Zuzika123
04.02.12,11:42
Dobry den, chcela by som sa spýtať, či státny zamestnanec počas rodičovskej dovolenky môze vykonavat pracu - ako fin. poradca vo firme OVB??? za skoru odpoved dakujem
Xanti
04.02.12,18:31
Ak budeš mať zmluvu s OVB, tak budeš registrovaná v NBS, a budeš potrebovať DIČ z danového úradu. Z pohľadu zdravotnej poisťovne budeš SZČO, takže aj počas rodičovskej dovolenky budeš musieť platiť odvody do ZP vo výške 47,58 € resp. po RZZP ak budeš mať nulové preddavky, tak zaplatíš nedoplatok.

A ešte aj tá štátna služba môže byť problém, ale to vieš posúdiť ty, v súvislosti so svojím zamestnaním.

Myslíš, že sa Ti to oplatí?
marosc
04.02.12,18:42
Zákon o štátnej službe hovorí, že štátny zamestnanec nemôže mať iné príjmy /výnimky -vzdelávanie, umelec apod./ Treba si to presne prečítať v zákone.Myslím si, že aj počas rodičovskej dovolenky sa status štátneho zamestnanca nestráca. A k tomu ešte to čo píše Xanti.
pavol36
07.02.12,16:23
Ak ste v štátnej službe, doba rodičovskej, resp. materskej dovolenky sa Vám započítava do praxe v štátnej službe. To znamená, že ste jednoznačne v štátnozamestnaneckom pomere. Ako píše Xanti i marosc nesmiete vykonávať podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť (okrem niektorých výnimiek, ktoré uviedol marosc), takže na Vašom mieste by som to neskúšal.
Zuzika123
11.02.12,07:21
Dakujem...ale je dosť smutné, že pri tých platoch v statnej sprave nemožeme robit NIČ popri práci :(
pavol36
11.02.12,09:30
Pre zuzika123

Teoreticky to ide, len celé podnikanie by musel zastrešovať napr. Váš manžel, prípadne iný rodinný príslušník. Ale ak sú aj oni v štátnej službe, tak potom to už naozaj nepôjde...
andreakk
07.03.12,13:57
Dobrý deň,
nechcem vytvárať novú tému, pretože moja otázka je podobná tej v zadaní..tak dúfam, že nebude vadiť, ak sa pridám k tejto problematike.
O obmedzení štátnych zamestnancov v podnikaní viem, avšak minule sa ma jedna kolegyňa pýtala: má podiel v nejakom spoločenstve vlastníkov lesov a keďže je ekonómka, poprosili ju, aby im robila účtovníctvo. Keďže má tam podiel, išlo by z časti aj o spravovanie vlastného majetku. Avšak robila by to na dohodu za odmenu. Myslíte, že by tým neporušila § 61 ods. 2 písm. b.) zákona o štátnej službe, podľa ktorého št. zamestnanec nesmie vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s opisom činnosti jeho štátnozam. miesta??Môj názor je, že ak by to robila bez odmeny, neporuší tým nič, avšak, samozrejme, že by si tým chcela privyrobiť..
ďakujem za Vaše názory.
pavol36
07.03.12,16:59
Pre andreakk

Pozor. Nemyslím si, že spracovávanie účtovníctva pre spoločenstvo vlastníkov lesov je spravovanie vlastného majetku. Ďalej záleží, aký má kolegyňa opis činností štátnozamestnaneckého miesta, čo konkrétne má v ňom uvedené. Ak by tú činnosť robila bez odmeny, nie je to zárobková činnosť, t.j. ju môže vykonávať. A myslím, že spoločenstvo vlastníkov lesov by našlo spôsob, ako ju za vedenie účtovníctva odmeniť tak, aby jej odmena nikde nefigurovala. Ono zas v tomto prípade nepôjde o také strašné peniaze.
andreakk
23.03.12,10:27
pavol 36-ďakujem za odpoveď..:)
myslím, že v opise má presne to čo by mala robiť pre nich na základe dohody o pracovnej činnosti..
..aa presne v tom je problém, že spracovávanie účtovníctva pre spoločenstvo vlastníkov lesov by som ani ja nezaradila k spravovaniu vl., majetku..takže jej mám odporučiť, aby to robila..zadarmo??:) ešte raz vďaka za reakciu..
pavol36
23.03.12,18:06
Samozrejme, že zadarmo :) Presne v tom naznačenom smere... A po čase s ňou ešte aj TV markíza urobí reláciu s témou ľudomilstvo .))