accomody
04.02.12,16:49
pozdravujem, mam takyto "problem"
Spolocnost kupovala budovu. Financie na to ziskala dvomi spôsobmi. od spolocnikov si zobrala kratkodobe pozicky zauctovane ako 211/249 a zobrala si DD uver. po 3 mesiacoch sme museli doniest do banky vykazy a ked videli ze mame kratkodobe pozicky, prikazali nam ich previest na kapitalovy fond. tak sme jednoducho preuctovali na 249/413. teraz, ked je uver vyplateny, chceme kapitalovy fond nejako rozpustit. akym spôsobom to mozeme urobit? co vsetko sa moze z kapitaloveho fondu vyplatit? moze to byt aj uhrada straty? alebo moze sa to jednoducho zauctovat ako 413/221? pretoze tie kratkodobe pozicky este neboli vyplatene prave kvoli tomu, ze sme ich museli previest na kapitalovy fond.
KEJKA
04.02.12,18:23
1. čudujem sa, že tak jednoducho poslúchnete bankového úradníka...........no comment
2. pôžičky od spoločníkov od začiatku nepatrili na 24--výpomoci
ale na 365-pôžičky od spoločníkov.
3. od začiatku ste vedeli, že ide o dlhhodobé pôžičky, takže ani 365 by nebola vhodná, malo to ísť na 471-dlhodobé záväzky v skupine.....
4. ak by boli tieto záväzky v správnom riadku dlhodobých záväzkov v Súvahe, banka by nenamietala, mám viac takých prípadov, akceptuje to, akurát si dáva podmienku, že sa s nimi nebude hýbať.
5. na účet 413 môžeš účtovať na základe rozhodnutia VZ, resp. zmluvy s vkladateľom=spoločníkom
6. teraz môžeš na základe VZ preúčtovať 413/471, prípadne 365 a následne vyplatiť - malo by to byť v zápisnici VZ.
accomody
04.02.12,20:46
dakujem. ja som aj tak predpokladal, ze sa to bude takto robit. s tou bankou sme mali velky problem. na tie DD zavazky nam to nechceli povolit. automaticky to chceli dat na kapitalovy fond. a medzi tymi pozickami od spolocnikov bolo aj velmi vela dalsich ludi, ktorym sme to do roka splatit mali, ale banka s tym nesuhlasila. po tychto tahaniciach sme na nemenovanu banku velmi zanevreli.