soni
01.02.06,11:46
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť...Môže si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdanitelnú časť na manželku, ktorá bola v mesiacoch 01-11 evidovaná ako nezamestnaná /poberala sociálne dávky/ ale od 01.12. má vytvorenú živnosť,no v tomto období nemala ešte žiadne príjmy a navyše je 1 rok oslobodená od dane...? Ak áno, čím to má doložiť? Alebo si má ona podať daňové priznanie? ďakujem
tibor
01.02.06,11:06
môže a nemusí to ničím dokladať - on za to zodpovedá svojim vyhlásením v Žiadosti o roťné zúčtovanie u svojho zamestnávateľa.
Jana G.
01.02.06,13:12
Môže manželka napísať prehlásenie, že nemala žiaden príjem a manžel to doloží k žiadosti.
tibor
01.02.06,13:25
opakujem - nepotrebujete žiadne prehlásenie manželky!
adrika
01.02.06,19:48
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť...Môže si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdanitelnú časť na manželku, ktorá bola v mesiacoch 01-11 evidovaná ako nezamestnaná /poberala sociálne dávky/ ale od 01.12. má vytvorenú živnosť,no v tomto období nemala ešte žiadne príjmy a navyše je 1 rok oslobodená od dane...? Ak áno, čím to má doložiť? Alebo si má ona podať daňové priznanie? ďakujem
Ahoj, chcem sa spýtať, či sa podpora v nezamestnanosti ráta do príjmu ?
Je to sociálna dávka alebo nie ?
Ď.
accad
01.02.06,20:01
vladan
02.02.06,05:21
opakujem - nepotrebujete žiadne prehlásenie manželky!

a čo § 37 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov?
tibor
02.02.06,05:36
Vladan - to, že v žiadosti o ročné zúčtovanie prehlási daňovník, že nemala manželka či manžel príjmy do výšky 19,2 násobku minima je vlastne týmto vyhlásením a nikto od nás ešte nikdy viac nežiadal.
vladan
02.02.06,05:42
Vladan - to, že v žiadosti o ročné zúčtovanie prehlási daňovník, že nemala manželka či manžel príjmy do výšky 19,2 násobku minima je vlastne týmto vyhlásením a nikto od nás ešte nikdy viac nežiadal.

keďže som detailistka, tak v žiadosti jediné čo vyhlasuješ je, že si mal okrem príjmov podľa § 43 iba príjmy zo závislej činnosti, že si nepoberal iné zdaniteľné príjmy a že si/nie si dôchodcom
tibor
02.02.06,05:55
no vidíš - asi mám inú žiadosť - ja tam vyhlasujem aj to, že som mal DDS, účelové sporenie a aj životné sporenie.
vladan
02.02.06,05:57
no vidíš - asi mám inú žiadosť - ja tam vyhlasujem aj to, že som mal DDS, účelové sporenie a aj životné sporenie.

fakt! ... ale to vyhlásenie o manželkinom príjme tam nemáš, však?
tibor
02.02.06,06:04
mám sa opakovať, čo som napísal v príspevku č. 8?
mám?
vladan
02.02.06,06:09
mám sa opakovať, čo som napísal v príspevku č. 8?
mám?

... asi sa na tú žiadosť pozerám z iného uhla ako ty ...
tibor
02.02.06,06:10
... ja viem...z uhla detailistky ...
Denda
02.02.06,09:07
fakt! ... ale to vyhlásenie o manželkinom príjme tam nemáš, však?
Práveže tam je a to konkrétne v bode 2 žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov. V prípade, že mala príjmy a uplatňuje rozdiel vypisuje aj tabulku. Toto všetko si, ale samozrejme uvádza ten, kto si to uplatňuje.:rolleyes:
Správne má byť nie je. Vyhlásenie manželky nenahrádza uvedenie jej výšky vlastného príjmu do žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
Janka6685
02.02.06,09:29
Aj dohodárom (DoVP, DoBPŠ) vykonám ročné zúčtovanie (ak o to požiadajú)?
matafe
02.02.06,09:32
Aj dohodárom (DoVP, DoBPŠ) vykonám ročné zúčtovanie (ak o to požiadajú)?

Áno, aj dohodárom.

Tu nájdeš viac info o dohodároch a RZ
http://www.porada.sk/t18359-dohody-a-roene-zuetovanie.html
Janka6685
02.02.06,09:37
Áno, aj dohodárom.

