cagliostro
03.02.12,16:04
Potrebujem poradiť. Pracujem v nepretržitej prevádzke (6-18, 18-6). Podľa prac. zmluvy a kolektívnej zmluvy mám týždenný pracovný čas 35 hod. Koľko hodín som mal odrobiť v jan/2012, ak 6.1. pripadol na prac. deň, teda v januáry bolo 21 prac. dní.
mimosin
05.02.12,09:25
Na tvoju otázku by sa dalo jednoznačne odpovedať, ak by bol tvoj pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne.

Ale pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je to trochu zložitejšie.

ZP § 85 ods. (5) ustanovuje maximálne dĺžky týždenného pracovného času, ktorý v nepretržitej alebo trojzmennej prevádzke nesmie prekročiť 37,5 hodiny, ale môže byť aj kratší ak je dohodnutý v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
To je tvoj prípad, že máš dohodnutý v PZ a KZ týždenný pracovný čas na 35 hodín (bez prestávok na odpočinok a jedenie).

V rámci roka, musia mať zamestnanci pracujúci v nepretržitej prevádzke rovnaký fond pracovného času (FPČ), ako je stanovený pre päťdňový pracovný týždeň. V roku 2012 - FPČ je 250 pracovných dní, do FPČ patria aj dni sviatkov, ktoré pripadnú na pracovné dni, t.j. 11 sviatkov. Takže ročný fond pracovného času je celkom 250 + 11, t.j. 261 dní a v nepretržitej prevádzke pri dohodnutom 35 hodinovom pracovnom týždni je to 1827 hodín ročne.

To znamená, že jeden mesiac odpracuješ viac hodín, druhý mesiac menej, ale pri akomkoľvek striedaní pracovných zmien, priemerný týždenný pracovný čas by v období najviac 4 mesiacov ZP § 87 ods. (1), výnimočne v období 12 mesiacov § 87 ods. (2) ZP mal predstavovať určený týždenný pracovný čas na prevádzke, t.j. u teba 35 hodín bez prestávok na odpočinok a jedenie.
Túto podmienku musí zabezpečiť harmonogram striedania pracovných zmien, vypracovaný zamestnávateľom pre každého zamestnanca. Podľa harmonogramu pracovných zmien je povinnosť pracovať aj počas sobôt, nedieľ a sviatkov, ak pripadne na niektorý z týchto dní pracovná zmena. Pre zamestnanca pracujúceho v takomto režime to znamená, že dni nepretržitého odpočinku v týždni pripadajú striedavo na rôzne kalendárne dni týždňa.
Gizela Blahova
09.05.12,11:18
Pracujem v DSS ako zdr. sestra v nerovnomerne rozvrhnutých denných - 12 hodinových zmenách, Chcela by som vediet, či do fondu pracovného času sa zarátajú sviatky aj ked som nemala službu na sviatok
ivka70
09.05.12,11:25
Pracujem v DSS ako zdr. sestra v nerovnomerne rozvrhnutých denných - 12 hodinových zmenách, Chcela by som vediet, či do fondu pracovného času sa zarátajú sviatky aj ked som nemala službu na sviatok

Fond pracovneho casu sa vyratava podla standardneho fondu, teda aj so sviatkami.
Cize napr. za maj sa do fondu prac. casu pocita 23 dni.
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
To, ci ty mas alebo nemas sluzbu vo sviatok, nema na stanovenie fondu prac. casu vplyv.
Gizela Blahova
09.05.12,12:35
To rozumiem, že do fondu pracovného času sa zarátajú aj sviatky, ale či tie hodiny za sviatky treba aj odpracovat, alebo automaticky bez odpracovania sa zarátajú, čiže mám odpacovat 21x7,5 alebo 23x7,5hod
Gizela Blahova
09.05.12,12:42
To rozumiem, že do fondu pracovného času sa zarátajú aj sviatky, ale či tie hodiny za sviatky treba aj odpracovat, alebo automaticky bez odpracovania sa zarátajú, čiže mám odpacovat 21x7,5 alebo 23x7,5hod
ivka70
09.05.12,19:11
To rozumiem, že do fondu pracovného času sa zarátajú aj sviatky, ale či tie hodiny za sviatky treba aj odpracovat, alebo automaticky bez odpracovania sa zarátajú, čiže mám odpacovat 21x7,5 alebo 23x7,5hod

23x7,5 hod., je to tam jasne napisane ..

Aj ked to nemusi byt prave v tom mesiaci, lebo pri nerovnomerne rozlozenem prac. case sa pocita priemerny prac. fond za 4 mesiace, vtedy musi byt dodrzany.

