cico1976
03.02.12,16:35
Dobrý deň.

Objasním situáciu: Na aký štátny príspevok má občan nárok, ak je evidovaný na úrade práce a ak ide pracovať do iného kraja (cca 150km od trvalého bydliska) štýlom "na týždňovky", t.j. 5x v týždni prenocovať na ubytovni. ....dozvedel som sa, že v takýchto prípadoch má občan nárok na príspevok na bývanie a aj cestovanie. Čo je na tom pravdy a o akú sumu by sa jednalo?!?

Za info vopred ďakujem
draik
03.02.12,15:47
cico1976
04.02.12,07:10
Načo kopírovať niečo, čo sa dá ľahko nájsť na webe....
napr. tu: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/53-prispevok-na-dochadzku-za-pracou.html?page_id=12942

.....o týchto stránkach viem, ale ak mi viete z nich vyčítať to čo potrebujem čo sa týka tejto konkrétnej situácie, tak budem veľmi rád!

Ďakujem.
ivka70
04.02.12,07:15
.....o týchto stránkach viem, ale ak mi viete z nich vyčítať to čo potrebujem čo sa týka tejto konkrétnej situácie, tak budem veľmi rád!

Ďakujem.

Ci ti na tom, co je rozpisane v linku, nie je jasne?
cico1976
04.02.12,07:51
Takže dodám k tomu ešte niečo. V tejto veci sa jedná o to, že je možnosť sa zamestnať, ale ďaleko od bydliska a nie za extra výhodných finančných podmienok (bohužiaľ sme na Slovensku). A či sú nejaké štátna príspevky (a koľko) aby táto činnosť bola aspoň trochu zárobková. Samozrejme že viem hľadať na nete a aj som vcelku pochopil čo je na tom odkaze, ale ako poznám zákony a veci okolo nich, tak je tam isto kopec nejakých dodatkov atď a neraz sa stane, že sa v tých zákonoch ani nedá vyznať. ......ja som skôr čakal odpoveď od človeka čo napr robí na úrade práce a na toto vie odpovedať z hlavy a poradí čo a ako je najvýhodnejšie a najlepšie. ....jednoducho odpoveď stručnú a "po lopate". A nie odpoveď od niekoho čo vie nájsť niečo na nete. ....asi tak.
ivka70
04.02.12,18:22
Prepac, ale tu ludia radia, lebo poradit chcu a poradia tak ako vedia.
Ak si chces vyberat aku odpoved presne dostanes, zaplat si pravnika.
Ale nemusis urazat tych, ktori sa snazia poradit, len preto, ze odpoved nesplnala tvoje poziadavky. :(
A zarucujem ti, ze tu na porade dostanes casto fundovanejsiu odpoved ako od cloveka pracujuceho na urade.
Xanti
04.02.12,19:00
Dobrý deň.

Objasním situáciu: Na aký štátny príspevok má občan nárok, ak je evidovaný na úrade práce a ak ide pracovať do iného kraja (cca 150km od trvalého bydliska) štýlom "na týždňovky", t.j. 5x v týždni prenocovať na ubytovni. ....dozvedel som sa, že v takýchto prípadoch má občan nárok na príspevok na bývanie a aj cestovanie. Čo je na tom pravdy a o akú sumu by sa jednalo?!?

Za info vopred ďakujem
A firma ťa bude zamestnávať aká? Aby som Ti to po lopate vysvetlila, kedže nechápeš priloženým linkom. Je viac variant.

1) Bývaš napr. na Liptove, zamestná ťa firma z LIPTOVA a práca je na zemplíne,
tak zamestnávateľ zaplatí cestovné aj stravné aj ubytovanie.

2) Bývaš na Liptove, zamestná ťa firma zo ZEMPLÍNA a práca je na zemplíne, tak si musíš sám zaplatiť cestovné a aj ubytovanie.
V tomto prípade Ti UP vie poskytnúť príspevok na dochádzku za prácou, ktorý vydokladuješ lístkami z dopravy napr. aspoň také čosi vyžadujú u nás.