Tu nájdeš viac info o dohodároch a RZ
http://www.porada.sk/t18359-dohody-a-roene-zuetovanie.html

Ďakujem:) .
nikulik
02.02.06,10:45
Vedel by mi niekto poradiť čo s pracovníčkou, ktorá je od 6 mesiaca 2005 na PN? Papiere o trvani PN jej tu nosi manžel, takže ona sa tu ani neukazala. Mam jej robit rocne zúctovanie?
Denda
02.02.06,11:04
Vedel by mi niekto poradiť čo s pracovníčkou, ktorá je od 6 mesiaca 2005 na PN? Papiere o trvani PN jej tu nosi manžel, takže ona sa tu ani neukazala. Mam jej robit rocne zúctovanie?
Pokiaľ nebudete mať od nej žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania, tak jej ho nemôžete urobiť.
nikulik
02.02.06,11:07
Takže to mam nechať tak? Alebo jej mam zavolať a oboznamiť ju s tym?
tibor
02.02.06,11:10
ja by som jej samozrejme zavolal...niektorí ľudia sú až príliž odkázaní (či zvyknutí) na takéto apely...predsa len nie sú v tejto oblasti doma a pochybujem, že je veľa takých zamestnancov, čo sami prídu so žiadosťou o ročné zúčtovanie - bez toho, aby sme im to pripomenuli, či uvedenú žiadosť dali priamo "pod nos"
dara
02.02.06,11:25
Prosím o radu:

Mám osobu, ktorá bola od januára do mája 2005 zamestnaná, od mája cca do júla bola evidovaná na úrade práce a poberala podporu v nezamestnanosti, od júla je dobrovoľne nezamestnaná.

1. Do daňového priznania nebudem uvádzať príjem, ktorý osoba poberala na úrade práce, však?

2. Je potrebné k daňovému priznaniu priložiť aj potvrdenie z úradu práce pre zdokladovanie obdobia ?

Ďakujem pekne
nikulik
02.02.06,11:28
Ved to, ale niekedy ma aj ti zamestnanci stvu, vsetko aby sme im pod nos priniesli.
nikulik
02.02.06,11:32
Prosím o radu:

Mám osobu, ktorá bola od januára do mája 2005 zamestnaná, od mája cca do júla bola evidovaná na úrade práce a poberala podporu v nezamestnanosti, od júla je dobrovoľne nezamestnaná.

1. Do daňového priznania nebudem uvádzať príjem, ktorý osoba poberala na úrade práce, však?

2. Je potrebné k daňovému priznaniu priložiť aj potvrdenie z úradu práce pre zdokladovanie obdobia ?

Ďakujem pekne

Minulý rok som mala takú pracovníčku, len ju popýtaj aby doniesla potvrdenie z úradu práce, že bola evidovaná na úrade práce.
dara
02.02.06,11:40
Nikulik a nič iné neni potrebné?

Takže príjem z úradu práce do DP neuvádzam však?
A potvrdenie slúži pre zdokladovanie roka?
Tweety
02.02.06,11:42
Prosím o radu:
Mám osobu, ktorá bola od januára do mája 2005 zamestnaná, od mája cca do júla bola evidovaná na úrade práce a poberala podporu v nezamestnanosti, od júla je dobrovoľne nezamestnaná.
1. Do daňového priznania nebudem uvádzať príjem, ktorý osoba poberala na úrade práce, však?
2. Je potrebné k daňovému priznaniu priložiť aj potvrdenie z úradu práce pre zdokladovanie obdobia ?
Ďakujem pekne
1. neuvádzaš, tento príjem nepodlieha dani
2.potvrdenie potrebuješ:eek:
dara
02.02.06,11:45
Tweety ďakujem.

Ešte sa chcem spýtať aj sa niako špecíalne nazýva to potvrdenie z úradu práce???

A ďalšia otázka, ak si osoba platila odvody do ZP počas obdobia kedy bola dobrovoľne nezamestnaná v DP môžem tieto výdavky zohľadniť a odpočítať od základu dane?
nikulik
02.02.06,12:02
Dara, je to Potvrdenie o evidencii, našla som to v karte zamestnanca, je tam napisane kedy bola evidovana a este toto: Potvrdenie o poskytovaní dávky v nezamestnanosti vam od ... podľa zakona č. 461/2003 Z. z. o soc. poisteni poskytne sociálna poistovna.
dara
02.02.06,12:04
Takže aj to druhé zo Soc. poist. je potrebné si vyžiadať?
dara
02.02.06,12:15
Posúvam..............
Denda
02.02.06,13:28
môže a nemusí to ničím dokladať - on za to zodpovedá svojim vyhlásením v Žiadosti o roťné zúčtovanie u svojho zamestnávateľa.


opakujem - nepotrebujete žiadne prehlásenie manželky!

