martinapb
04.02.12,13:58
SZČO obstarala v decembri 2011 auto na úver. V decembri, kým sa ešte vybavovalo prihlásenie nového vozidla na polícii a pridelenie ŠPZ, tak používala na podnikanie súkromné vozidlo. Na cestnú daň teda auto prihlásila až od januára 2012.

Otázky:

1. Ktorým dňom si auto môže zaradiť do podnikania? (niekde som čítala, že po pridelení ŠPZ, je to tak?)

2. Môže si do VOZD za rok 2011 dať kolok o vydaní osvedčenia o evidencii vozidla v hodnote 66 €?

3. Môže si do VOZD za rok 2011 dať zimné pneumatiky zakúpené v decembri 2011?

4. Odkedy si môže začať uplatňovať odpisy na auto?

5. Ako sa zaúčtuje akontácia uhradená v decembri 2011?
martinapb
06.02.12,17:32
poradi niekto prosim vas?
KEJKA
07.02.12,05:08
SZČO obstarala v decembri 2011 auto na úver. V decembri, kým sa ešte vybavovalo prihlásenie nového vozidla na polícii a pridelenie ŠPZ, tak používala na podnikanie súkromné vozidlo. Na cestnú daň teda auto prihlásila až od januára 2012.

Otázky:

1. Ktorým dňom si auto môže zaradiť do podnikania? (niekde som čítala, že po pridelení ŠPZ, je to tak?),
obvykle to tak je, všeobecne vtedy, ked ho naozaj začneš používať, preto sa to volá "zaradenie....."

2. Môže si do VOZD za rok 2011 dať kolok o vydaní osvedčenia o evidencii vozidla v hodnote 66 €?
kolk je súčasťou obstarania, bez tohto výdavku by si nedostala EČV a teda nemohla jazdiť /legálne/

3. Môže si do VOZD za rok 2011 dať zimné pneumatiky zakúpené v decembri 2011?
je to nákup, výdavok 2011, tak áno /v JÚ/

4. Odkedy si môže začať uplatňovať odpisy na auto?
v roku zaradenia

5. Ako sa zaúčtuje akontácia uhradená v decembri 2011?
5. ako VNZD

P.S.
krásne prehľadne napísané zadanie, inak by som neskúsila odpovedať, JU nie je mojou doménou, ale nedalo mi. Aspoň otázku týmto posuniem a vyjadria sa aj iní.
Tweety
07.02.12,06:13
SZČO obstarala v decembri 2011 auto na úver. V decembri, kým sa ešte vybavovalo prihlásenie nového vozidla na polícii a pridelenie ŠPZ, tak používala na podnikanie súkromné vozidlo. Na cestnú daň teda auto prihlásila až od januára 2012.

Otázky:

1. Ktorým dňom si auto môže zaradiť do podnikania? (niekde som čítala, že po pridelení ŠPZ, je to tak?) V dec., vtedy ho prevzal.
2. Môže si do VOZD za rok 2011 dať kolok o vydaní osvedčenia o evidencii vozidla v hodnote 66 €? Kolok vstupuje do OC MV- to osvedčenie by som dala do VOZD.

3. Môže si do VOZD za rok 2011 dať zimné pneumatiky zakúpené v decembri 2011? Môže.

4. Odkedy si môže začať uplatňovať odpisy na auto? V roku 2012, kedže až vtedy ho začal poiužívať.

5. Ako sa zaúčtuje akontácia uhradená v decembri 2011?
V texte. Tiež nerobím jednoduché, ale skúsila som.
jacekova
07.02.12,07:21
SZČO obstarala v decembri 2011 auto na úver. V decembri, kým sa ešte vybavovalo prihlásenie nového vozidla na polícii a pridelenie ŠPZ, tak používala na podnikanie súkromné vozidlo. Na cestnú daň teda auto prihlásila až od januára 2012.

Otázky:

1. Ktorým dňom si auto môže zaradiť do podnikania? (niekde som čítala, že po pridelení ŠPZ, je to tak?)
najskôr možný dátum na zaradenie je deň pridelenia ŠPZ, lebo vtedy je živnostník uvedený v techničáku. ak ho ale nezačnete využívať už v decembri (čo ste podľa mňa nezačali), tak ho zaradíte v januári. vtedy ste ho aj prihlásili na DÚ a začali reálne používať. budete si písať jazdy, odkladať bloky PHM... nákup auta (úhrada) bude VNZD

2. Môže si do VOZD za rok 2011 dať kolok o vydaní osvedčenia o evidencii vozidla v hodnote 66 €?
radšej nie, kolok by mal byť súčasťou OC, takže ho dajte tiež VNZD a prirátajte k OC auta

3. Môže si do VOZD za rok 2011 dať zimné pneumatiky zakúpené v decembri 2011?
áno, bez problémov

4. Odkedy si môže začať uplatňovať odpisy na auto?
záleží, kedy ho zaradíte. ak ste ho začali používať v januári a zaradili v januári, tak urobíte odpisový plán a inventárnu kartu od januára.

5. Ako sa zaúčtuje akontácia uhradená v decembri 2011? VNZD

v texte
martinapb
07.02.12,14:24
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Zaradím ho teda až od januára a ten kolok zarátam do OC auta. Nebola som si istá tými pneumatikami, tak ste ma ubezpečili, ďakujem.