napr. týždeň zákazku by ukončil, tak by mal oprávnené výdavky....
ale pokiaľ stále na to isté pracovisko (ako keby pracoval na PZ) v tomto prípade to nejde,,,,,,,,ani riadni zamestnanci nemajú nárok na žiaden daň. odpočet na výdavky na cestovné do práce.....(možno niečo zo SF, a ak by ich ZĽ vozil na pracovisko, zdaňovali by ten nepeň. príjem aj fondy do SP a ZP musia platiť)......
DanielaSL
03.02.12,16:17
Odporúčam miesto robenia knihy jázd a účtovaniu benzínu v plnej výške do nákladov , dávať do nákladov 80% zo sumy za PHM. Treba len sledovať a zapisovať počiatočný a koncový stav tachometra.
teryen26
03.02.12,16:30
Ďakujem, asi to bude najednoduchšie tých 80% zo sumy PHM.
Príroda
05.02.12,18:04
Zdravím, živnostník má auto zaradene do OM a vedie si knihu jázd. Môže v tomto prípade uplatniť ako VOZD všetky bločky na benzín, spotreba je presne vykázaná v knihe a spotrebované litre zodpovedajú najazdeným km. Má ešte iné auto ako súkromné a bločky benzínu z neho dáva bokom. Teda autom na podnikanie vybavuje veci týkajúce sa živnosti, aj ked jednou cestou zariadi aj iné veci, napr. kúpi ND a cestou urobí napr. nákup v potravinách. Niekde som čítala, že nejaké percento sa má počítať na súkromné účely, ale ako to podeliť je len na ňom? Nie je platiteľ DPH. Môžeme postupovať doteraz zaužívaným spôsobom alebo treba niečo meniť? Ďakujem vopred za odpovede. Pekný večer!
Lienuska
07.02.12,20:11
Ahojte, ja tiež potrebujem poradiť. SZČO má auto na základe nájomnej zmluvy, platí zaň daň z motor.vozidiel. Pri služobnej ceste si uplatňuje 80% výdavky na PHL, diety a má nárok na náhradu na každý 1km jazdy, alebo nie??? V akom prípade sa tieto náhrady uplatňujú? Ďakujem za odpoveď.
Mila123
07.02.12,20:15
pri vlastnom motorovom vozidle, nie požičanom......
nájomná zmluva pri hnuteľnostiach je na základe ŽO?