Po oprave môjho príspevku 15 ešte dopĺňam nasledovné:
Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku/manžela je nutné preukázať predložením dokladu t.j. sobášny list a vyhlásením vlastného príjmu manžela/manželky. Tento postup sa uplatňuje vtedy ak žiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa. V prípade ak by si podával daňové priznanie, tieto doklady nie sú potrebné prikladať, ale správca si ich môže vyžiadať.

zdroj: MF SR
tibor
02.02.06,13:52
nemienim pokračovať už ďalej v tejto diskusii, lebo to k ničomu aspoň pre mňa nevedie. každý si po svojom vysvetľujeme §37 ods.1a.
O tom doklade - sobášny list - nie je pochýb. Ale nikto ma nepresvedčil doteraz v praxi a vyhovovalo to každej inštitúcii či zamestnancom, že akú má mať formu toto vyhlásenie o príjme manželky. Preto opakujem - v žiadosti o ročné zúčtovanie ak mi zamestnanec napíše, že manželka nemala príjmy presahujúce hranicu 19,2 atď... - ja toto beriem ako vyhlásenie o jej príjme. a šmitec.
Denda
02.02.06,14:00
Toto je zmena od 1.1.2004 a stačí si trošku prečítať usmernenia MF:)

PS: nikde nie je povedané, že toto vyhlásenie manželky nahrádza vyhlásenie v žiadosti daňovníka, ktorý si ju uplatňuje:rolleyes:
ajobs
02.02.06,14:03
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť...Môže si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdanitelnú časť na manželku, ktorá bola v mesiacoch 01-11 evidovaná ako nezamestnaná /poberala sociálne dávky/ ale od 01.12. má vytvorenú živnosť,no v tomto období nemala ešte žiadne príjmy a navyše je 1 rok oslobodená od dane...? Ak áno, čím to má doložiť? Alebo si má ona podať daňové priznanie? ďakujem

Nezdaniteľnú čiastku na manželku si môžeš uplatniť vtedy, ak jej podpora v nezamestnanosti (počíta sa do vlastného príjmu manželky) bola nižšia ako 87.936 Sk v roku 2005. Inak len rozdiel 87.936 Sk - podpora = uplatniteľná čiastka na manželku.;)
SilviaS
03.02.06,08:24
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mám zamestnanca,ktorý už u nás nepracuje a prišiel si po ročné zúčtovanie dane, mám mu to dať???
A ked bude mať nedoplatok,alebo preplatok potom ak postupovať?
Ďakujem pekne.
Silvia:)
tibor
03.02.06,08:42
ak si bola jeho posledným zamestnávateľom v roku 2005...asik áno...a aj vyrovnať.
dada 1
03.02.06,08:53
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mám zamestnanca,ktorý už u nás nepracuje a prišiel si po ročné zúčtovanie dane, mám mu to dať???
A ked bude mať nedoplatok,alebo preplatok potom ak postupovať?
Ďakujem pekne.
Silvia:)

Silvia ak ti doniesol žiadosť o ročné zúčtovanie tak urobiť a nechcel len potvrdenie o príjme?
Zuzana2
03.02.06,08:57
Mám zamestnanca,ktorý už u nás nepracuje a prišiel si po ročné zúčtovanie dane, mám mu to dať???
A ked bude mať nedoplatok,alebo preplatok potom ak postupovať?


Áno, môžeš mu spraviť RZD. Musí si samozrejme podpísať žiadosť. A s preplatkom - pošleš mu ho na účet - ten si nezabudni vypýtať číslo účtu, ak ho nemáš; a nedoplatkom - myslím, že ak nepresahuje 100 Sk tak sa nevymáha (aspoň doteraz to tak bolo, neviem, či nebola zmena), ale tým nie som si istá. Snáš poradí niekto zbehnutejší.
Denda
03.02.06,09:01
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mám zamestnanca,ktorý už u nás nepracuje a prišiel si po ročné zúčtovanie dane, mám mu to dať???
A ked bude mať nedoplatok,alebo preplatok potom ak postupovať?
Ďakujem pekne.
Silvia:)
Predpokladám, že Vás oň aj požiadal.:rolleyes:
V prípade, že mu vyšiel nedoplatok menší ako 100,- Sk, tak sa považuje za vysporiadaný. Ak mu vyšiel preplatok, tak tento preplatok na dani mu vyplatíte.
V prípade, že mu vyšiel nedoplatok na dani vyšší ako 100,- SK, a vy mu ho nemáte z čoho zraziť, vyberie túto daň správca dane. Zamestnávateľ zašle všetky potrebné doklady správcovi do 30 dní po zistení skutočností.
Barbara
03.02.06,09:08
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť...Môže si zamestnanec pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdanitelnú časť na manželku, ktorá bola v mesiacoch 01-11 evidovaná ako nezamestnaná /poberala sociálne dávky/ ale od 01.12. má vytvorenú živnosť,no v tomto období nemala ešte žiadne príjmy a navyše je 1 rok oslobodená od dane...? Ak áno, čím to má doložiť? Alebo si má ona podať daňové priznanie? ďakujem