Ak cez sviatok nepracujes, lebo nemas zmenu, nepocita sa do tvojho odprac. casu.
Jediny pripad, kedy by sa pocital a nepracovala by si, by bol, keby si mala na sviatok naplanovanu zmenu a kvoli sviatku ju neodpracovala (napr. zamestnavatel by pracu vo sviatok zrusil).
Jeniffer
23.05.12,06:41
Ahojte poraďaci,
mám taky problem...v prevazke máme nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas
Zamestnanec, ktorý nastúpil do zamestnania 02.04.2012 odišiel v skúšobnej dobe k 9.5.2012
V apríli odpracoval iba 140 hodín ale zaplatený mal celý fond pracovného času nakoľko sa hodiny kumulujú..len teraz keď odišiel je mi vlastne dlžny nejake hodiny...ako to vyriešiť v mzde za máj 2012?
ďakujem za odpoveď
ivka70
23.05.12,06:59
Ahojte poraďaci,
mám taky problem...v prevazke máme nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas
Zamestnanec, ktorý nastúpil do zamestnania 02.04.2012 odišiel v skúšobnej dobe k 9.5.2012
V apríli odpracoval iba 140 hodín ale zaplatený mal celý fond pracovného času nakoľko sa hodiny kumulujú..len teraz keď odišiel je mi vlastne dlžny nejake hodiny...ako to vyriešiť v mzde za máj 2012?
ďakujem za odpoveď

Ake hodiny ti je dlzny?
Odpracoval to, co mal odpracovat podla planu zmien?
Jeniffer
23.05.12,07:30
Podľa plánu zmien odpracoval ale nemal odpracovaný plný fond hodín nakoľko tento mesiac mal odpracovať viac a tým by sa hodiny skumulovali
Nakoľko odišiel tak mi chýbajú hodiny do fondu
ivka70
23.05.12,07:49
Podľa plánu zmien odpracoval ale nemal odpracovaný plný fond hodín nakoľko tento mesiac mal odpracovať viac a tým by sa hodiny skumulovali
Nakoľko odišiel tak mi chýbajú hodiny do fondu

Nemal ten mesiac odpracovat viac, ked odpracoval vsetko, co mal naplanovane.
Tak ako ste mu hodiny naplanovali, tak pracoval.
A pri nerovnomerne rozlozenom prac. case musi pocet hodin sediet priemerne za 4 mesiace.
Podla mna toto nevyriesis ....lebo pracovnikovi nemozes stiahnut hodiny alebo mzdu v maji,
kedze robil aj v aprili prasne to, co mal.
IVETA N
01.02.13,07:54
Zdravím poraďákov a prajem pohodu počas celého dňa,
Kto stanovuje fond pracovného času aká inštitúcia , alebo kto ho ,,vytvoril,, alebo kto schválil, alebo z čoho vyplýva že napr.
mesiac január/2013 má 22 pracovných dní 1 deň sviatok , tak fond prac.času vrátane platených sviatkov pri 8hod.pracovnom čase je 176 hodín ...
ivka70
01.02.13,08:02
Zdravím poraďákov a prajem pohodu počas celého dňa,
Kto stanovuje fond pracovného času aká inštitúcia , alebo kto ho ,,vytvoril,, alebo kto schválil, alebo z čoho vyplýva že napr.
mesiac január/2013 má 22 pracovných dní 1 deň sviatok , tak fond prac.času vrátane platených sviatkov pri 8hod.pracovnom čase je 176 hodín ...

Fond pracovneho casu nemusi nikto stanovovat, je dany kalendarom a zakonom o statnych sviatkoch.
Cize podla kalendara sa pocita kazdy Po-Pia v mesiaci do fondu prac. casu, pricom statne sviatky v tieto dni su sviatkami.

Kedze januar 2013 ma 22 pracovnych dni + 1 sviatok, fond pracovneho casu pri 8 hod. zmene je 22*8 + 1*8 = 176 + 8 = 184 hodin.
Cize 176 hodin bez sviatku, 184 hodin so sviatkom.

http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php
IVETA N
01.02.13,08:28
Ďakujem Ivka za rýchlu odpoveď a vlastne chcela som to vedieť , pretože zamestnanec v nepretržitej prevádzke mi na margo FPČ , že sa mu to tam ráta povedal , že on je vlastne týmto ,,,diskriminovaný,,

