Ivana Paulis
03.02.12,20:02
Dobrý deň,
prosím vás môže mi niekto poradiť.
V septembri roku 2011 môj známy založil živnosť. Potrebujem si overiť ako správne urobiť vyučtovanie za rok 2011.
Tým že nemá skoro žiadne výdavky, viac by sa vyplatilo keby si uplatnil paušal 40%.
Tak teda ako by to malo byť po správnosti?
spočítam príjem ( t.j. peniaze ktoré fyzicky obdržal v roku 2011 za prácu ktorú vykonal na živnosť). Napríklad príjem 3500eur - 40%. Z výsledku vypočítam daň 20% ktorú treba zaplatiť. Je ale možné aj odrátať ešte niečo viac ako len výdavky alebo paušalný výdavok, napríklad poplatky zdrav. poisťovne čo je 46,06eur za mesiac... A až po odrátaní aj poplatkov zdravotnej poistovne by som vypočítala daň ktorú treba zaplatiť?
A ešte je tu jedna vec, čo v prípade ak od januára 2011 pracoval na dohodu až do septembra 2011 ( resp. do uzatvorenia živnosti ), ako mám zohľadniť potvrdenia o príjme počas práce na dohodu spolu s príjmom počas živnosti na daňových priznaniach?
Ďakujem
Tweety
03.02.12,19:11
Nie 20% ale 19, len dph je 20%. K príjmom vypočítaš paušál, ktorý potom z nich odpočítaš a potom z toho odvody do ZP. Príjmy na dohodu zahrnieš do priznania, ako príjmy zo ZČ. Uplatníš NČ a vypočítaš daň.