3) Bývaš na Liptove, zamestná ťa firma zo ZEMPLÍNA a práca je na zemplíne, tak si musíš sám zaplatiť cestovné a aj ubytovanie. No máš tam frajerku, tak sa chceš tam odsťahovať natrvalo. Tak vtedy môžeš požiadať UP o príspevok http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/53a-prispevok-na-prestahovanie-za-pracou.html?page_id=12943 samozrejme , musíš zmeniť aj trvalý pobyt.

To je asi tak všetko. Dúfam, že je to dosť po lopate a ty si to pochopil.
cico1976
05.02.12,10:45
Prepac, ale tu ludia radia, lebo poradit chcu a poradia tak ako vedia.
Ak si chces vyberat aku odpoved presne dostanes, zaplat si pravnika.
Ale nemusis urazat tych, ktori sa snazia poradit, len preto, ze odpoved nesplnala tvoje poziadavky. :(
A zarucujem ti, ze tu na porade dostanes casto fundovanejsiu odpoved ako od cloveka pracujuceho na urade.

....ja som nechcel nikoho urážať, ale odpoveď od pána "draik" mala podľa mňa arogantný "tón" !!!
veronikasad
05.02.12,10:48
....ja som nechcel nikoho urážať, ale odpoveď od pána "draik" mala podľa mňa arogantný "tón" !!!
nemyslím si to, je to bežná komunikácia na Porade, keď pridávame odkazy na iné stránky. Ak si si pozorne ten odkaz prečítal, našiel si tam všetko, čo si potreboval vedieť.
cico1976
05.02.12,10:56
A firma ťa bude zamestnávať aká? Aby som Ti to po lopate vysvetlila, kedže nechápeš priloženým linkom. Je viac variant.

1) Bývaš napr. na Liptove, zamestná ťa firma z LIPTOVA a práca je na zemplíne,
tak zamestnávateľ zaplatí cestovné aj stravné aj ubytovanie.

2) Bývaš na Liptove, zamestná ťa firma zo ZEMPLÍNA a práca je na zemplíne, tak si musíš sám zaplatiť cestovné a aj ubytovanie.
V tomto prípade Ti UP vie poskytnúť príspevok na dochádzku za prácou, ktorý vydokladuješ lístkami z dopravy napr. aspoň také čosi vyžadujú u nás.

3) Bývaš na Liptove, zamestná ťa firma zo ZEMPLÍNA a práca je na zemplíne, tak si musíš sám zaplatiť cestovné a aj ubytovanie. No máš tam frajerku, tak sa chceš tam odsťahovať natrvalo. Tak vtedy môžeš požiadať UP o príspevok http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/53a-prispevok-na-prestahovanie-za-pracou.html?page_id=12943 samozrejme , musíš zmeniť aj trvalý pobyt.

To je asi tak všetko. Dúfam, že je to dosť po lopate a ty si to pochopil.

............toto mi je vcelku jasné, ale :

4) Bývam na Liptove, zamestná ma firma zo Zemplína a práca je na zemplíne. Sám si musím zaplatiť cestovné a aj ubytovanie. Frajerku tam nemám a nechcem sa tam presťahovať natrvalo, ale iba dočasne (1, 2, 3 , 5 ..... rokov ?!?). Mám nárok na nejaké štátne príspevky ?!?!?

.........dúfam že aj ja som to už napísal dosť po lopate a že to už konečne niekto pochopil.
cico1976
05.02.12,11:02
nemyslím si to, je to bežná komunikácia na Porade, keď pridávame odkazy na iné stránky. Ak si si pozorne ten odkaz prečítal, našiel si tam všetko, čo si potreboval vedieť.

.....ano, samozrejme že je to bežné a človek ocení ochotu druhého. Len toto čo som potreboval je trochu špecifické a nezdalo sa mi že by tam bolo vysvetlenie ktoré som potreboval. A "zavŕtať" sa do zákonníka nemá význam.
Xanti
05.02.12,11:34
2) Bývaš na Liptove, zamestná ťa firma zo ZEMPLÍNA a práca je na zemplíne, tak si musíš sám zaplatiť cestovné a aj ubytovanie.
V tomto prípade Ti UP vie poskytnúť príspevok na dochádzku za prácou, ktorý vydokladuješ lístkami z dopravy napr. aspoň také čosi vyžadujú u nás.