len taká maličká poznámočka: podp. v nezamestnanosti NIE JE SOCIÁLNA DÁVKA, keby bola tak sa do príjmu neráta!!!!:p

soc. dávka je napr. rod. príspevok, prídavok na dieťa.......... a po novom sa neráta do príjmu ani DAŃOVÝ BONUS:p
Zuzana2
03.02.06,09:56
"Toto je zmena od 1.1.2004 a stačí si trošku prečítať usmernenia MF"



Prosím, nemohli by ste tu pripnúť usmernenie MF. Lebo je to pre mňa novinka a aj minulý rok, keď sme boli na školení k RZD, tak nám hovorili, že manžel si na manželku uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť svojím vyhlásením v "Žiadosti o vykonanie výpočtu dane ..." a nič iné vraj nepotrebujeme. Takže som sa toho držala a ani som nič iné nepýtala. Veľ manželka nášho zamestnanca nikde nepracovala, ani nebola na úrade práce, takže si mala ona sama napísať čestné prehlásenie, že nemala žiadny príjem? Veď to je to isté, ako keď to vyhlási manžel v žiadosti. A okrem toho JUDr. Groszová stále na školeniach pripomínala, že aj keď by sme priniesli potvrdenie o príjme napr. na 100 Sk, nikde nie je napísané, že táto manželka nemohla mať iné príjmy.
Denda
03.02.06,11:49
"Toto je zmena od 1.1.2004 a stačí si trošku prečítať usmernenia MF"
Prosím, nemohli by ste tu pripnúť usmernenie MF. Lebo je to pre mňa novinka a aj minulý rok, keď sme boli na školení k RZD, tak nám hovorili, že manžel si na manželku uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť svojím vyhlásením v "Žiadosti o vykonanie výpočtu dane ..." a nič iné vraj nepotrebujeme. Takže som sa toho držala a ani som nič iné nepýtala. Veľ manželka nášho zamestnanca nikde nepracovala, ani nebola na úrade práce, takže si mala ona sama napísať čestné prehlásenie, že nemala žiadny príjem? Veď to je to isté, ako keď to vyhlási manžel v žiadosti. A okrem toho JUDr. Groszová stále na školeniach pripomínala, že aj keď by sme priniesli potvrdenie o príjme napr. na 100 Sk, nikde nie je napísané, že táto manželka nemohla mať iné príjmy.
Tou zmenou je myslené znenie Zákona 366/1999 a §43 ods.1, kde nie je žiadna zmienka o vyhlásení manželky. V Zákone 595/2003 v § 37ods.1 je toto preukázanie vyhlásením doplnené. Defacto sa možno v očiach školiacich a mojich nič nezmenilo,pretože predtým nám to stačilo v žiadostiach o ročné zúčtovanie, kde vyhlásil výšku príjmu svojej manželky/manžela, ale vtedy to nemal zahrnuté v § 43 v spôsobe preukazovania nároku na zníženie základu dane.
Záver: keby mi náhodou dobrá duša z DU pri kontrole dane, vytkla túto jeho povinnosť mi dokladovať, nemám oporu v terajšom znení Zákona o dani z príjmu. Podľa starého zákona 366/1999 oporu mám. Je to možno len nejaké doplnenie,ktoré nemá význam, ale ak to raz v zákone je tak sa to má dodržiavať;)
PS: V žiadosti o ročné zúčtovanie dane podľa § 366/1999 Zz a terajšej žiadosti podľa § 595/2003 sa v bode o uplatňovaní nezdaniteľnej časti na manželku nič nezmenilo. Toľko môj názor:)
Zuzana2
03.02.06,13:25
Čítam, čítam - a podľa textu uvedeného paragrafu - tak, ako som to pochopila ja, asi máš pravdu. Len nemám poruke "starý" zákon, nemám čo porovnávať. No uvidíme, či sa ešte niekto pridá k tejto téme.
ajobs
03.02.06,14:40
len taká maličká poznámočka: podp. v nezamestnanosti NIE JE SOCIÁLNA DÁVKA, keby bola tak sa do príjmu neráta!!!!:p

soc. dávka je napr. rod. príspevok, prídavok na dieťa.......... a po novom sa neráta do príjmu ani DAŃOVÝ BONUS:p

Nie je to sociálna dávka, a podpora sa počíta iba do príjmu manželky, ak si chceš uplatniť na ňu odpočítateľnú položku.