IVETA N
ivka70
01.02.13,08:33
Ďakujem Ivka za rýchlu odpoveď a vlastne chcela som to vedieť , pretože zamestnanec v nepretržitej prevádzke mi na margo FPČ , že sa mu to tam ráta povedal , že on je vlastne týmto ,,,diskriminovaný,,

IVETA N

Rovnako sa moze citit diskriminovany clovek s rovnomerne rozlozenym prac. casom, ked sviatok pripadne na nedelu a on "z toho nic nema" zatial co ten, co v nedelu ma riadnu prac. zmenu pri nerovnomerne rozlozenom prac. case dostane "len tak" kvoli sviatku priplatok za sviatok. Vtedy nie je "diskriminovany"? :)
IVETA N
01.02.13,08:48
Vieš to je jeho uhol pohľadu, len som bola zaskočená touto otázkou , pretože som nevedela na ňu reagovať , nikdy som to z tohto pohľadu neposudzovala.... a každí vidí len svoj problém nikdy sa na to nepozrie komplexne , že já mám zase oproti iným iné výhody, a tam radšej bude čušať a nepovie nič ...
nestlusik
22.03.13,21:28
dobrý,ten uhol pohľadu pracovníka sa da pochopiť. Ak sú dvaja zamestnanci jeden s rovnomerne a druhy s nerovnomerným prac.časom a máju rovnakú mzdu, tak prvý musí v januári odpracovať 22 dni a druhy 23 dní ! A za rok ma ten druhy fond pracovneho času za rovnaké peniaze o 11 dní dlhší! čo na to hovoríte?
abraxas
12.12.13,15:52
Zamestnanci v nepretržitých prevádzkach v zmysle zákonníka práce sú povinný sviatky, pokiaľ ich majú naplánované ako pracovné dni odpracovať, pokiaľ im vyjde na deň sviatku ktorý pripadol na pracovný deň v týždni voľno, musia ho na rozdiel od zamestnancov rovnomerného režimu nadpracovať v iný deň v mesiaci. V roku 2014 nepretržitý budú makať o tri týždne dlhšie ako nepretržitý - teda pardon, "iba" o 13 pracovných zmien viac. Je to všetko v súlade zo zákonom.
abraxas
12.12.13,16:28
Je diskriminovaný. Každý sviatok, ktorý pripadne na pracovný týždeň, musí buď odpracovať alebo nadpracovať v iný deň. Takže jeho reálny pracovný čas v roku je dlhší práve o toľko dní, koľko sviatkov pripadne v tom ktorom roku na pracovné dni. V roku 2014 musí odpracovať o 13 dní viac ako "rovnomerný". A peniaze? Keby odpracoval všetkých 15 sviatkov, čo je samozrejme nezmysel, má pri 50% príplatku "len tak" ako píšeš 7,5 priemerných zárobkov. "Rovnomerný" "len tak" dostane 13 priemerov. Ona tá matematika až tak nebolí...
abraxas
14.12.13,16:46
Fond pracovného času Zákonník práce nepozná a preto by s takýmto pojmom nemal nikto ani v pracovnoprávnych vzťahoch narábať. Majitelia firiem, ekonómky atď. si tento termín osvojili v snahe vysporiadať sa s §85 Zákonníka práce. Tam je totiž pracovný čas definovaný ako časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi...Lenže problém nastáva práve pri neodpracovaných sviatkoch - vtedy zamestnanci s rovnomerným režimom nenaplnia stanovený týždenný pracovný čas v tom zmysle ako ho definuje zmienený §85. Dodržať pracovný čas musia iba zamestnanci v nepretržitých prevádzkach tým, že buď vo sviatok pracujú, alebo keď im cez pracovný týždeň pripadne na sviatok voľno, musia ho nadpracovať v iný deň. Najvypuklejšie je to v mesiaci december, kedy "rovnomerný" pracujú 19 dní a nepretržitý 22. Aby všetci "spravodlivo" naplnili niečo, čo ani neexistuje - Fond pracovného času. Uletené? Na Slovensku je to tak!
enad
15.05.14,08:51
V rámci roka, musia mať zamestnanci pracujúci v nepretržitej prevádzke rovnaký fond pracovného času (FPČ), ako je stanovený pre päťdňový pracovný týždeň. A nájdem to aj niekde v Zákonníku práce? Resp. ako sa páčita FPČ pri nerovnomerne rozvrnutom pracovnom čase? Je to to isté ako pri rovnomernom? Teda nap. ak 02/2014 mal 160 h hodín tak s týmito hodina počítam aj pri nerovnomernom rozvrhnutí PČ ak má pracovník v z mluve uvedený 40h prac.týždeň?