............toto mi je vcelku jasné, ale : No jasné Ti to nie je, kedže sa pýtaš a pritom odpoveď tam máš.

4) Bývam na Liptove, zamestná ma firma zo Zemplína a práca je na zemplíne. Sám si musím zaplatiť cestovné a aj ubytovanie. Frajerku tam nemám a nechcem sa tam presťahovať natrvalo, ale iba dočasne (1, 2, 3 , 5 ..... rokov ?!?). Mám nárok na nejaké štátne príspevky ?!?!?

.........dúfam že aj ja som to už napísal dosť po lopate a že to už konečne niekto pochopil. No a príspevky sú v dlžke cca ak som na UP rok tak príspevok za dochádzkou dostanem rok , ak som na UP 9 mesiacov príspevok dostanem počas 9 mesiacov ak som na UP 3 mesiace, príspevok dostanem 6 mesiacov.

Stále sa bavíme o príspevku za dochádzku za prácou, link presne na tento príspevok Ti dal draik v prvom príspevku, takže som sa neunúvala Ti ho opätovne kopírovať. Sú to veci, ktoré sa tam dočítaš.

Nikto Ti nebude dlhé roky uhrádzať časť nákladov. Musíš si nájsť takú prácu, ktorá by ťa uživila i z vedľajšími výdavkami ako je cestovné a ubytovňa. Ak Ti takú plácu za prácu firma na zemplíne nevie ponúknuť tak tam nechoď.
draik
05.02.12,13:30
....ja som nechcel nikoho urážať, ale odpoveď od pána "draik" mala podľa mňa arogantný "tón" !!!
Zlý odhad, nebolo to tak myslené:-) Konkrétnu odpoveď nebolo možné poskytnúť,pretože otázka bola tak všeobecná, že len s vešteckou guľou by bolo možné odhadnúť, na akú konkrétnu situáciu sa zadávateľ pýta.
veronikasad
05.02.12,13:36
.....ano, samozrejme že je to bežné a človek ocení ochotu druhého. Len toto čo som potreboval je trochu špecifické a nezdalo sa mi že by tam bolo vysvetlenie ktoré som potreboval. A "zavŕtať" sa do zákonníka nemá význam.
Viac polopate, ako je to napísané v tom odkaze sa nedá :

Príspevok na dochádzku za prácou sa poskytuje:


občanovi v dĺžke zodpovedajúcej obdobiu jeho ostatného vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie, najviac počas 12 mesiacov od jeho nástupu do zamestnania alebo od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
občanovi vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie menej ako 6 mesiacov sa príspevok na dochádzku poskytuje počas šiestich mesiacov.

Príspevok na dochádzku za prácou sa občanovi opätovne poskytuje po uplynutí dvoch rokov od nástupu do ostatného zamestnania alebo od ostatného začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
Príspevok na dochádzku sa poskytuje v sume preukázaných cestovných výdavkov, najviac v sume 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania alebo miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby.

Doplň ako dlho si evidovaný na úrade práce, ako často budeš dochádzať a kolko stojí lístok verejnou dopravou.
cico1976
05.02.12,15:15
Takže v podstate v takomto prípade má občan nárok iba na príspevok na cestu, ale na ubytovanie už nie.

Ďakujem za informácie. (a ospravedlňujem sa ak som tu "zvyšoval hlas")

No a len tak pre zaujímavosť: pre tých čo sa sťahujú a menia aj trvalý pobyt ešte dodám, že v prípade že majú potvrdenie že ich sťahovala nejaká firma, tak majú nárok na oveľa väčší príspevok. ......ale ako to je presne neviem.
nedielka
04.05.12,12:14
Ahojte poradaci. Momentalne som vedena na UP prvy mesiac. Pracu si hladam v meste vzdialenom 100km od trv.bydliska. Chcela by som poziadat pri najdeni prace o prispevok za prestahovanim za pracou vo vyske 1327eur. Vsetky doklady a podmienky mam nastudovane. Ale okrem faktury za prepravu mojich veci a prvym najomnym, neviem co by som este mohla zahrnut do prispevku,aby som ho dokazala vyuzit maximalne. Viete mi nieco poradit? Dakujem a zelam pekny vikend