laruta
04.02.12,18:12
Dobrý večer,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Prišiel za mnou jeden SZČO a priniesol doklady na PHM a chce si tieto náklady uplatniť. Je vlastníkom osobného auta a má zaplatenú daň z motorových vozidiel od 01.01.2011. Neviedol knihu jázd. Ako sa môžu uplatniť takéto náklady? Je potrebné niečo dotačne dorátavať, či stačí zaúčtovať všetky bločky od PHM a uplatniť len 80%. Akosi sa mi nepozdáva, že koľko dokladov prinesie toľko zaúčtuje a uplatní len 80 %.

Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede.
veronikasad
04.02.12,17:16
Dobrý večer,

veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Prišiel za mnou jeden SZČO a priniesol doklady na PHM a chce si tieto náklady uplatniť. Je vlastníkom osobného auta a má zaplatenú daň z motorových vozidiel od 01.01.2011. Neviedol knihu jázd. Ako sa môžu uplatniť takéto náklady? Je potrebné niečo dotačne dorátavať, či stačí zaúčtovať všetky bločky od PHM a uplatniť len 80%. Akosi sa mi nepozdáva, že koľko dokladov prinesie toľko zaúčtuje a uplatní len 80 %.

Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede.
Ak auto nemá zahrnuté do obchodného majetku, nemôže si uplatňovať 80 % paušál spotreby PHM.

Aj auto zahrnuté má, potrebuješ od neho počiatočný a konečný stav tachometra v roku 2011. Na základe toho vypočítaš normovanú spotrebu PHM a VOZD, ak nevedie knihu jázd, je 80 % spotreby PHM.
laruta
04.02.12,17:25
Auto si kupil v decembri 2010 za účelom podnikania. Môžem ho zaradiť 1.1.2011 ho mam zaradiť do majetku a aj začať odpisovať? A veru neviem či má odpísaný stav tachometra dá sa to nejako dopočítať?
veronikasad
04.02.12,17:28
Auto si kupil v decembri 2010 za účelom podnikania. Môžem ho zaradiť 1.1.2011 ho mam zaradiť do majetku a aj začať odpisovať? A veru neviem či má odpísaný stav tachometra dá sa to nejako dopočítať?
"Kukni" aktuálny stav, porovnaj s nákupom PHM v roku 2012 a vypočítaj stav k 31.12.2011. Počiatočný stav by mohol byť v servisnej knižke.
laruta
04.02.12,17:32
Ďakujem za pomoc a ako sa prepočitava ta spotreba nemate nejakú pomôcku? ďakujem
veronikasad
04.02.12,17:34
Ďakujem za pomoc a ako sa prepočitava ta spotreba nemate nejakú pomôcku? ďakujem
nákup PHM/normovaná spotreba x 100 = počet najazdených km.